VGM Kuru Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim? Yardım Veren Yerler Listesi

02.11.2020

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) kuru gıda yardımı nasıl alabilirim? Kuru gıda, yiyecek ve erzak yardımı veren yerler nerelerdir? Günümüzde zorlaşan geçim şartları ne yazık ki ülkemizdeki birçok insanı maddi sıkıntılarla boğuşmak zorunda bırakıyor. Devletin yardım veren kurumları ve kuruluşları da bu zorlu süreci kolaylaştırmak için vatandaşlara çeşitli yardımlar yapıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı konusunda başta geliyor. Elbette “Nasıl erzak yardımı alabilirim?” diye soran vatandaşların gidebileceği tek kurum burası da değil. Erzak yardımı yapan kurumlar sayıca tahmin edilenden de çok daha fazla. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve Dernekler bu konuda insanlara yardımcı oluyor. Sırasıyla yardım içeriğinden, başvuru ve form doldurma işlemlerinden, başvuru şartlarından, ne zaman yardımın kesileceğinden ve diğer yardım veren kurumlardan bahsedeceğiz. ?

Kuru Gıda Yardımı Nedir? İçinde Neler Var?

kuru gıdalar

Kuru gıda yardımı durumu olmayan vatandaşlara verilen yiyecek ve beslenme yardımı olarak adlandırılabilir. Kişilere nakit para verilmez ve bu yardımın nakit para yardımı şeklinde verilen versiyonu da yoktur. Herhangi bir banka kartı ya da hediye kartı verilmeden kişilere “Kuru Gıda Yardımı Kolisi” teslim edilir. Tamamen devlet yardımları arasında yer alan bir destektir.

Kuru gıda yardımları 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Yardım almak isteyen vatandaşın sahip olduğu duruma göre “Aylık” olarak koli teslimatı yapılmaktadır. Bu yardımı almaya hak kazanan kişilerin evlerine kadar koliler getirilmektedir. Üç çeşit gıda yardımının verilme şartı ailedeki birey sayısıdır. Koli çeşitleri ve içerikleri şöyle sıralanabilir:

  • A Tipi Yardım Kolisi / 14 KG / 1-2 Kişilik Gıda Destek Paketi
  • B Tipi Yardım Kolisi / 21.5 KG / 3-4 Kişilik Gıda Destek Paketi
  • C Tipi Yardım Kolisi / 28.5 KG / 5 ve Daha Fazla Kişilik Gıda Yardım Kolisi

Erzak yardım kolilerinin içinde ne var? diye soranlara da ufak ipuçları verelim. Bu kolilerde kişi bazlı hesaplamalar yapılarak bir ay yetecek kadar kuru gıda ürünleri yer alır. Pirinç, nohut, bulgur, mercimek, un ve makarna çeşitleri bu kolilerin içinde bulunan başlıca erzaklar arasında gösterilebilir. Kuru gıda yardımı başvurusu için gerekli evraklara ve başvuru sürecine göz atalım.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Kuru Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

vakıflar genel müdürlüğü

Kuru gıda yardımı başvurusu yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü bölge müdürlüklerine gitmeniz gerekiyor. Bu kurumların adreslerini bilmiyorsanız ya da size en yakın yardım başvuru merkezinin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız mahalle muhtarınıza başvurabilirsiniz. Muhtarlar kuru yemek yardımı ile alakalı birçok detayı bilmektedir.

VGM bölge müdürlüklerine gittikten sonra sizlerden bir form doldurmanız isteniyor. Aşevi ve Kuru Gıda Yardımı başvuru formu denen bu evrakı kendi kimlik bilgilerinizi esas alarak doldurmanız gerekiyor. Eğer başvuru yapmak istiyorum diyen kişinin okuma-yazması yoksa oradaki memurlar bu konuda kişiye yardımcı oluyorlar. Aynı şekilde çok yaşlı veya engelli bireylerin de başvuruları form doldurulmadan kişinin girişimi üzerine kimlik bilgileri aracılığıyla memurlarca yapılıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru gıda yardımı formu internetten doldurulamayan bir evraktır. İnternette bu formu bulabilir ve dilerseniz çıktı alabilirsiniz. Evde doldurup müdürlüğe teslim etmenizde de herhangi bir sakınca bulunmuyor. Başvuru evrakları ve diğer bilgilendirme metinlerini indirmek için gereken bağlantıları sizlerle paylaşıyoruz.

Yukarıdaki bağlantıları kullanarak ilgili formu bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirip, çıktı alabilirsiniz.

Erzak Yardımı Çıkar Mı? Başvuru Sorgulama

Maalesef başvuru yapan herkese yardım çıkar diyenlerin aksine biz bu yardımların çok az sayıda kişiye çıktığını söyleyebiliyoruz. Tüm devlet destekleri ve yardımları nitelikleri ne olursa olsun (maddi, okul gereci, erzak, gıda, yiyecek) belli bir kontenjana göre verilmektedir. Yardım başvurusu yapmak isteyenlerden evraklar toplanıyor ve ardından kişiler arasından gerekli kriterler göz önünde bulundurularak “en çok ihtiyacı olanlar” tespit ediliyor. Buna göre de sosyal yardım olanakları sağlanıyor.

