Zorunlu Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

24.03.2020

Zorunlu BES yani uzun uzadıya belirtmek gerekirse; zorunlu bireysel emeklilik sistemi, yeni bir işe girildiği zaman devlet tarafından zorunlu kılınan bir bireysel emeklilik uygulamasıdır. Peki, bu zorunluluktan kaçabilir miyiz, şartları nelerdir, ne gibi avantajları vardır, nasıl başlatılır ya da nasıl iptal edilir gibi sorularla baş başa kaldıysanız yazımızın devamında bu sorulara ve daha fazlasına yanıt bulabilirsiniz. Bu yazımızda zorunlu bireysel emeklilik sisteminin nasıl iptal edileceğini ve BES’in ayrıntılarını sizler için bir araya getirdik.

Zorunlu BES Nedir?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi çalışma hayatınız bittiğinde, emeklilik hayatınızın daha yüksek bir refah seviyesinde olmasını amaçlamaktadır.

BES’in emekliliğinizde sizi ekonomik anlamda rahatlatması için yapmanız gereken aktif çalışma döneminizde bireysel emeklilik sisteminin şartlarını belirli bir süre için yerine getirmenizdir.

Ancak BES’ten yararlanmanız için birkaç ön koşulu sağlamanız gerekmektedir.

Bu gerekli ön koşulları sağlayıp belirtilen sürede gerekli miktarı BES’e ödediğiniz takdirde geriye yapmanız gereken tek bir şey kalıyor ; emekliliğiniz için kurduğunuz güzel hayallerinizi gerçekleştirmek!

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu BES’e Katılım Şartları Nelerdir?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılmak için taşımanız gereken birkaç tane ön koşul bulunmaktadır. Bunlar;

  • Aktif olarak kamu sekteründe ya da özel sektörde çalışıyor olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Yaşınızın 45’den küçük olması

Eğer siz de bu şartları taşıyorsanız ilerisi için yaptığınız planları ertelememek için bugünden çalışmaya başlayabilirsiniz!

Zorunlu BES’in İşleyiş Şekli Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi siz işe girdiğinizde devlet tarafından kılınan zorunluluk ile işvereninizce yaptırılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi, aylık pirim kazancınızın  %3’lük kısmını BES hesabınıza aktaracaktır.

Ancak bu miktarı değiştirmek istediğiniz takdirde dilediğiniz kadar miktarı arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine yatırılan primlere karşı devlet sizlere %25 oranında bir katkı sağlamaktadır.

Ancak alınacak olan bu miktar için belirli bir sınır vardır. Bireysel emeklilik sisteminden alabileceğiniz en yüksek katkı payı; içinde bulunduğunuz yıla ilişkin, brüt asgari ücret tutarının %25’i kadardır.

Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz 2019 yılı için bu tutar 7.675,20 TL’dir.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Bunlar; bireysel emeklilik sisteminde 10 yıllık bir süre zarfında kalmanız ve 56 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Bu iki durumu da sağlıyorsanız BES’ten emekli olma hakkına sahipsinizdir.

Zorunlu BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik sistemi ileriye dönük baktığımız zaman çok avantajlı ve ekonomik refah için sağlıklı bir yöntem olarak gözükmektedir.

Fakat  günümüzün artan enflasyon şartları ve vatandaşa güven vermeyen inişli çıkışlı piyasaları bu bireysel emeklilik sistemini kullanmak isteyenler için zorlayıcı olabiliyor ne yazık ki.

Aylık olarak BES’e bütçe ayıramayan kişiler bireysel emeklilik sistemini iptal etmek durumunda kalabiliyor. Peki bireysel emeklilik sistemini iptal etmemiz durumunda bizi neler bekliyor?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki BES iptali durumunda ödediğiniz miktardan bir kesinti söz konusu değildir. Yalnızca sisteme yatırılan paraya göre işlenmiş faiz miktarınca kesinti uygulanır. Bu noktada BES iptali durumunda kar zarar bazında bakıldığı zaman herhangi bir maddi kaybınız bulunmamaktadır.

Eğer bireysel emekliliğe bütçe ayırmak istemiyorsanız gönül rahatlığı ile iptal edebilirsiniz. Peki BES nasıl iptal edilir? Bireysel emeklilik sisteminizi iptal etmek istiyorsanız BES’e dahil olduğunuz tarihten itibaren 2 ay süre ile cayma hakkına sahipsiniz.

Zorunlu BES iptali için ilk iki ay içerisinde başvuru yaptığınız takdirde bu işleminiz gerçekleştirilir. Zorunlu BES iptali için kullanacağınız birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemler; ilgili sigorta kurumuna iletilecek bir dilekçe ile zorunlu BES iptal etmek, ilgili sigorta kurumunu arayarak yetkili çalışan ile konuşma sağlayarak zorunlu BES iptal etmek ya da ilgili sigorta kurumunun resmi internet sayfasını ziyaret ederek BES iptal formunu doldurarak zorunlu BES iptali gerçekleştirilebilmektedir.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptal başvurusu, ilgili sigorta firmasına iletildikten sonra, ilgili sigorta firmasınca 10 gün içerisinde değerlendirilmektedir. Yapmış olduğunuz zorunlu bireysel emeklilik sistemi iptali başvuru talebi, ilgili sigorta firması tarafından onaylandıktan sonra, zorunlu BES kapsamında iptal gününüze dek maaşınızdan yapılan kesinti; ilgili sigorta firmasının size bildirmiş olduğu süre içerisinde, kesinti yapılan maaş hesabınıza aktarılacaktır.

Bu yazımızda zorunlu bireysel emeklilik sisteminin ne olduğunu ve zorunlu BES iptalinin nasıl olduğunu inceledik. Umarız aklınızdaki sorular yanıtsız kalmamıştır. Konuyla alakalı aklınıza takılan tüm soruları aşağıda bulunan yorumlar bölümünden kolayca bizlere sorabilirsiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.