Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (Başvuru, Faiz Oranı, Hesaplama)

11.06.2019
A+
A-

Ziraat bankası ipotekli ihtiyaç kredisi, özellikle emekli ve kredi notu düşük olan tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. İpotekli kredilerin onaylanma olasılığı standart ihtiyaç kredilerine göre daha yüksektir. İpotekli finansman kredisi olarak da bilinen ipotekli ihtiyaç kredilerinde bankanın amacı müşterisinden krediye karşılık bir teminat almaktır. Bu teminat kimi zaman bir arsa, kimi zaman ev ya da ekilebilir tarla olabilir. Teminat olarak gösterilen taşınmaz kredinin ödenmemesi halinde haciz konularak banka tarafından satışa çıkarılabilir.

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi yazımızda aşağıda yer alan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

İpotekli ihtiyaç kredisi nasıl kullanılır?

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmak için şartlar nelerdir?

İpotekli ihtiyaç kredisi vadesi kaç aydır?

İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileridir?

İpotekli kredi için araç ipoteği verilir mi?

İpotekli ihtiyaç kredisi faiz oranı kaçtır?

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanmanızın iki nedeni olabilir. İlk olarak istediğiniz kredi rakamı çok yüksektir ve o rakamda bir kredi alamıyorsunuzdur. İkinci olarak ise kredi notunuz düşüktür. Tüketicilerin %90’ının ipotekli kredi çekmek istemesinin nedeni bu iki seçenekte gizlenmektedir. Kullanılan kredi ya da kredi kartları ve bu ürünlere zamanında yapılmayan geri ödemeler, kredi skorunun düşmesine, kredi sicilinin olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Geç yatan maaşlar, zamanında alınamayan ödemeler ya da gerçekten içerisinde bulunduğunuz sıkışıklık ödemelerinizi zamanında yapamamanıza neden olabilir.

İpotekli kredi kullanmadan önce dikkatli ve bilinçli hareket etmeniz gerekmektedir. Borcunuzu geri ödeyemediğiniz taktirde ipotek olarak verdiğiniz ev ya da arsaya haciz işlemi uygulanır ve yine borcunuzu ödemezseniz, bu kez bu taşınmazınız satışa çıkartılabilir. Satış işlemi için borcunuzun ne kadar olduğunun bir önemi yoktur. Burada önemli olan bankanın sizlere verdiği krediyi geri alıp alamayacağıdır. Bankaya borcunuz 50.000 TL ancak evinizin değeri 100.000 TL olabilir. Böyle bir durumda eviniz satışa çıkartılır ve satılan tutar içerisinden banka kendine olan borcunuzu yani 50.000 TL’yi tahsil ederek kalan tutarı sizlere iade eder. Tabi aynı ev üzerinde farklı hacizlerde bulunuyor ise o hacizlere ait ödemeleriniz de bu satış rakamı içerisinden sırası ile alınır. Ziraat Bankası ipotekli bireysel ihtiyaç kredisi başvuruları sadece Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilmektedir.

 • İpotek olarak göstereceğiniz konutun ekspertiz tarafından belirlenen değerinin %80‘ine
 • İpotek olarak göstereceğiniz işyerinin tarafından belirlenen değerinin %75‘ine
 • İpotek olarak göstereceğiniz imarlı arsanın tarafından belirlenen değerinin %50‘sine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • İpotekli ihtiyaç kredisi vadesi boyunca hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası yapılmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanılır?

İpotekli ihtiyaç kredisi kullanabilmeniz için taşınmanızın ipotek olarak kabul edilebilir olması ve değerinin çekmek istediğiniz kredi tutarından yüksek olması gerekmektedir. Evinizin değeri 100.000 TL, ancak çekmek istediğiniz kredi tutarı 101.000 TL ise krediniz için ek ipotek vermeniz gerekecektir. İpotekli finansman kredilerinde konut teminatları için belirlenen kredi kullanım miktarı, konut değerinin %80’ine tekabül etmektedir. Eviniz 100.000 TL ise kullanabileceğiniz maksimum ihtiyaç kredisi tutarı 80.000 TL’dir.

