Yurtdışında doktor Maaşları Ne Kadar?

04.04.2020
A+
A-

Doktorluk okuması en sor ama en saygın meslekler arasında yer almaktadır. Dünya’ da yaklaşık 18 ülkede pratisyen ve uzman hekim eksikliği vardır. Uzun saatler boyunca yüksek tempoda çalışmak çok özveri ve sorunluluk isteyen bir meslek dalıdır. Doktorlar genellikle her ülkede en yüksek maaşı alan sağlık sektörü grubunda yer alır. Maaşları diğer mesleklerdeki gibi başarıya ve meslekteki kademelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Avustralya refah düzeyi çok iyi olan bir ülkedir. Bu ülkede doktorlar ortalama yıllık 44.983 Dolar maaş kazanmaktadır. Avustralya’ da tıp uzmanlığı iki ayrı kol olarak incelenir. Cerrahi olarak uzmanlık yapmak isteyen bireyler için gereken koşulları sağlayan kurum ‘The Royal Australasian College of Surgeons’ tarafından gerçekleştirilir. Bu kurum yurtdışından çalışmak için gelen adayların bilgilerini sınamaktadır.

Macaristan’ da doktorlar ortalama 19.437 Dolar maaş almaktadır. Ayrıca Türkiye’ de okuyup Macaristan’ da uzmanlık yapmak isteyen doktorlar belirli belgeleri bir araya getirerek kabul ettirebilir.

Yıllık uzman hekim maaşı ortalama 91.000 Dolar. Pratisyen hekimler yıllık ortalama 109.000 Dolar maaş almaktadır. Danimarka’ da son yıllarda çok fazla doktor açığı vardır. Bu yüzden yurtdışından birçok doktor alımı gerçekleştirmiştir. Danimarka’ ya gelen doktorlar bir dil kursuna kayıt oluyorlar. Kurslara katılan doktorlar öncelik olarak alanlarına ait terim ifadeleri öğreniyorlar. Ama Türk doktorlar AB’ ye üye olmadıkları için Danimarka’ da lisans alması gereklidir. Lisans almak için 5 seviyeli bir sınava tabi tutuluyorsunuz. 5. Sınavdan sonra Danimarka’ da yazılı ve sözlü bir sınava daha giriyorsunuz. Tüm bu aşamaları başarıyla tamamladığınız takdirde çalışmaya başlayabiliyorsunuz.

Petrol rezervine sahip olan Kanada’ da çalışmak ve yaşamak için ideal bir ülke. Kanada da çalışan doktorlar yıllık ortalama 42.253 Dolar maaş almaktadır.

İsveç’ de bir doktor yıllık ortalama 37.734 Dolar maaş almaktadır.

Yurtdışında doktor Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışında doktor Maaşları Ne Kadar?

Yurt Dışı Doktor Maaşları Almanya

Almanya Avrupa devletleri arasında ekonomisi en gelişmiş ülkedir. Almanya’ da 5000 doktor eksikliği bulunmaktadır. Ülkede en yüksek ücret alan doktorlar yıllık ortalama 49.000 Euro maaş almaktadır. Almanya ülke vatandaşı olmayan insanlar için diploma denkliği başvuru fırsatı sunuyor.

Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkelerin vatandaşlarına diploma denkliği hakkı tanıyan Almanya belgelerin gönderilmesi hususunda da her türlü kolaylığı göstermekte. Almanya’ ya çalışmak için gelmek isteyen kişiler ilk olarak sadece Almanya’ da çalışma niyetinde olduğunu gösteren belgeyi gönderebilirler.

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) diplomasını Almanya’ ya göstermek isteyen kişilere Türkçe danışmanlık yardımında bulunmaktadır. Ayrıca eyaletlerde ücretsiz danışmanlık yapan göçmen örgütleri ve meslek odaları vardır. Bu konuda daha geniş içeriğe Almanya Eğitim araştırma Bakanlığı’ na bağlı internet sayfasından erişebilirsiniz.

HONG KONG

Hong Kong’ da bir doktor yıllık ortalama 18.540 Dolar maaş almaktadır.

SLOVAKYA

Slovakya’ da ise bir doktor yıllık ortalama 19.068 Dolar maaş almaktadır.

İRLANDA

Uzman hekimler yıllık ortalama 183.000 Dolar maaş almaktadırlar. Pratisyenler ise yıllık ortalama 125.000 Dolar maaş alırlar. İrlanda’ da iş olanaklarının en geliştiği yer başkent Dublin’dir. İrlanda’ ya gitmeden önce çalışma vizesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Türkiye için çalışma vizesi başvuruları tek girişlik olarak verilmektedir. Çalışma vizesinin geçerliliği 3 ay olup İrlanda’ ya gidince çok girişlik vizeye sahip olabiliyorsunuz.

