Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama

07.07.2020
A+
A-

Bugün sizlere Ziraat Bankası fakirlik maaşı sorgulama sürecinde başımdan geçenleri anlatacağım. Bunun için internetten ya da telefondan hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Ben tüm işlemleri banka şubesine giderek hallettim. Elbette telefondan sorgulama yapmak isteyenler de olabilir. Onlar için de banka memuruna bazı sorular sordum ve çağrı merkezinden vs. nasıl sorgulama yapılabileceğini öğrendim. 

Her ay düzenli bir şekilde ödenen fakirlik aylığı, Ziraat Bankasında adıma açılan bir hesaba yatırılıyormuş. Bu ay “Fakirlik maaşım yattı mı?” diye düşünürken bir anda aklıma banka şubesine gitmek geldi ve hemen en yakın Ziraat Şubesine gittim. 

Ziraat Bankası Şubeden Fakirlik Maaşı Sorgulama 

ziraat bankası

Banka şubesine girer girmez sağ tarafta bulunan sıra otomatından TC kimlik numaram ile “Devlet Ödemeleri” seçeneğini seçerek sıra aldım. İlk başta o otomatı kullanmayı bilmediğim için afallamıştım ancak hemen orada bulunan güvenlik görevlisi bana yardımcı oldu. Siz de banka personelinden yardım isteyebilirsiniz. Unutmadan bankaya koronavirüs tedbirleri nedeniyle maskesiz kimseyi almıyorlar haberiniz olsun. 

Ardından sıra kağıdımı aldım ve oturdum. Elimdeki sıra kağıdının üzerindeki numara veznelerin üzerinde görününce sıranın bana geldiğini anladım ve hemen memura doğru yöneldim. Ziraat Bankası fakirlik maaşı sorgulaması için geldiğimi belirttim ve kimliğimi uzattım. 

muhtaçlık maaşı sorgulama

Banka memuru bana tarafıma çıkan bir ödemenin bulunduğunu ve istersem orada hemen bu ödemeyi alabileceğimi söyledi. Ben de “Fakirlik maaşımı çekmek istiyorum.” diyerek paramı aldım ve işlem bana verilen ödeme dekontu ile sonlandı.  

Fakirlik Maaşı Ayın Kaçında Ödeniyor? 

Ziraat Bankası  çalışanı bu soruya net bir cevap veremediğini söyledi. Bazı illerde farklı olduğunu belirterek, bu konuda en doğru bilgiyi Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla alabileceğimi dile getirdi. Anlayacağınız muhtaçlık parası ayın kaçından kaçına yatıyor sorusunun cevabı herkes için farklı oluyor. 

Diğer Fakirlik Aylığı Sorgulama Yöntemleri 

Fakirlik parası yardımını Ziraat Bankası aracılığıyla alanlar bu devlet yardımının yatıp yatmadığını daha farklı kanallar üzerinden de kolayca öğrenebiliyormuş. Banka memurundan öğrendiğim tüm sorgulama yollarını sizlere anlatacağım. 

E-Devletten Muhtaçlık Maaşı Sorgulama: Memur, E-Devlet Şahıs Ödemeleri görüntüleme sayfasından aylığımın yatıp yatmadığını öğrenebileceğimi belirtti. Ben de bundan sonra şubeye kadar gitme zahmetinden kaçınıp, sadece E-Devlet aracılığıyla sorgulama yapacağım.

fakirlik ödeneği yattı mı

Ben E-Devlet muhtaçlık maaşı sorgulamasını şu şekilde yaptım.

  • E-Devlet ana sayfasına girdim, dilerseniz mobil uygulamasına da girebilirsiniz, ardından TC kimlik numaramı ve şifremi girdim. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubelerinden alabilirsiniz. 
  • Bunları yaptıktan sonra “İşlem Ara” sekmesine gelerek “Şahıs Ödemeleri” yazdım ve çıkan sonuca tıkladım. Orada aynı Ziraat Bankası şubeleri gibi yoksulluk maaşı sorgulama işlemini yapabileceğim bir ekran beni karşıladı. 
  • Daha kolayı yok mu diyenler buraya tıklayarak direkt sorgulama ekranına ulaşabilir. 

Telefondan Fakirlik Aylığı Sorgulama: Banka memuru bir diğer sorgulama seçeneğinin de çağrı merkezi aracılığıyla olduğunu belirtti. Bunun için 444 0 000 numaralı çağrı merkezini aramanız yetiyor. Oradan bağlandığınız tüm müşteri temsilcileri size gerekli bilgileri verecektir. Ziraat Bankası telefondan fakirlik maaşı sorgulama işlemi için de ücret almıyormuş haberiniz olsun. 

Ancak SMS ile ya da mobil uygulamayla sorgulama yapmanız mümkün değil. 

Fakirlik Maaşı Hakkında Genel Bilgiler 

Fakirlik maaşı almak isteyenler için bu devlet yardımı hakkında bazı bilgiler vereceğim. Fakirlik maaşı alma şartları:

  • 2020 yoksulluk sınırının altında olmak. (Bu aylık gelirinizin 609₺’den az olması anlamına geliyor.) Bu şartı fakirlik ödeneği almak isteyen herkesin taşıması gerekiyor. Bunun yanı sıra aşağıdaki 3 koşuldan birine de sahip olmanız gerekli. 
  • %40 veya daha fazla oranda engelli olmanız ve bunu raporla resmiyete dökmüş olmanız gerekiyor. 
  • 65 yaşını geçmenize rağmen halen emekli olamadıysanız da yine bu ödenekten faydalanabilirsiniz. 
  • 18 yaşından küçük olan ve bakacak kimsesi olmayan çocuklar da bu yardımdan faydalanabilir. 

Fakirlik parası başvurusu yapmak için size en yakın Vakıflar Genel Müdürlüğü şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şubelerine giderek de yoksulluk maaşı başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru sonucu sorgulamak için başvuru yaptığınız kurumu aramanız yeterlidir. Bu nedenle başvuru yaparken oradaki görevliden kurumun telefon numarasını istemeyi unutmayın. 

muhtaçlık aylığı nasıl alınır

Bu maaşı almaya hak kazandığınızda her ay devlet size düzenli olarak 914₺ ödeme yapacak. Engel durumunuzun ortadan kalkması, düzenli gelir elde etmeniz, tarafınıza sizin maddi durumunuzu iyileştirecek kadar miras kalması gibi durumlarda bu maaş devlet tarafından kesilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.