Yazar Kasa Nasıl Alınır? Yazar Kasa Almak için Yapılması Gerekenler

24.03.2020
A+
A-

Yazar kasa nasıl alınır? Alışveriş günümüzde büyük bir yere sahip olmakla birlikte ihtiyaç haline gelen bir sektördür. Yazar kasa da bu sektörün olmazsa olmazıdır.

Gelişen teknoloji ile hayatımızı giren yazar kasa birçok işletme için Maaliye Bakanlığı Gelir İdare Başkanlığı tarafından zorunlu tutulmuştur.

Her birimiz illa ki bir alışveriş sırasında yazar kasa ile karşılaşmışızdır. Maaliye Bakanlığı ve satıcıların hayatını kolaylaştıran yazar kasa hakkında merak edilenleri ve yazar kasa sahibi olmak için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Yazar Kasa Nedir?                                   

Maaliye Bakanlığı tarafından mükellef tutulan işletmelerde bulunan, yapılan işlemlerin kayıt altında tutulmasını sağlayan ve hesaplamasını yapan mekanik veya elektronik bir cihazdır. Bu cihaz Ödeme Kaydedici Cihaz olarak da adlandırılır. Gün sonunda günlük kapanış raporları (Z Raporu) alınarak Gelir İrade Bakanlığı Bilgi Sistemine iletilmesi esasına dayanarak işleyen bir sistemdir. Bu sistem ile Maaliye Bakanlığı vergi denetimini yapabilmektedir.

Yazar Kasa Nasıl Alınır?

Yazar Kasa Nasıl Alınır?

Genellikle nakit ve değerli eşyaların korunması için bir çekmeceye bağlanıp daha fonksiyonel hale getirilebilmektedir. Ayriyeten bir yazıcıya bağlatarak kayıt tutanaklarını makbuz olarak basabilirsiniz.

Yargı sisteminde yasalar müşterinin fişi almasını ve işletmeden ayrıldıktan sonra fişi belli bir müddet saklamasını gerektirir, bu şekilde dükkan satışlarının kayıt altında tutulmasına olanak sağlarken vergi kaçırmalarına da engel olur.

Yazar kasalara günümüzde teraziye, banka ve kredi kartı pos cihazlarına, kontrol merkezlerine ve barkod okuyuculara eklenir.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Nedir?

Maaliye Bakanlığı Gelir İdareleri tarafından teknik ve fonksiyonel özellikleri belirlenen ve  teknolojik gelişmeler göz önünde tutularak geliştirilen yazar kasalar günümüzde bilgisayar tabanlı hale getirilerek denetimi ve kullanımı daha kolay hale getirilmiştir.

YN ÖKC (Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz)  GİB (Gelir İdare Başkanlığı)’na internet yoluyla verilerini güvenli şekilde aktarabilen ve gerekli iletişimi sağlayan bilgisayar tabanlı cihazlardır. Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar iki grupta incelenmektedir.

Bünyesinde banka POS’u barındıran “EFT-POS Özellikli YN ÖKC’ler” ve bünyesinde POS cihazı barındırmayıp haricinde POS cihazı bağlanabilen “Basit / Bilgisayar Bağlantılı YN ÖKC’ler” olarak iki gruba ayrılır.

Maaliye Bakanlığı Gelir İdareleri Başkanlığı bu yeni sistemle birlikte mükelleflerinin vergi kaçırma riskini en aza indirgemeyi hedeflemektedir. GİB yeni yasal düzenlemeler ile Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazı’nı mükelleflerine zorunlu hale getirmiştir. GİB’in bu konuyla ilgili yasal düzenlemeleri şu şekildedir;

Yeni Nesil ÖKC ile ilgili olarak 3100 sıra sayılı kanuna ek sırasıyla 11/04/2012 tarihli 69 seri nolu tebliğ, 06/06/2012 tarihli 70 seri nolu tebliğ, 15.06.2013 tarihli 426 sıra nolu tebliğ ve son olarak 29.06.2013 tarihli 427 sıra nolu tebliğ ile Yeni Nesil ÖKC kullanımı ile ilgili geçiş zorunlu kılınmıştır.

Yazar Kasa POS Cihazı Nedir?

Zamanla geliştiren yazar kasa özelliği ve pos özelliği ile birleştirilerek Yazar Kasa POS cihazları günümüzde tercih edilmektedir. Yazar Kasa POS Cihazı hali hazırda banka uygulamasının yüklü şekilde teslim edildiği gelişmiş EFT-POS özellikli cihazlardır.

Yazar Kasa POS cihazı ile kart ile ödeme almak kolaylaştırılmıştır. Türkiye genelinde Yazar Kasa POS cihazları Akıllı Yazar Kasa olarakta anılmaktadır. Devletin zaman içinde getirdiği kurallar ile birlikte daha çok tercih edilmektedir.

