Yurtdışında Hemşire Maaşları

20.03.2020
A+
A-

Her ülkede hemşireye ihtiyaç duyulmaktadır. Bizde 2020 yılı yurtdışı hemşire maaşlarını inceleyelim istedik. Maaş miktarını belirlerken Türkiye’ de olduğu gibi yurtdışında da birçok faktör etki etmektedir.

Meslekteki kademe, çalışma süresi, çalışma mekânı vb. gibi ülkelere göre farklı farklı faktörler maaşa etki etmekte bu yüzden aşağıdaki verilerin ortalama değerler olduğu unutulmamalıdır.

Katar Hemşire Maaşları

Katar ‘da Hemşire Maaşları yıllık 60 bin dolardır. Katar’da halkın vergi ödeme şartı bulunmamaktadır. Hemşireler ayda 5000 dolar maaş almaktadırlar.

Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 32.459 TL’ ye tekabül etmektedir. Katar’ da hemşire maaşları deneyime, kariyer sürecine ve giriş seviyesine göre değişiklik göstermektedir.

Haftada 40 saat çalışma süreleri vardır. Petrol kralı olan bu ülke oldukça fazla göç almaktadır. Sağlık personeli alımında oldukça geniş yelpazeye sahip olan Katar’ da, hemşire olarak çalışmak istiyorsanız belirli başvuru tarihlerini takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Yurtdışında Hemşire Maaşları

Yurtdışında Hemşire Maaşları

İngiltere Hemşire Maaşları

İngiltere’de Hemşire Maaşları İngiliz Daily Mail Gazetesinden alınan verilere göre İngiltere’ de çalışan tüm sektördeki mesleklerin maaşlarını açıkladı.

Hemşireler 7877 İngiliz Sterlini maaş almaktadır. Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 43.553 TL’ ye tekabül etmektedir. İngiltere’ ya çalışmak için gitmek isteyen bireyler İngiltere Çalışma Vizesi almalıdır.

İngiltere’ ye gezmeye veya eğitime gitmek için alınan vize çalışmaya gitmek için alınan vizeden daha kolaydır.

İngiltere’ de çalışma vizesi almak için vize talep formunu doldurmanız gerekir.

İngiltere çalışma vizesi mutlaka işveren tarafından gönderilmiş davetiye mektubu olmalıdır.

Almanya’ da Hemşire Maaşları Türkiye’ de olduğu gibi maaş miktarı eğitim seviyesine ve meslekteki deneyimine göre değişmektedir. Aylık ortalama 1.600 € ve 1.800 € arasında değişiklik gösteren maaş almaktadır. Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 8300-9300 TL aralığına tekabül etmektedir. Almanya’ da vergi sınıfı sistemi bulunur. Maaş miktarı bu vergi miktarı kesilerek hesaplanmalıdır.

Amerika Hemşire Maaşları

Amerika Birleşik Devletleri’nde Hemşire Maaşları yine deneyime, çalışılan sağlık kurumuna, eyalete, vardiya şekline ve deneyimine göre değişkenlik göstermektedir.

Amerika’ da hemşireler ortalama yıllık 67.930 Dolar, aylık olarak da 5660 dolar maaş almaktadırlar.

Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 36.394 TL’ ye tekabül etmektedir.

Eyaletler arasında en yüksek hemşire maaşı alan eyalet Kaliforniya 7843 Dolar maaş vermektedir.

En düşük maaşı veren eyalet ise 6279 dolar maaş veren Washington’ dur.

hemsire maaslari

hemsire maaslari

Kanada Hemşire Maaşları

Kanada’ da Hemşire Maaşlarına geçmeden önce şunları belirtelim.

Konum itibariyle Amerika’ya çok yakın olduğu ve yaşam şartları iyi olduğu için Kanada uluslararası hemşireliği isteyenlerin en çok gitmek istediği ülkeler arasında yer almaktadır.

Hemşireler yıllık ortalama 51.000 Dolar maaş almaktadırlar.

Ayda ortalama 4.250 dolar alan hemşireler için bu fiyatı Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 27.321 TL’ ye tekabül etmektedir.

