ANASAYFA / Kredi Kartı / Yeni Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yöntemine Dikkat! Kimse Anlayamıyor!
kredi kartı dolandırıcılığı

Yeni Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yöntemine Dikkat! Kimse Anlayamıyor!

Hangimiz evimize dışarıdan yemek söylemiyoruz ki? Her gün olmasa bile bir yıl içerisinde en az birkaç kez dışarıdan yemek yemeyi tercih ediyoruz. Yapılan araştırmalara göre eve yemek söylemek isteyen insanların büyük çoğunluğu kredi kartıyla kapıda ödeme yapmayı tercih ediyor. İşte son zamanların korkulu rüyası olan yeni kredi kartı dolandırıcılığı yöntemi burada kapımıza kadar geliyor. Yeni geliştirilen bir POS cihazı yazılımı sayesinde sözde motorlu kuryeler, ödeme alma bahanesiyle kartımızın tüm bilgilerini kopyalıyor. Bu kredi kartı dolandırıcılığı yöntemi ile kartımızın şifresi bile dolandırıcıların eline geçiyor. Peki kredi kartı dolandırıcılarından korunmak için ne yapılmalı? ve en önemlisi kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır?

Yeni Kredi Kartı Dolandırıcılığı Yöntemi Eve Yemek Sipariş Edenleri Hedef Alıyor

Evinize gelen kurye size POS cihazını uzattığında, o cihaz standart bir yazılımla çalışmıyor. Dolandırıcılar farklı bir yazılım yükleyerek cihazın kart bilgilerinizi kopyalamasını sağlıyor. Bu sayede kartınız hakkında hemen her türlü bilgiye erişebiliyorlar. Hatırlayacağınız üzere bundan birkaç ay önce kredi kartı temassız ödeme hizmetleri nedeniyle onlarca insan mağdur edilmişti. Kredi kartı mağdurları evlerine yemek siparişi verirken de dikkatli olmalı.

  Akbank Gelir Belgesiz Kredi Kartı

Kredi Kartı Dolandırıcılarından Nasıl Korunulur?

  • Kredi kartınızın dolandırıcılara yem olmasını istemiyorsanız, kredi kartı limitinizi en aşağıya indirin. Kredi kartı limiti ihtiyacınızdan fazla olmamalıdır.
  • Kredi kartınızın temassız ödeme gibi ekstra özelliklerini kontrol altında tutun. Bu özellikleri mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden denetleyebilir, gerekirse kapatabilirsiniz.
  • Kredi kartıyla kapıda ödemek yapmak ne yazık ki güvenli değil. Bu nedenle eve yemek siparişi verirken internetten ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz.
  • Kartınızın işlem kısıtlarını kontrol altında tutun. E-Ticaret ve yurt dışı harcamaları gibi farklı ve kullanmadığınız özellikleri mutlaka kapalı tutun. Kullanıyor olsanız bile risk almayarak kullanmadığınız zamanlarda kapatın.
  • Kartınızın fotoğrafını hiçbir ortamda bulundurmayın. Kartınızın kesinlikle her işlemde şifre sormasına önem gösterin. Kredi kartınız şifresiz alışverişe açıksa muhakkak bu özelliği müşteri hizmetlerini arayarak kapattırın.
  • Bilmediğiniz restoranlardan evinize yemek söylemeyin. Evinize yemek söylerken ünlü yemek uygulamalarını kullanın. Bu sayede son çıkan kredi kartı dolandırıcılığı yönteminden kendinizi koruyabilirsiniz.

Yeni Dolandırıcılık Yöntemi Hiç Kimse Tarafından Anlaşılmıyor!

Her şeyin bizden habersiz bir şekilde internet üzerinden gerçekleşiyor olması, ne yazık ki dolandırıcıların ekmeğine yağ sürüyor. Kredi kartı dolandırıcılığından korunmak için kartımız hakkında her şeyi biliyor olmamız lazım. Bunu da bankanın sunduğu ücretsiz hizmetleri kullanarak sağlayabiliriz. Mobil bankacılık uygulamaları, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri bizlere kartımızın güvenliğini sağlamamız için büyük olanaklar sunuyor. Kartımızla yapılan tüm harcamaları kontrol etmeli, hatalı harcama bildirimlerini (provizyon) anında banka yetkililerine iletmeliyiz. Bankaların bunlara ek olarak SMS bilgilendirme servisleri de bulunuyor. Kartınızla yapılan tüm işler tarafınıza ücretsiz olarak mesaj atılıyor. Bu sayede kredi kartı güvenliğini sağlamak daha kolay oluyor.

  Finansbank Gelir Belgesiz Kredi Kartı

Kredi Kartı SMS Bilgilendirme Nasıl Açılır?

Tüm bankaların sunduğu mesaj bildirim sistemini aktif hale getirmenin 4 temel yolu vardır.

  • Şubeye Gitmek: Kredi kartınızın ait olduğu şubeye giderek kartınızla yapılan tüm işlemlerin SMS ile tarafınıza bildirilmesini isteyebilirsiniz. Birçok banka karttan yapılan işlemin SMS ile bildirilmesi hizmetinden ekstra ücret almamaktadır.
  • Mobil Bankacılık: Harcama bildirimleri veya kart ayarları sekmesine girerek, kartınızla yapılan tüm işlemlerin telefonunuza mesaj atılmasını talep edebilirsiniz. Eğer mobil uygulamada veya internet bankacılığında bu hizmeti bulamıyorsanız, bir sonraki yöntemi deneyiniz.
  • Banka Müşteri Hizmetlerini Aramak: Kartınızın SMS uyarılarını açtırmak istiyorsanız en kolay yöntem müşteri hizmetlerini aramaktır. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayın ve kredi kartı menüsüne erişin. Orada karşınıza çıkan müşteri temsilcisine durumu anlatarak SMS bildirimlerini aktif hale getirebilirsiniz.

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

kredi karti borcu yapilandirma

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Yazı İçindekiler 1. Kredi Kartı Yapılandırma Sonrası Taksit Gecikmesi2. Yapılandırılan Kredi Kartına Erken Ödeme Yapmak3. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir