Yurtdışı Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

22.03.2020

2020 Yurtdışı Diş Hekimi maaşlarına geçmeden önce yurtdışında çalışmak için çok önemli birkaç şartı sizlerle paylaşalım. Yurtdışı güncel diş hekimi maaşları Türkiye’ de kazanacağınız miktardan fazla olabilir ama yurtdışında çalışmak için alınan çalışma vizesi, gezmek için alınan vizeden daha zordur.

Diş hekimliği yer ülkede kabul gören saygın bir meslek dalıdır. Eğitimi her ülkede farklılar içermekle birlikte genel olarak okunması zor bir bölümdür ama maaş olarak da yüksek miktarlar görmek mümkündür. Her ülke kendi bünyesinde farklı kriterlerle yurtdışındaki iş taleplerini değerlendirir. Şimdi diş hekimi maaşlarını ve her ülkenin belirlediği kriterleri inceleyelim.

Diş Hekimini en çok ihtiyaç duyulan ülkelerin başında Hindistan vardır. İhtiyaç miktarı yaklaşık %58 gibi yüksek oranları bulmaktadır. Aylık ortalama 5.000 – 10.000 Dolar civarında maaş alırlar. Ülkede yüksek oranda işgücü açıklığı vardır. Hindistan’a çalışmak için gelenlerin yanı sıra en çok uluslararası öğrenci gönderen ülkelerin başında gelmektedir.

Doha, Er Reyyan, Umm Salal, El Vakra, El Haur gibi şehirlerinde kolaylıkla diş hekimi olarak çalışabilirsiniz. Katar’da diş hekimi olarak çalışan biri ortalama aylık 11.836 dolar maaş almaktadır. Net bir maaş söyleyemeyeceğimiz gibi maaş deneyim, kariyer gibi etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Oldukça zengin olan bu ülkede çalışmak isteyebilirsiniz. Katar’ da halk vergi ücreti ödemez ve bu da alacanız maaşın doğrudan sizde kalması demektir.

İngiltere’ de diş hekimi ortalama 2.000-2.500 pound arasında maaş almaktadır. Bu ücret Türk Lirasına çevirdiğimizde 15.104-18.880 TL civarına tekabül etmektedir. İngiltere’ de diş hekimi olarak çalışmak istiyorsanız ilk olarak uluslararası diş hekimliği fakültesinden mezun olmanız ardından ORE sınavını ve General Dental Council sınavlarını başarı ile tamamlamanız gerekmektedir.

Yurt disinda dis hekimi maaslari

Yurt disinda dis hekimi maaslari

ORE sınavı İngiltere’de gerçekleştirilen klinik yeterliliği ve bilgiyi ölmek üzerine olan bir sınavdır. Test sınavı ve klinik sınavı olarak yapılır. Sınavı başarıyla tamamlayanlar Nationa Health Service’ de kısa süreli mesleki eğitim görerek çalışmaya başlayabilirler. İngiltere’de çalışmanın en temel koşullarından biri de İngilizce seviyenizin çok iyi olmasıdır.

Yurt Dışında Diş Hekimi Maaşları

Avustralya puana dayalı sistemi tercih eden bir ülkedir. Avustralya yakın zamanda kırsal kesimlerde bulunan yerleri için seçici göç politikasını tercih etmekte. Avustralya’ da çalışmak isteyen bireyler için İngilizce dilini iyi bilmek önemli bir etkendir. Puan sistemi içerisinde beceri ve deneyim sahibi bireylere öncelik verilmiştir. Avustralya’ da diş hekimleri yıllık ortalama 44.983 Dolar maaş almaktadır.

Polonya’da Diş hekimleri ortalama senelik 13.200 Euro ile işe başlamaktadır.

Kanada’ da senelik maaş miktarı ortalama 42.253 Dolardır. Son yıllarda Kanada yurtdışından diş hekimi alma oranını arttırdı. Bu sayede Kanada’ya gitmek isteyenler için fırsat sunuldu. Kanada’ ya gitmek isteyenler için de birkaç ön koşul bulunmaktadır. Kanada ‘da belirli eyaletlerde diş hekimliği için kurumlar bulunmaktadır. Üniversitelerin diş hekimliği fakülteleri, NDEB (mesleğe giriş sınavını uygulayacak olan ve sonucunda kişilere yetkinlik belgesini verev kurumdur.), eyaletlerde bulunan diş hekimliği odaları. Yurtdışında çalışmak isteyen hekimler kurumları araştırmalı ve çalışmak istediği eyaletin diş hekimliği odalarını bularak bilgi edinmelidir.

İsviçre’ de diş hekimleri yaklaşık yıllık 70.000 dolar maaş almaktadır. Yurtdışında diş hekimliği yapmak isteyen bireyler için İsviçre çok rağbet gören meslekler arasındadır. İsviçre diş hekimliğinde denklik işlemleri uygulamasında kantonların sağlık müdürlükleri yetkilidir.

Çekya’ da yaşamak için oldukça uygun bir ülkedir. Aynı zamanda Çekya’ da diş hekimi olarak olduşça köklü üniversitelerde bulunmaktadır.

Almanya’ da diş hekimi olarak çalışmaya gitmek isteyen bireyler B2 Goethe dil sınavını geçme şartı bulunmaktadır. Dil sınavı eyaletin diş hekimleri odası tarafından hazırlanır.  Ayrıca Almanya’ da çalışmak için TestDaf ve Telc gibi başka sınavlara da girmeniz gereklidir. Eyalette iş bulduğunuz zaman denklik sınavına girmelisiniz.  Almanya’ da çalışan diş hekimi Alman İmplantoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Yıldırım da Almayda’ da çalışan Türk diş hekimlerinden biridir.

Amerika’ da diş hekimleri yıllık ortalama 74.000 Dolar maaş almaktadır. Amerika’ da diş hekimi olarak çalışmak isteyen bireyler American Dental Association tarafından hazırlanan testi başarıyla geçmeniz beklenir. 

 

Türkiye’de Diş Hekimi Maaşları

Diğer ülkelerle karşılaştırma yapabilmeniz açısında Türkiye’ yi de eklemek istedim.

Türkiye’ de ise bir diş hekimi 5000- 6.500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Türkiye’ de diş hekimi maaşları genellikle özel ve devlet olarak değişkenlik göstermektedir.

Avrupa’ da diş hekimliği maaşları:

Almanya: 45.000 Dolar

İngiltere: 57.000 Dolar

İtalya: 36.000 Dolar

Norveç: 93.000 Dolar

 İsveç: 70.000 Dolar

İspanya: 175.000 Dolar

Yukarda belirttiğimiz miktarlar ortalama değerlerdir. Her ülkenin kriterlerine göre maaş miktarları değişkenlik gösterebilir. Çoğu ülke maaş değerlendirmesi yaparken bireyin deneyimine, bilgisine çalışma rütbesine göre değişkenlik göstermektedir.

Diş Hekimliği Maaşları Denklik

Diş hekimliği bölümünü seçerken denklik önemli bir ayrıntıdır. Bunun için tüm detaylı bilgiyi YÖK paylaş olduğu bazı kurallar bulunmaktadır. Denklik konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız seçeceğiniz üniversitenin Dünya ilk 1000 sıralamasında olmasına dikkat etmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Diğer koşullarda denklik için Türkiye’ de belirli sınavlardan geçmeniz gereklidir.

Denklik işlemlerinin süreci için 3 ay ile 6 ay arasında zaman harcamanız gerekir. Denklik için YÖK’ e başvuruda bulunmanız gerekir. Denklik için birkaç belge gerekmektedir. Diplomanın orijinali ve kopyası. Transkriptin (not döküm belgesi) aslı ve fotokopisi. Kimliğinizin veya pasaportun fotokopisi. Derslerin kısaca tanımları. YÖDAK bakanlığına verilmek üzere dilekçe, Araştırma yapmak için üniversiteye yetki formu.

Bu yazımızda 2020 Yurtdışı Diş Hekimi maaşları, yurtdışında çalışmanın koşulları gibi konulara değindik. Eklemek istediğiniz veya sormak istediğiniz sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.