Bankaya sunmuş olduğunuz taşınmanızın kabul edilmesi halinde, kredi başvurunuz kısa bir değerlendirme sürecine geçiş yapacaktır. Genel Müdürlüklerde bulunan kredi tahsis birimi çalışanı, kredi başvurunuzda teslim ettiğiniz evraklarınızı inceleyerek, kredi başvurunuzun sonucunu şubedeki personele sistem aracılığı ile iletecektir. Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için ikametgah adresinize en yakın Ziraat Bankası şubesini tercih etmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Ziraat Bankası Gelir Belgesiz Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası Bireysel İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

İpotekli Finansman Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası ipotekli bireysel ihtiyaç kredisi için ipotek olarak vereceğiniz taşınmazın yanı sıra bazı evraklarınızıda hazır bulundurmanız gerekmektedir.

 • İpotekli kredi başvuru formu; Kredi başvuru formu, başvurunuz sırasından bireysel müşteri danışmanı (banka çalışanı) tarafından sizlere verilecek ve eksiksiz olarak doldurmanız istenecektir.
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport; Krediye başvuru yapan kişiye ait olması gereklidir. Başka birinin kimliği ile başka birinin adına kredi başvurusu yapılamaz.
 • Kişinin aylık gelirlerini gösterir gelir belgeleri; Çalışıyorsanız, çalıştığınız iş yerinden alacağınız ücret bordrosu, varsa ek gelirlerinize ait gelirleri (kira vb) gösteren evraklardır. Emekliyseniz, E Devlet üzerinden emekli belgesi almanız gerekmektedir.
 • İpotek edilecek taşınmaza ait belge; İpotek vermeyi düşündüğünüz ev ya da arsayı gösteren tapu belgesi.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar

İpotekli ihtiyaç kredinizi Ziraat Bankası aracılığı ile kullanmak istiyorsanız, öncelikle ipoteğinizin banka tarafından kabul edildiğinden emin olmalısınız. İpotek olarak verilecek ev ya da arsanın kabul edilip edilmeyeceğini tapu ile birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek öğrenebilirsiniz.

 • İpotek edilecek ev ya da arsa kredi kullanmak isteyen kişi ya da kefile ait olmalıdır.
 • Başka birine ait tapu ile ipotekli kredi kullanamazsınız.
 • İpotek edilecek ev ya da arsa değerinin çekilecek olan kredi rakamından %20 daha yüksek olması gerekmektedir.
 • Banka tarafından gönderilen ekspertizin ev ya da arsanızın ipotek edilebileceğine dair karar kılması gerekmektedir.
 • Kredi kullanımı öncesinde ekspertiz ücretini peşin olarak yatırmalısınız.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Vade ve Faiz Oranı

İpotekli ihtiyaç kredileri için belirlenen maksimum vade 60 ay ile sınırlıdır. Çekilecek olan ipotekli finansman kredisi bir ihtiyaç kredisi türü olduğundan dolayı ihtiyaç kredisi faiz oranı üzerinden kullandırım yapılacaktır. Bu yazımızın yazıldığı tarihte Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı %1.9 olarak belirlenmiştir.

İpotekli Kredi İçin Araç İpoteği Verilir Mi?

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi kullanımı için araç ipoteği verebilirsiniz ancak aracınızın üst model ve değerli olması gerekmektedir. Aracınızın 5 yaşından büyük olması halinde ipotek olarak kabul edilmemesi mümkündür. Ancak bazı durumlarda araç yaşı büyük olsa da araç değeri çok yüksek olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ipotek kararını kredi tahsis birimleri verecektir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Kamu ve özel bankaların tamamına yakını ipotekli ihtiyaç kredisi vermektedir. Aradaki fark sadece ipotek edilecek olan taşınmaz ile alakalıdır. A Bankası aracınızı ipotek olarak kabul ederken, B Bankası aracı ipotek olarak kabul etmeyebilir. Standart ihtiyaç kredilerine oranla onaylanma ihtimali daha yüksek olan bireysel finansman kredisi veren bankalar aşağıdaki gibidir.

Finansbank,

Denizbank,

Akbank,

Ziraat Bankası,

Türkiye Ekonomi Bankası,

Vakıfbank,

Halk Bankası,

Garanti Bankası,

Türkiye İş Bankası,

Yapı Kredi Bankası.

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmadaki amacınız kredi ya da kredi kartı borçlarınızı birleştirmek, tek bankaya ödeme yapmak ise ipotekli kredi yerine borç kapatma kredisi kullanabilirsiniz. Borç kapatma kredisinin ipotekli finansman kredisine göre hem ipotek masrafları hemde ekspertiz masrafı yönünden daha avantajlıdır. Ziraat Bankası ipotekli finansman kredisini detaylı inceleme ve başvuru yapmak isterseniz, https://www.ziraatbank.com.tr bağlantısını kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.