Yönetici Asistanı Maaşları Ne Kadar?

20.04.2020
A+
A-

Yönetici Asistanı Maaşları Ne Kadar? Tanım olarak yönetici, işyeri sahibi gibi üst düzey insanların şirketlerinde ya da ofslerinde günlük işleriyle ilgilenen, onların yüklerini hafifleten asistanlarının (yardımcılarının) olması alışılmış bir durumdur. Bu asistanlar her dönem değişik adlar ile anılsa da yaptıkları iş benzerdir. İçerisinde bulunduğumuz dönem söz konusu olduğunda ise yöneticilerin rutin işlerini, seyahatlerini planlayan, ofiste raporlama vb işler de dahil birçok konuda yöneticiye yardımcı olan kişiler yönetici asistanı olarak bilinirler.

Bu yazımızda yönetici asistanı hakkında kısa bilgiler vererek yönetici asistanı maaşları üzerine konuşacağız. Yönetici asistanı hakkında ayrıntılı bilgiyi buraya tıklayarak ilgili sayfadan öğrenebilirsiniz.

Yönetici Asistanı Nedir?

Geçmişte ve günümüzde yönetici asistanı denildiğinde genellikle sekreterlik mesleği gibi algılansa da aslında bir yöneticinin yaptığı ve yapacağı tüm işlere yardımcı olan kişidir. Bu mesleğin net olarak görevi yöneticilerin ayak işlerini yapmak değil, işlerin planlanması ve maddi olarak düzgün bir şekilde yürütülmesine yardımcı olmaktır.

Üst düzey kurumsal firmalar göz önüne alındığında yönetici asistanının sorumlulukları arasında öncelikle alt birimlerden iletilen bilgileri ve raporları düzenleyip özetle yöneticiye sunmak, yöneticinin yaptığı görüşmelerin organizasyonunu sağlamak, seyahat programını düzenlemek gibi görevler vardır.

Bu tarz üst düzey şirketlerde yönetici asistanını sekreterden ayıran farklılık en basit şekilde anlatmak gerekrse şu şekildedir; yönetici asistanı yapılacak bir seyahatin ve konaklamanın planını yaparken biletlerin alınması ve otel rezervasyon işlemleri sekreterin işidir.

Yönetici Asistanı İş İmkanları Nelerdir ?

Günümzüde artan kalifiye eleman sayısı ile beraber iş bulma imkanı ters orantılı olarak azalmakta. Buna rağmen pozisyon için kariyer siteleri incelendiğinde yönetici asistanlığı iş ilanları diğer ilanlara göre yukarılarda yer almaktadır. Hemen hemen her ilde bu pozisyon için personel ihtiyacı bulunmaktadır. Bunun birinci nedeni her şirkette bir veya birden fazla yönetici asistanı ile çalışılabilmesidir. Tabi bu personel ihtiyacı ofisten içeri adım atıldığı anda tamamiyle asistan olarak çalıştırma amaçlı olmayabilir. Sekreter olarak çalıştırılmak üzere aranan personel sayısı da azınsanmayacak sayıdadır. Personel ihtiyacının bu denli yüksek olmasının bir diğer nedeni ise yönetici ile asistanın beklenen uyumu yakalayamasıdır. Buna bağlı olarak işe alım işten çıkarım sayıları yüksek olmaktadır.

Yönetici Asistanı Maaşları Ne Kadar?

Çalışılacak şirketin ve hizmet verilecek yöneticinin çalışma koşullarına göre değişkenlik gösterse de bu pozisyonda çalışmanız durumunda genel olarak sabah 9’dan akşam 5’e kadar çalışacaksınız. Yeri geldiğinde mesai yapmanız da gerekebileceği gibi esnek çalışma saatleriyle yarı zamanlı çalışma imkanıyla da karşılaşabilirsiniz.

Yukarıda okuduklarınızdan da anlayacağınız gibi yönetici asistanlığı maaşları, şirketlerin çalışma şartları, yöneticilerin beklentileri, yapılacak olan iş, çalışılacak saatler ve varsa mesai gibi değişkenliklere etkileri yukarıda göre farklılıklar göstermektedir. Bundan dolayı top klas denilebilecek üst düzey bir şirkette çalışan personelin alacağı maaş ile orta seviye bir şirket yöneticisi için çalışılan veya kurumsal olmayan aile şirketlerinde alınacak olan yönetici asistanı maaşları aynı olmayacaktır.

Üst düzey bir şirkette yönetici asistanı maaşı 2020 yılı itibariyle 3750 TL’den başlayarak daha yüksek olabilir. Tabi bu tarz bir iş bulmak için tecrübenizin de olması gerekmektedir.

Kurumsal olmayan aile şirketi tarzı şirketlerde çalışılacak ise genelde teklif edilecek olan maaş asgari ücret veya 2500 TL bandında olacaktır. Bu tarz şirketlerde alınacak olan maaşlar düşük görünse de üst düzey şirketlere geçmek için sıçrama tahtası yada basamak olarak kullanılabilirler. Bu nedenle tecrübesi olmayan personeller genelde bu ücretleri kabul etmektedirler.

Bu yazımızda sizlere yönetici asistanlığı ve aldıkları maaşlar hakkında bilgiler verdik.

Farklı meslek dalları ile alakalı merak ettiğiniz her şey için takipte kalın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.