Yapılandırılan Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı?

11.07.2020

Yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı? Ödenmemiş kredi kartı borçları belli bir sınırı aştıktan sonra banka, müşterinin ve kendisinin güvenliği için önlemler alır. Kullanıma kapatılan kredi kartı, müşteri bir banka şubesine davet edilerek yapılandırılır. Ödenemeyen kredi kartı borçlarını taksitlendirmek bu sayede mümkündür. Buraya kadar her şey can sıkıcı olsa da normaldir ancak kredi kartının yapılandırma sonrası akıbeti herkesçe merak edilmektedir. Gelin kapanmış taksitlendirilen kredi kartı tekrar ne zaman açılır sorusunun cevabını arayalım. 

Öncelikle kredi kartı borcunu ödeyememek denince bir anda gelen ürpertiyi en az sizler kadar iyi biliyorum diyebilirim. Bir dönem yaşadığım ekonomik sıkıntılar ve işsiz kalmam nedeniyle kredi kartı borçlarım birikmişti. Biriken kredi kartı borçları için bankam borç yapılandırması yapabileceğimi söyledi. Ben de kabul ettim ve borcum ödeyebileceğim şekilde tekrar düzenlendi. 

Yapılandırılan Kredi Kartı Geri Ne Zaman Açılır? 

Yapılandırılan Kredi Kartı Tekrar Açılır Mı? 2020

Yapılandırılmış yani taksitlendirilmiş kredi kartı borçlarım benim ekonomik durumuma çok iyi gelmişti diyebilirim. Bu nedenle kredi kartı ödemelerinden korkmayın. Banka nispeten yüksek faiz oranlarıyla size cazip teklifler sunuyor. Ben Akbank kredi kartı borcu yapılandırma fırsatlarından faydalanmıştım. (Arkadaşlarımdan duyduğuma göre Ziraat, Vakıf ve Halkbank da aynı kampanyaları düzenliyormuş.) Neyse ben bu borçları bankanın verdiği ödeme planıyla ödeyip kapattım ardından yapılandırılan kredi kartı tekrar açılır mı diye bankama ulaştım. Daha önce kredi notum düşmediği ve borcum gecikmediği için bu tek seferlik aksamanın problem olmayacağını söylediler. Yani beni borçlardan kapanan kredi kartım borçları ödeyince geri açıldı. 

Sizin durumunuz ise farklı olabilir. Eğer hayatınız boyunca ilk kez kredi kartını dolaştıran biriyseniz, bu bankanın ödeme planlarına uyduğunuz sürece sorun olmayacaktır ve taksitlendirme sonrası kredi kartı açtırma talebiniz kabul edilecektir. Ancak daha önce de sicil sorunlarınız olduysa, kredi notunuz düşükse ve kara listeye düştüyseniz yapılandırılan kredi kartı yeniden açılır mı sorusunun cevabı sizin için biraz farklı olabilir. Banka, geçmişi kirli olan müşterilerin kredi kartı yapılandırma işlemini yapar ve borcu tahsil edip kartı da uzun süre kullanıma açmaz. Bu bankanın size güvenmediğine işarettir. 

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı Kullanılır Mı? 

Yapılandırılan kredi kartını kullanmak çoğu zaman mümkün değildir. Ben kredi kartı borçlarım için yapılandırma başvurusu yaptığımda banka, kredi kartını kapatacağını söylemişti. Muhtemelen sizin durumunuz da aynı olacaktır ancak edindiğim bilgilere göre bu durum ticari kredi kartları için farklı olabiliyormuş. Yapılandırılan ticari kredi kartlarını kullanmak banka onay verdiği sürece mümkün olabilir. Taksitlendirilen kredi kartı kapanır mı net bir şey söyleyemeyiz. Bu müşterinin borcunun miktarına, ödeme sıklığına ve ekonomik duruma göre değişkenlik gösterir. Bu soruya net bir cevap almak için bankanızla iletişime geçin. 

taksitlendirilen kredi kartı borcu

Kapanan kredi kartını yapılandırma taksitlerini ödedikten sonra tekrar kullanmak için yapmanız gerekenler:

  • Bankanızla iletişime geçiniz ve limitinizi oldukça düşük tutarak tekrar kredi kartı başvurusu yapınız. 
  • Sicili bozuk olan bir müşteri iseniz bankanın size sunduğu seçenekleri değerlendirin. Bazı durumlarda banka hiç seçenek sunmayabilir. Bloke edilen kredi kartını açtırmak için şubeye başvuru yapmanız şarttır. 
  • Ekonomik olarak sıkıntı yaşamamak için yeniden açtırılan kredi kartının borçlarını asla aksatmayın. Banka yapılandırma borcu bitmiş kredi kartını açtırmak isteyen müşterilerin başvuru taleplerini kabul etse de çoğu zaman yakın takip uygulaması yapmaktadır. En ufak taksit gecikmesi durumunda kredi kartı kullanıma tekrar kapatılabilir. 

Kredi Kartı Yapılandırma İptal Edilebilir Mi? 

kredi kartı yapılandırma iptali akbank

Ödeme gücünüze göre düzenlenen bir yapılandırma planı için iptal talebinde bulunmak sizi çok zor duruma düşürecektir. Bankaların yaptığı kredi kartı yapılandırmaları ekstrem bir durum olmadığı sürece kesinlikle bozulmamalıdır. Aynı şekilde eğer yapılandırılan kart borcunu tamamen toptan kapatmak yani ödemek istiyorsanız da yapılandırmayı iptal etmeden banka şubesine başvuru yapınız. Yapılandırma faiz oranları düşük olduğundan kredi kartı borç yapılandırma bozma işlemi sonrasında bankanın size sağladığı ödeme olanakları tamamen ortadan kalkabilir. Bu da çok ciddi faiz yükünün altına girmenize sebep olacaktır. 

İkinci Kez Kredi Kartı Borç Yapılandırma Başvurusu Yapılır Mı? 

Maalesef bankalar bu şansı müşterilerine sunmamaktadır bile. Bir kez verilen borç yapılandırma hakkı ikinci bir kez asla verilmeyecektir. Bu nedenle kredi kartı yapılandırmasını bozmadan önce iyice düşünmeniz gerekir. Bankaların sağladığı ödeme kolaylıklarını ne yazık ki bir daha elde etmeniz mümkün olmayabilir. 

kredi kartı açtırma

Yapılandırılan kredi kartı borç taksiti kaç ay ödenmezse yapılandırma bozulur? 3 ay geciktirilen yapılandırma taksitleri için banka yasal işlem başlatacaktır. Elbette bunun öncesinde onlarca kez banka personeli tarafından aranacağınızı da belirtmek isteriz. Kart borcu için arayan bankacılar sinirinizi bozabilir ancak sakin olmalısınız çünkü o borcu yapan ve sorumlu olan sizsiniz…

Kredi Kartı Yapılandırması Sicil Bozar Mı? 

kart yapılandırma sicil bozar mı

Kredi kartını yapılandırmak için başvuru yaptığınızda önceden ödeyemediğiniz kredi kartı taksitleri varsa kredi notunuz düşecektir ve siciliniz olumsuz yönde etkilenecektir ancak henüz ekstre gecikmeden önce başvuru yapıp, bankayla uzlaşma sağladıysanız büyük ihtimalle sicille alakalı bir sorun karşınıza çıkmayacaktır. Kart borç yapılandırma işleminin kredi puan siciline etkisi müşteriden müşteriye değişkenlik gösterir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.