Basit Bilgisayar Tabanlı Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz internet bağlantılı basit nitelikli YN ÖKC’dir. Basit nitelikte ÖKC alıp, bir bankaya karar verdiğinizde bu bankaya başvurarak banka uygulamasının yüklenmesini talep edebilirsiniz.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanım Esasları Nelerdir?

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz’larda satış işlemi cihazda başlatılıp cihazda sonlandırılması, günlük kapanış raporları (Z Raporu) otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Sistemi’ne iletilmiş olması esastır. ÖKC  Z Raporuna ait mali bilgiler 01/01/2019 tarihinden itibaren,

TSM (Terminal Yönetim Merkezi) üzerinden,

Başkanlıktan e-Arşiv hizmetleri konusunda izin alan özel entegratörlerin bilgi işlem sistemi aracılığıyla e-Arşiv uygulaması üzerinden “Perakende Mal Satışları ile Hizmet İfalarına İlişkin Mali Rapor Bildirim Kılavuzu”ndaki esaslara göre,

Başkanlık tarafından internet vergi dairesi üzerinden oluşturulan elektronik bildirim portalleri üzerinden olmak üzere üç yöntemden birini seçerek elektronik ortamda bildirilmesi gerekir.

Gelir İdare Başkanlığı tarafından bu esaslara uymayan işletmelere yapılan her tespit için 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 355’inci maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası tatbik edilecektir.

Kimler Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanmak Zorundadır?

3100 Sayılı Kanun’a göre eski nesil ÖKC (Ödeme Kaydedici Cihaz) kullanan veya kullanılması gereken mükellefler aynı zamanda YN ÖKC kullanma mecburiyetindedir. 3100 Sayılı Kanun’a göre; birinci ve ikinci sınıf tüccarların fatura verilme zorunluluğu bulunmayan perakende mal ve hizmet satışlarında ÖKC kullanma mecburiyeti bulunmaktadır.

Kimler Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanmak Zorunda Değildir?

Söz konusu olan 3100 Sayılı Kanun kapsamında bulunmayan; birinci ve ikinci sınıf tüccarlar haricindeki mükellefler ile Bakanlık tarafından bu zorunluluk dışarısında bırakılan kişiler; yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanmak durumunda değildir.

Basit Usulde Vergilendirilen Ticari Kazanç Sahipleri,

Serbest Meslek Erbabı,

Zirai Kazanç Sahipleri,

Menkul ve Gayrimenkul İradi Sahipleri,

Diğer Kazanç ve İrat Sahipleri,

Ücret geliri elde edenler,

Perakende mal ve hizmet satışı bulunmayan birinci ve ikinci sınıf tüccarlar,

Maaliye Bakanlığınca yayımlanan Genel Tebliğler uyarınca ÖKC kullanım zorunluluğu dışında bırakılan mükellefler Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazı kullanmak zorunda değildir.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Nasıl ve Nerden Alınır?

Yeni Nesil Ödeme Kaydedi Cihazlar kimlik ibrazı yapılmak suretiyle, yetkili ÖKC firmalarının bakım/onarım ve satış bayilerinden alınır. Yetkili bayiler, Gelir İrade Başkanlığı’nın internet sitesinden alıcının ÖKC satın alıp alamayacağını sorgulayıp alınabilir durumdaysa sorgulama çıktısını alıp müşteriye imzalatarak satış işlemini gerçekleştirir.

Vergi mükellefiyeti olmayanların YN ÖKC satın alması mümkün değildir. Mükellefler satın alma sırasında YN ÖKC’nın kullanım şartları ve kullanım nedeniyle karşılarına cıkacak maaliyetler hakkında bilgi istemelidirler.

Bayiden alının cihazın açılması işlemini ÖKC firmalarının servisleri yapmaktadır. Cihazı alan mükellefler cihaz, ruhsatname ve fatura ile birlikte yetkili servise başvurur. Yetkili servis elemanları, GİB sistemi ile iletişime geçerek cihazın kaydını (aktivasyonunu) yapar ve kullanıma açar.

Mükelleflerce kullanılmaya başlanan YN ÖKC’ler mali hafızaları doluncaya veya mali hafıza değişimini gerektiren bir durum oluşuncaya kadar kullanılabilecek olup, mali hafızasının dolması veya mali hafıza değişimini gerektiren bir durumun oluşması halinde;  söz konusu cihazların mali hafıza değişimine tabi tutulması mümkün bulunmayıp, mevzuatın öngördüğü usul ve esaslarla hurdaya ayırma işlemine tabii tutulması gerekmektedir.

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz Alınan Bayiler?

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz’ını temin etmek için ürün satışı yapan bayileri bilmek gerekir.

Bu bayiler BEKO, Vera, Profilo, Hugin, Ingenico, Mikrosaray, Infoteks  ve Informatik’tir. Cihazı satın alınabileceği kurumlar bu markalara bağlı bayilerdir.

Yazar kasanın nasıl alınacağı, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar hakkında bilgileri ve daha birçok şeyi derlediğimiz yazımız umarım faydalı olmuştur.

Sosyal Yardım Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nedir? Nasıl Alınır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.