İtalya’ da Hemşire Maaşları yine diğer ülkelerde olduğu gibi deneyime ve meslekte çalışma sürelerine göre farklılıklar göstermektedir. İtalya’da hemşireler 550-600 Euro maaş alırlar. Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 2680-3120 TL arasına tekabül etmektedir.

İtalya uluslararası hemşirelik için oldukça ihtiyaç duyulan ama yine de gitmeden önce düşünülmesi geren bir ülke. Çünkü İtalya’ nın resmi dilinin İngilizce olmaması ve bunun için de dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekmektedir.

Hindistan’ da Hemşire Maaşları diğer ülkelere oranla çok düşük maaşlar alırlar. Hemşireler ortalama 300-400 Dolar maaş almaktadır. Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 1650 TL’ ye tekabül etmektedir.

Lüksemburg’ da Hemşire Maaşları ülkeler arasından hemşirelerin en yüksek maaşa sahip olduğu ülkedir. Yüksek maaş almalarına karşın hemşire olarak istihdam oranı çok azdır. Lüksemburg’ da da çalışmanız için vize alma şartı bulunmaktadır. Lüksemburg’ da yıllık 60.000 – 125.000 Dolar arasında çok değişiklik gösteren geniş bir maaş yelpazesine sahiptir. Lüksemburg’ da hemşire olabilmek için Ministère de la Santé’ ye dilekçe vermelisiniz.

Avustralya Hemşire Maaşları

Avustralya’ da Hemşire Maaşları yıllık ortalama 57.800 dolardan başlamaktadır.

Diğer ülkelerde olduğu gibi deneyime göre farklılıklar göstermektedir. Aylık olarak 4816 dolar almaktadırlar.

Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 20.759 TL’ ye tekabül etmektedir.

Avustralya yurtdışında çalışmak isteyenler için en uygun ülkelerden biri. Ulusal dil olarak İngilizce kullanılan Avustralya’da hastanede çalışan uluslararası kuruluşlar bulunmaktadır.

Avustralya’da çalışmak isteyen vatandaşların ilk yapacağı işlem vize başvurusunda bulunmaktır.

Uluslararası çalışan hemşireler, seyahat yasalarını bilen bir hemşirelik kurumu ile birlikte hareket etmeyi tercih ederler. Çünkü yurtdışında çalışmak için gerekli olan evrakları toparlamak tek başına çok zor olmaktadır.

Vize almak haftalar hatta aylar sürebilir çünkü sadece gezmek için değil yurtdışında uluslararası hemşire olmak için gitmek istiyorsunuz.

hemsirelik maasları yurtdışı

hemsirelik maasları yurtdışı

İrlanda Hemşire Maaşları

İrlanda’ da Hemşire Maaşları yıllık 64.000 Dolar. Aylık olarak hesaplandığında ortalama 5.333 dolar maaş almaktadır.

Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 34.301 TL’ ye tekabül etmektedir.

Bu meslek gruplarında anadili İngilizce olmamasına karşın Uluslararası hemşirelerde İngilizce şartı aranmaktadır.

İrlanda’ da uluslararası hemşire olmak isteyen kişiler İrlanda Hemşirelik ve Ebelik Kuruluna kayıt olmalıdır.

Kurul tarafından hemşirelere sertifika verilmektedir. Sertifikayı alabilmek için hemşirelerin bilgi paketi, arka plan kontrolü, parmak izi ve en önemlisi İngilizce yeterlilik sınavını tamamlamaları gerekmektedir.

İrlanda’ da çalışmak için istihdam vizesi şart koşulmuştur.

Norveç Hemşire Maaşları

Norveç’ de Hemşire Maaşları deneyime ve çalışma süresi gibi etkenlere bağlı olarak değişmekte olup yıllık ortalama 52.000 dolar maaş almaktadırlar.

İşinde uzman olan hemşireler ise 100.000 dolara kadar maaş alabiliyor.

Norveç sağlık çalışanlarına çok sayıda ihtiyaç duyan bir ülkedir.

Norveç’ e hemşire olarak başvuruda bulunmak istiyorsanız Norveç Sağlık Personeli Kayıt Otoritesi ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Birinci dili İngilizce olmayan bu ülkede hemşire olmak için geçmek gereken aşamaların biri de Norveç dili sınavıdır.

