Yurt Dışında Kurye Maaşları Ne Kadar? Moto Kurye Paket Başı ve Saatlik Ücreti

04.02.2022
A+
A-

Ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılar günümüz batılı ülkelerini vatandaşlar için tek çıkış haline getiriyor. İnsanlar Türkiye’de üniversite okuyup iş sahibi olmaktansa yurt dışındaki hizmet sektörlerinde çalışmayı tercih ediyor. Bugün küresel salgın nedeniyle iyiden iyiye kıymete binen kuryelik mesleği hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Yurt dışında çalışan moto kurye maaşları ve çalışma şartları hakkında kafanıza takılan hemen her türlü soruya bu yazı aracılığıyla cevap bulabilirsiniz. Ülkemizde faaliyet gösteren Getir firmasının yurt dışındaki faaliyetleri nedeniyle insanlar İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerdeki motorlu kuryelerin maaşlarını merak etmeye başladı.

Ülkemizde de birçok insanın geçimini sağlamasına yardımcı olan motosikletli kuryelik mesleğine bir de yurt dışı penceresinden bakalım.

Yurt Dışı Motosikletli Kurye Maaşları Nasıl?

Öncelikle yurt dışındaki kuryelik mesleğinin daha farklı icra standartlarına sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ülkemizde araçlı ve motosikletli kuryeler aktif olarak çalışmaktadır. Diğer ülkelerde ise bisikletli kuryeler rövanştadır. İnsanlar taşınabilecek nitelikte olan ürünleri bisikletle teslim etmektedir. Özellikle küçük mahalle ya da kasaba gibi alanlarda bu ulaşım aracı tercih edilmektedir. Diğer ülkelerde restoran ya da market kuryelerine ödenen maaşları kıyaslamak için önce o ülkelerdeki asgari ücretleri paylaşmak ve bunun üzerinden değerlendirme yapmak istiyoruz.

kuryeler çok kazanıyor mu

Bu değerlendirmelere geçmeden evvel yurt dışındaki hizmet sektörünün “saatlik kazanç” mantığıyla işlediğini de belirtmek isteriz. Birçok kurum kuryelik, pizzacılık ya da motorlu kargo taşımacılığı işinde çalıştırdığı göçmenlere veya vatandaşlara saat başı ücret ödüyor. Bu işlerde sigorta ücretleri işletme tarafından ödeniyor. Diğer ülkelerin vatandaşlarının bu işlerde çalışabilmeleri için mutlaka çalışma iznine sahip olmaları gerekiyor.

Yapacağımız tüm kıyaslamaları euro cinsinden yapacağız. Ülkelerde kuryelere ödenen ücretler farklı para birimlerinde ödenebiliyor. Daha kolay anlayabilmeniz için hepsini tek çatı altında topladık. (Avro, euro para birimini temsil etmektedir.)

Almanya Moto Kurye Maaşları Aylık Kaç Avro?

Son resmî kayıtlara göre Almanya’da asgari ücret 1600 avro (euro) civarındadır. Almanya’da kuryelerin saatlik kazancı ortalama 12€ civarındadır. Net olarak 10 avro düzeyinde ödeme yapılmaktadır ancak bahşiş gelirleri ile bu kazanç saatlik 12-13 avro seviyelerine çıkabilmektedir. Almanya’da çalışan kuryelere yıllık yirmi gün civarında izin hakkı verilmektedir. Çalışma saatleri tamamen çalışan tarafından belirlenmektedir. Patron baskısı veya uygunsuz çalıştırma talepleri asla bulunmamaktadır.

İngiltere’de Kuryeler Ne Kadar Maaş Alıyor?

İngiltere’de de 2022 yılı itibariyle asgari ücret 1600 euro civarındadır. İngiltere’de Getir kuryelerinin maaşı saatlik 12 euro olarak ödenmektedir. Net tutara baktığınızda 11.8 avro gibi bir ücret karşımıza çıkmaktadır.

Kurye Maaşı ABD’de Nasıl?

