DOLAR 6,8655
EURO 7,7640
ALTIN 397,32
BIST 8,6741
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Zooloji Nedir? Alt Dalları Nelerdir?

BİZİ TAKİP EDİN
19.04.2020
A+
A-

Zooloji Nedir? İnsanlık tarihinin başından beri birçok bilim dalı ve bunlara bağlı olarak meslek ortaya çıkmakta. Bu bilim dallarından bir tanesi de zooloji denen bilim dalıdır. Daha sonra detaylı bilgiler vereceğimiz zooloji, kısaca hayvan bilimidir desek yanlış olmaz. Bu yazımızda Zooloji hakkında merak ettikleriniz ve öğrenmeniz gereken bilgileri vereceğiz.

Zooloji Nedir?

Zooloji Nedir? Alt Dalları Nelerdir?

Zooloji Nedir? Alt Dalları Nelerdir?

Bilim dalının tanımına girmeden önce kelime kökenine inmekte fayda var. Kökeni Fransızca zoologie kelimesinden gelen bu bilim dalı hayvanlar alemini inceleyen bilim dalına verilen isimdir. Zoo, kelime anlamı olarak hayvanlar topluluğu, logos da kelime anlamı olarak bilim anlamında kullanıldığından, bu bilim dalı için hayvanları sahip oldukları çeşitli yönlerle inceleyen bilim dalı diyebiliriz.

İnsanların merak duygusu ve araştırma dürtüsüyle ortaya çıkan zoolojinin geçmişi insanlık tarihi kadar eski olabilir. Hayvanları incelemeye ait fikir ve yazılı belgelere ilk olarak Mısır, İran ve Yunan kültürlerinde rastlanmaktadır. Başlangıçta hayvanların basit tanımı ve işlevi, embriyonik gelişimleri, beslenme düzenleri, sağlığını etkileyen etkenler, davranışları, kalıtım ve evrimleriyle; bulundukları ortam ve bu ortamda diğer canlılarla olan etkileşim ve iletişimlerini incelemeye başlamıştır. İlerleyen zamanlarda gelişimini sürdürerek alt dallara ayrılmıştır. Günümüze bakarsak hemen hemen her bilim insanı bu bilimin alt dallarından birisiyle ilgilenmekte ve ilgilendiği dala göre adlandırılmaktadır. Tıp, toplum sağlığı ve ziraat bilimlerinden uzay bilimlerine kadar tüm alanlarla alakalı olup bu alanlarda yapılması düşünülen herhangi bir araştırma gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak zooloji kapsamına girmektedir. Bu bilgler doğrultusunda sadece günümüzde yaşayan hayvanlar değil, geçmiş çağlarda yaşamış ve bugün nesli tükenmiş olan türler ve günümüzde yaşamını sürdüren tüm hayvanlar bu bilim dalının araştırma alanına girmektedir.

Zooloji, gezegenimizdeki tüm hayvanların sınıflandırılmasının yanı sıra hayvan hayatını ilgilendiren daha geniş kapsamlı araştırma ve deneyleri de içine alan yaygın bir alandır.

Alt Dalları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bilim dalı alt dallara ayrılır. Bu alt dallar taksonomik ve taksonomik olmayan olmak üzere 2 kısımda incelenir.

Taksonomik kısımlar şu şekilde ayrılır;

  • Protozooloji (tek hücreliler),
  • helmintoloji (solucanlar),
  • malakoloji (kabuklular),
  • entomoloji (böcekler) gibi bazı omurgasızları,
  • ihtiyoloji (balıklar),
  • herpotoloji (kurbağa ve Sürüngenler),
  • ornitoloji (kuşlar),
  • memeliler gibi bazı omurgalıları taksonomik yönden inceler.

Taksonomik yönden olmayan kısım ise;

  • Tüm hayvansal organizmaların morfolojisi ve fizyolojisidir.

Bu yazımızda sizlere Zooloji Nedir? sorusunun cevabını verdik. Meslek dalı olarak Zoologlar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak bulabilirsiniz.

Farklı alanlarda merak ettikleriniz için bizi takipte kalın.