Danimarka Hemşire Maaşları

Danimarka’ da Hemşire Maaşları yıllık 54.000 dolardır. Hemşireler ortalama aylık 4500 dolar etmektedir.

Türk lirasına çevirdiğimizde bu miktar 29.213 TL’ ye tekabül etmektedir Danimarka tüm AB vatandaşı olmayan uluslararası hemşirelerin ruhsat başvurularını değerlendirir.

Ayrıca AB üyesi olmayan ülkeler Danimarka’ ya gelmeden çalışma vizesi almalıdır. Danimarka diğer ülkelerden farklı olarak 75 yaşın üzerinde hemşire çalıştırmaz.

Hemşire olarak çalışmak için gerekli belgeler hazırlanır. Onaylanırsa kişiler dil sınavına tabii tutulur.

Üç yıl süresince ise Danimarka’ da 3 yıl içerisinde uygulama yeterliliği niteliklerini yerine getirmeleri istenir.

Dubai Hemşire Maaşları

Dubai’ de Hemşire Maaşları ülkenin yaşam standartlarına göre oldukça düşüktür. Dünya’ nın zengin ülkeleri arasında olan Dubai hemşirelere ortalama 22.154 Dolar maaş vermektedir.

Düşük ücrete oranla uluslararası hemşirelerin en çok rağbet gören ülkelerden biridir. Sağlık hizmetinde gelir vergilerinden muaf oluyorlar böylelikle hemşireler için maaşın tamamı eve kalabiliyor.

Yurt Dışında Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Ülke Ülke Öğretmenlik Ücretleri

Dubai’de hemşire olarak çalışmak isteyen birinin bilmesi gereken en önemli ayrıntı hemşirelere hastane tarafından sağlanan konaklama mekanlarında kalma mecburiyeti bulunmaktadır.

Genellikle yıllık sözleşme imzalamakla sorumludur. Dubai’ ye çalışmak için gitmek isteyen bireylerin iş vizesi almaları gerekmektedir. Bazı hastaneler pozisyona bağlı olarak sadece kadın veya sadece erkek personel alabilirler.

İsviçre Hemşire Maaşları

İsviçre’ de Hemşire Maaşları yıllık ortalama 57.234 Dolardır. Hemşirelerin belgeleri İsviçre Kızıl Haç tarafından tüm referanslar denetler.

İsviçre’ de çalışmak isteyen hemşireler üç dilden (İtalyanca, Fransızca veya Almanca) birinden sınavı geçmelidir. İngilizce bilmek hastanede çalışmak için yeterlidir ama yönetim kurulu tarafından geçerli sayılmaz.

Hemşireler ilk altı ay ek dersler alarak uyum sağlarlar ve ilk altı ay hemşire maaşından daha düşük ücret alırlar.

Yurtdışında Hemşire Olarak Çalışmak

Yurtdışında çalışmak için gerekli birtakım şartlar vardır. Belirli vizeler olması gereklidir bu vizeler olmadan yurtdışında hemşire olarak çalışamazsınız.

Yurtdışında çalışma vizesi, hastaneden sponsorluk, doğrulanabilir iş teklifi, çalışmak istediğiniz ülkelerin hemşirelik kurulundan sertifikalanmış diploma.

Şehir Hastanelerinde Döner Var Mı? Döner Sermaye Ödeniyor Mu?

Yurtdışında çalışmak içim Uluslararası Hemşirelik Seyahat Acentası ile çalışmak yurtdışında çalışma olasılığını arttırabilir ama çoğu AB üyesi olmayan başvuruları ilk kez reddettiği için başarılı olma ihtimali biraz zor olmaktadır.

Uluslararası Hemşirelik yasasına aşına bir Ajans bulursanız yurtdışına çıkabilirsiniz. Ayrıca ülkelerle konuşmanız kolay olabilir ve ruhsatı kolay bir şekilde alabilirsiniz. 

2020 yılı yurtdışı hemşire maaşlarını ülkelere göre değerlerini sizler için birleştirdik. Bilgi almak istediğiniz başka meslekler varsa veya yurtdışında hemşire maaşları hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına belirtebilirsiniz.

YORUMLAR
  1. Aibibaimu wubulikasimu dedi ki:

    Yurtdışı nda hemşirelik yapmak istiyorum, nereye başvuru yapman lazım