ABD’de sözleşmeli olmayan çalışanlar için asgari ücret 7.25$ seviyesindedir. Sözleşmeli çalışanlar için ise saatlik asgari ücret 15$ yani yaklaşık 13 avrodur. Amerika’da kurye aylıkları saatlik 13 avro ücretle hesaplanmaktadır. Diğer ülkelere kıyasla kuryelerin en çok kazandığı ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Yukarıdaki ücretlerden dahil olduğunuz vergi dilimine göre vergiler kesilmektedir. Ayrıca ülkelerin farklı eyalet ve bölgelerinde de yukarıdaki tutarlardan farklı ücretler ödenmektedir. Bu veriler değişkenlik gösterebilir.

Daha önce ülkemizde çalışan kuryelerin aylık kazançlarını sizlerle şu yazımızda paylaşmıştık:

Moto Kuryelik Yaparak Aylık Ne Kadar Para Kazanılır?

Getir Kuryelere Yurt Dışında Ne Kadar Maaş Veriyor?

Pandemi öncesindeki internetten alışveriş alışkanlıklarıyla pandemi sonrasındaki alışkanlıklar arasında resmen uçurum var. İnsanlar evlerinden çıkamadıkları dönemde sürdürdükleri sipariş alışkanlıklarını tedbirlerin nispeten rahatlatıldığı şu dönemde de sürdürmeye devam ediyor. Getir, bu karmaşık süreçte yükselen e-ticaret devlerinden bir tanesi. Ülkemizde başladıkları macerayı kısa sürede dünyanın dört bir yanına taşıyan firma, şimdilerde dünyanın en çok ses getiren ticaret ağlarından bir tanesi. Başarılı ilerleyişlerinin yanı sıra bu şirketin çalışma şartları ve çalışanlara ödedikleri maaş tutarları ile de gündemden hiç düşmediğini rahatça ifade edebiliriz. İnsanlar kuryeliği Getir sayesinde tutarlı bir iş olarak görmeye başladılar. Ülkemizde aylık 5.000-15.000₺ arasında maaş alan Getir kuryeleri, yurt dışında çok daha yüksek fiyatlara çalışıyorlar.

  • Türkiye’de Getir motorlu kuryelerin saatlik ücreti 30 liradır. Aylık olarak toplam kazançları çalışma türüne (part time/tam zamanlı), bölgeye ve depoya göre değişkenlik göstermektedir. Aylık değişken tutarlarda yemek parası da ödenmektedir.
  • Almanya’da Getir kuryeleri 10 euro ücret almaktadır.
  • Amerika’da Getir teslimat çalışanları saatlik 15 dolar yevmiye almaktadır.
  • Londra’da Getir kurye maaşları saatlik 10 İngiliz sterlinidir.

Getir Londra İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

getir londra maaşları

Yurt dışında kuryelik başvurusu yapmak için Getir’in iş ilanı yayımladığı kariyer sitelerine göz atabilirsiniz. Yabancı dil şartı, çalışma koşulları ve eğitim beklentileri bu ilanlarda listelenmektedir. Getir iş başvurusu ekranından açık olan tüm pozisyonlara ulaşabilirsiniz. Getir’de birçok açık pozisyon bulunuyor. Depo yöneticisi, yazılımcı, grafiker, satış danışmanı ve daha birçok farklı pozisyonda açılan tüm ilanlara bu sayfadan erişebilirsiniz. Getir Linkedin sayfasından da Türkiye’deki ve yabancı ülkelerdeki alımlara ulaşabilirsiniz.

Almanya’da kuryelik yapmak için bu şirket üzerinden iş başvurusu yapabilirsiniz.

Yurt Dışında Moto Kurye Çalışma Şartları Nasıl?

