Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

16.03.2020
A+
A-

Yazılım Mühendisliği maaşları kamuda ve özel sektörde fark etmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kendini geliştirmesiyle birlikte maaşı değişen mesleklerin başında gelir.

Genel olarak bilgi birikimi ve fikir üretimiyle icraa edilen son zamanların en popüler mesleği olan yazılım mühendisliği hakkında maaşlarından iş olanaklarına kadar her şeyi bu  yazımızda sizlerle paylaştık..

Yazılım Mühendisi Nedir?

Yazılım Mühendisleri (Software Engineer), kullanıcıların ihtiyaç duyduğu alanlarda oluşturulması gereken yazılımın tasarımını, gereksinimlerini inceleyerek oluşturan veya programlama dillerinden uygun olanı kullanarak gerekli yazılımı meydana getiren mühendislerdir.

Yazılım mühendisleri, son kullanıcıya hitap ederek ihtiyaçları giderecek bir yazılım üzerinde çalışır veya varolan bir yazılımı geliştirir.

Günümüzde bilgisayarlar, akıllı telefonlar, televizyonlar, otomobiller gibi aklınıza gelebilecek tüm teknolojik ürünlerin kullandığı programlar, yazılım mühendislerinin çalışması sonucunda pratik hale getirilerek meydana gelmektedir.

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Yazılım Mühendisi Ne Yapar?

Yazılım mühendisleri, kullanıcıyla etkileşime geçerek kullanıcıların ihtiyacını analiz edip en doğru ve en kullanışlı uygulamayı tespit eder. İlk olarak oluşturulacak yazılımın temel kısmı planlanır.

Planlanan yazılımı kodlama noktasında programcılar ile beraber çalışma gerçekleştirir. Yazılımın son kullanıcıya sunulmasından sonra gerekli eğitimler ve kullanım kuralları tanıtılır. Kullanım esnasında çıkabilecek sorunlarla da ilgilenir.

Yazılım Mühendislerinin Çalışma Alanları

Son zamanların en popüler mesleği olan yazılım mühendislerine olan ihtiyaç ve ilgi giderek artmaktadır. Günümüzde de birçok çalışma alanı mevcuttur.

Teknolojinin sürekli gelişmesiyle ve yapılan bir programın gelişime açık olması da çalışma sahasını genişletmektedir.

Yazılım mühendisleri, bilgisayar sistemlerinin kullanıldığı, geliştirildiği her sektörde çalışabilirler. Bankacılık, telekomünikasyon, otomotiv, savunma sanayi, hastane vb. sektörler yazılım mühendisinin çalışabileceği sektörlere örnek verilebilir.

Yazılım mühendisliği bölümü mezunları programcılık, test, iş analistliği, veri tabanı uzmanlığı ve proje yöneticiliği gibi alanlarda çalışabilmektedir.

Yazılım Mühendislerinin İş Bulma Olanakları

Yazılım mühendisleri genel olarak özel sektörde çalışmaktadırlar ancak kamu sektöründe de yer alabilirler. Bilgi birikiminin temel ilke olduğu bu meslekte kendini geliştirme iş bulma alanında büyük avantaj sağlamaktadır.

Ayrıca fikir üretimine ve bilgiye dayalı bir meslek olduğu için tercihen tecrübe kazandıktan sonra kendi işini kurma imkanı da vardır.

Yeni  mezun olanlar kendi işini kurmak yerine daha çok programcı olarak görev alarak işleyişle alakalı deneyim sahibi olmayı seçmektedirler.

Çok sık değişen ve yenilikleri bünyesine katan bir alan olmasından dolayı işe alımlarda veya kendi işini kurmada genellikle kendini yenilemeye ve gelişime açık olma büyük önem taşımaktadır.

Birçok farklı mühendislik mezunu kişilerin bu alana yönelmesine karşın, bu alanda yetkin kişilerin çalışması gerektiğine verilen önem de gün geçtikçe artmaktadır.

Savunma sanayi, otomotiv sektörü alanındaki firmalardaki işlerin çoğunu yazılım oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu alanlar yazılım mühendisleri için iş olanakları çok geniş sektörlerdir. Bankacılık alanının ise nerdeyse tamamını yazılım oluşturmaktadır.

Kamu Çalışan Yazılım Mühendisi Maaşları

Mühendis maaşları genel olarak alana göre sabittir fakat maaşlar kurumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kamu kurumunda yeni başlayan biri özel sektöre göre daha fazla maaş alır.  2020 de en düşük ve en yüksek yazılım mühendisliği maaşları aşağıda verilmiştir.

Kamu çalışanları için geçerli olan katsayılar ile hesaplanan maaşlar şu şekildedir:

Yeni başlayan yazılım mühendisi maaşı: 5.650₺ – 5.750₺

5 yıllık yazılım mühendisi maaş: 5.750₺ – 5.850₺

10 yıllık yazılım mühendisi maaş: 6.000₺ – 6.100₺

15 yıllık yazılım mühendisi maaş: 6.200₺ – 6.400₺

20 yıllık yazılım mühendisi maaş: 6.350₺ – 6.450₺

25 yıl ve üzeri tecrübeli maaşı: 6.400₺ – 6.600₺

Bu maaşlar kademe, medeni durum ve çocuk sayısı gibi veya prim, ikramiye, fazla çalışma vb. gibi etkenler dahil edilmeden ortalama bir değer olarak hesaplanmıştır.

Özel Sektör Yazılım Mühendisi Maaşları

Özel sektörde yeni başlayan yazılım mühendisleri daha düşük maaşla işe başlasalar bile kısa zamanda yükselebilme fırsatına sahiptirler. Yazılım mühendisliği dünya çapında icraa edebileceğiniz bir meslek olduğundan dolayı yurt dışına açılmayı kendinize çok uzak görmediğiniz takdirde kazancınızı çok daha fazla arttırabilirsiniz.

Özel sektörde ve yurt dışında maaşlar şu şekildedir:

Yeni mezun yazılım mühendisi maaşı: 2.800₺ – 3.600₺

3 yıllık tecrübeli maaşı: 3.800₺ – 5.500₺

5 yıl ve üzeri tecrübeli maaş: 8.000₺ – 30.000₺

Kariyer sitelerindeki ortalama maaş miktarı: 5.150₺

2020’de ortalama maaş (%10-%12): 5.665₺ – 5.770₺

Yurt dışı maaşları(Yıllık): 87.500$ – 162.000$

Yazılım mühendisliğinin maaşlarını ve daha birçok şeyi incelediğimiz yazımız umarım faydalı olmuştur. Yorumlara sorularınızı bırakabilirsiniz.

Gardiyan Maaşları

Radyoterapi Teknikeri Maaşları 2020

Diyetisyen Maaşları Devlet ve Özel 2020

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.