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’ da doktorlar aylık ortalama 27.396 Dolar maaş alırlar. Yeni Zelanda pratisyen hekime ve uzman sağlık personellerine ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Sağlık personellerinde yeterli sayıya ulaşamayan Yeni Zelanda, genel cerrahi ve anestezi uzmanı konusunda da personel alım ihtiyacı vardır.

NORVEÇ

Norveç’ de sağlık ve eğitim sisteminin kalitesi çok iyidir. Norveç’ de çalışan bir doktor aylık ortalama 43.990 Dolar kazanmaktadır.

HİNDİSTAN

Hindistan’ da bir doktor ortalama 3.540 Dolar maaş almaktadır.

PORTEKİZ

Portekiz’ de bir doktor yıllık ortalama 22.742 Dolar maaş almaktadır.

SİNGAPUR

Singapur’ da bir doktor yıllık ortalama 31.392 Dolar maaş almaktadır.

SLOVENYA

Slovenya’ da bir doktor yıllık ortalama 32.480 Dolar maaş almaktadır.

İSVİÇRE

Uzman hekimler yıllık ortama 130.242 Dolar maaş alırlar. Pratisyen hekimler ise yıllık ortalama 116.000 Dolar maaş almaktadırlar. İsviçre’ de 32 bin doktor çalışmaktadır. İsviçre ülkeler arasında en yaşanabilir ülkeler arasındadır.

İNGİLTERE

Uzman hekimler yıllık ortalama 150.743 Dolar maaş almaktadırlar. Pratisyen hekim ise yıllık 120.000 Dolar maaş almaktadır. İngiltere’ de doktor maaşları doktorun mevkiine göre değişkenlik göstermektedir. Stajyer doktorlar yılda ortalama 26 bin Euro ile 65 bin Euro arasında değişkenlik göstermektedir.

Uzman doktorlar ise 37.923 Euro ile 70.700 Euro arasında maaş almaktadırlar. İngiltere’ de çalışmak için gereken şartlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız Student Portal International yurt dışı eğitim danışmanlarını arayabilirsiniz.

Hollanda

Yüksek refah seviyesine sahip olan bir diğer ülke ise Hollanda’dır. Hollanda’ da bir doktor yıllık ortalama 253.000 Dolar maaş almaktadır.

Fransa

Fransa’ da bir uzman hekim ortalama 149.000 Dolar maaş almaktadır. Pratisyen hekimler ise yıllık ortalama 60.000 Dolar maaş alırlar. Ayrıca Fransa’ da hasta başı ücret alınmaktadır.

Yurt Dışı Doktor Maaşları Amerika

Amerika’ da doktorlar 230.000 Dolar kazanmaktadır.

Yurt dışında tıp alanında çalışmak isteyen Türk doktorlar veya yurtdışında tıp okumak isteyen bireyler USMLE sınavına tabii tutulurlar. IEFT seminerlerle bu konu hakkında detaylı bilgi vermektedir. Açılımı United States Medical Licensing Examination olan USMLE Türkiye’de tıp okuyup Amerika’da aldığı eğitimin geçerli sayılabilmesi için girdikleri denklik sınavıdır. Sınav üç aşamada gerçekleşir, ilk iki aşaması Türkiye’ de son aşaması ise Amerika’ da gerçekleşir. Sınavların içeriği hem İngilizce yeterliliğini ölçmekte hem de klinik yeteneğinize bakılmaktadır.

USMLE sınavı 8 saat süren zor bir sınavdır. Sınavı başarılı bir şekilde bitiren kişi artık Amerika’ da çalışabilir. Sınavı geçmesiyle sadece doktorluk değil birçok avantajı da kazanmayı sağlamaktadır. İlk olarak sınav sayesinde artık Amerika’ da çalışabilir bunun yanı sıra Amerika’ da Pratisyen olarak çalışabilir. Kariyerine üniversite ve kolejlerde asistanlık olarak devam edebilir. J1 vizesini H1 vizesi ile değiştirebilirsiniz.

Bu yazımızda 2020 yurtdışı doktor maaşları, yurtdışında çalıma imkanlarına, yurtdışı denkliği almak, 2020 güncel yurtdışı doktor maaşları gibi bilgiler vermeye çalıştık. Yurtdışında çalışmak ve diğer konular hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yurtdışı Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışında Hemşire Maaşları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.