Ülkemizde motorlu kuryeliğin zor yanları oldukça fazladır. Gerek trafikte motor kullananların aldıkları risk gerekse de yoğun çalışma temposu Türkiye’de kuryelik yapanları çok zorlamaktadır. Yurt dışında ise mesele daha farklıdır. Her ülke ve bölgede aynı olmamakla birlikte yabancı ülkelerde bizim ülkemize kıyasla kuryelerin çok daha iyi şartlarda çalıştıklarını söyleyebiliriz. Diğer ülkelerde trafikte moto kuryelerin aldıkları risk Türkiye’ye göre daha azdır. Bu çalışma şartlarındaki ilk avantajdır. Çalışma saatleri ise ülkemizden pek de farklı değildir. Yine ülkeden ülkeye değişmekle birlikte tam zamanlı çalışan kimselerin dişe dokunur gelirler elde edebilmeleri için günlük 8-10 saat çalışmaları gerekebilir. Yurt dışındaki öğrencilerin kuryelik yapmaları ise mümkündür. Bu konumdaki insanların çalışma süreleri kısıtlıdır. Bazı ülkelerde haftalık 20 saatten fazla çalışmalarına müsaade edilmemektedir.

Yurt dışında ek iş yapmak isteyenler kuryelik mesleğini yürüyerek de yapabiliyor. Firmalar yürüyerek kuryelik yapmak isteyenlere de fırsat sunuyor. Motorunuz, arabanız ya da bisikletiniz yoksa bu alternatifi de değerlendirebilirsiniz.

Yurt Dışında Kuryelere Bahşiş, Pirim ve Bonus Ödeniyor Mu?

Sözleşmenize ek olarak bu tarz destek ödemeleri de yapılıyor. Yurt dışında ülkemizden daha yaygın şekilde bahşiş bırakılıyor. Bunun yanında paket başına ücret de bazı sınırlar aşıldığında değişiyor. Firmadan firmaya bu sınırlar ve sabit maaşa ek olarak ödenen ekstra ücretlerin tutarları değişkenlik gösteriyor. Bahşiş haricindeki tüm gelirleriniz için vergi vermeniz gerekiyor.

Adres Bilmeden Kurye Olmak Mümkün Mü?

Yurt dışında ya da bilmedikleri bir şehirde kuryeler adresi nasıl buluyor? sorusunu birçok insan sorar. Aslında bunun cevabı çok basittir. Kuryelerin günümüzde kullandıkları mobil uygulamalar onları konum ile teslimat noktalarına götürmektedir. Ülkemizde Trendyol Go ve Getir ile iyice yaygınlaşan konumla adres bulma meselesi yurt dışında zaten uzun süredir kullanılmaktaydı. Bu nedenle hiç adres bilmeseniz bile yurt içinde ya yurt dışında kuryelik yapmanız mümkün. Elbette şehre hakim olduğunuzda işiniz çok daha kolay olacaktır ancak sıfır adres bilgisiyle kurye olmak isteyenlerin de şansı fazlasıyla var. Zaten verilen siparişler konum üzerine teslim ediliyor. Sağlam bir telefonunuz olduğu sürece ki yurt dışında kuryelik yapmak istediğinizde güncel bir telefona ulaşmanız hiç sorun olmuyor, rahatça kuryelik yapabiliyorsunuz. Bisikletli kuryeler de aynı usul ile çalışıyor.

Ülkemizde her ne kadar yaygın olmasa da yurt dışında insanlar sipariş verirken adresleri iyice tarif ediyorlar. Bu sayede bulmanız hiç de zor olmuyor. Eğer yabancı dil seviyeniz yetersizse bu durumda yapılan adres açıklamalarını çeviri programları yardımıyla kolaylıkla anlayabiliyorsunuz. Örneğin Almanya’da Liefrando isimli firmada bisikletli kurye olarak çalıştığınızda adres açıklamaları İngilizce ve Almanca olarak yazılıyor ve size çeviri uygulamalarını kullanma fırsatı veriliyor. Aynı şekilde tüm şirketlerin mobil uygulamalarında online harita programlarından yararlanma olanağı bulunuyor. Zaten ülkemizde de olduğu gibi kuryelerin tüm işlemleri mobil uygulamalardan yürütülüyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.