Türkiye’de kuru gıda yardımı alanlar 20.315 kişidir. Bu kişilerin sayısı her geçen yıl yardım ödeneklerinin devlet bütçe yönetimi tarafından arttırılmasıyla artmaktadır. Kuru gıda yardımı çıkma ihtimali yüksek olan bir yardımdır. Bu nedenle kesin olmasa da eğer durumunuz kötüyse bu yardımı alabileceğinize inanabilirsiniz. Genelde kurumlar kimseyi geri çevirmiyor.

erzak yardımı başvuru sonucu

Elbette bu söylediklerimiz yardım başvurusunun olumsuz sonuçlanamayacağı anlamına da gelmiyor. Yardım size verilmemiş de olabilir.

Başvuru Sonucu Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım? Kuru gıda yardımı başvuru sonucu sorgulama işlemi için herhangi bir internet adresi bulunmuyor. Başvuru sonuçları müdürlükler tarafından açıklanıyor ve genellikle kişinin bıraktığı iletişim bilgileri üzerinden kişilere bildiriliyor. Yani telefonunuza mutlaka bu yardımın sonucu ile ilgili birkaç hafta içerisinde dönüş yapılacaktır. Elbette başvuru neticesini öğrenmek için buna da güvenmeyin. Başvuru yaparken oradaki memura ne zaman sonuçlanacağını sorun ve mümkünse ara sıra müdürlüğe uğrayarak başvuru sonucu sorgulamak için bilgi alın. Size sabırla bilgi vereceklerdir.

Kuru Gıda Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

“Kimler kuru gıda desteği alabilir?” sorusuna cevap vereceğiz. Bu yardımın alma şartları diğer birçok yardımla benzer görünüyor. Kuru gıda yardımı başvuru şartları şöyle sıralanabilir:

  • Sosyal güvencesi olmayan ya da aylık geliri asgari ücret tutarından daha az olanlar.
  • 65 yaş aylığı alanlar ve aynı durumda olan 65 yaşından büyük güçsüz ve kimsesiz yaşlılar.

Bu iki kritere uygunluk gösteren herkes bu gıda yardımı için başvuru yapabilir. Kuru gıda desteği alma koşulları arasında pek detay yer almıyor ancak başvuru değerlendirmeleri oldukça detaylı bir şekilde yapılıyor. Bu sayede ihtiyaç önceliği olanlara yardımın çıkması sağlanıyor.

Kuru Gıda Yardımı Neden Kesilir? Ne Zaman Kesilir?

Kuru gıda yardımı kesilme nedenleri:

  • Yardım alan kişinin vefat etmesi ve bu durumun devlet kayıtlarına işlenmesi.
  • Yardım alan kişinin maddi durumunda iyileşme olması veya sigortalı bir işte çalışmaya başlaması. Kişiye yüklü miktarda miras kalması da yardım kesilme sebepleri arasında sayılabilir.
  • 3 defa üst üste kuru gıda yardım kolisi teslim edilemezse veya kişiler tarafından teslim alınmazsa da bu yardım kesilir. Gıda yardımı verilmeme sebepleri bu kadarla sınırlıdır.

Aynı şekilde kişinin askere gitmesi durumunda da bu tarz erzak ve yiyecek yardımları kesilecektir.

Gıda, Erzak ve Yiyecek Yardımı Veren Diğer Kurumlar

kuru gıda yardımı veren kurumlar

Kızılay: 120₺ değerinde gıda yardımı yapılmaktadır. Bu yardım tek seferlik olarak görülebilir. Sadece Kızılay kayıtlarında yer alan kişilere devamlı yardım yapılmaktadır. Kızılay yardım başvurusu için internet sitesini kullanabilir ya da en yakın Kızılay merkezine gidebilirsiniz. Kızılay gıda yardım kolisi içeriğinde çay, bulgur, pirinç ve yağ gibi birçok temel besin maddesi yer almaktadır.

Belediye ve Kaymakamlıklar: Belediye ve kaymakamlık gibi yerel yönetici makamlar da zaman zaman vatandaşlara gıda ve yakacak yardımı yapmaktadır. Yardım içerikleri ve başvuru süreçleri ile alakalı bilgi almak için belediyelere ya da kaymakamlıklara gidebilirsiniz. Her zaman yardım verilemiyor ancak şanslıysanız yardım başvurusu alınan döneme denk gelebilirsiniz.

Muhtarlıktan Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımı: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları da vatandaşlara gıda desteği vermektedir. SYDV gıda ve erzak yardımı başvurusu için en yakın vakıfa gitmeniz yeterlidir. Düzenli yiyecek yardımı veren kurum, yılın belli başlı zamanlarında başvuru kabul etmektedir. Başvuru alınmasa bile devletin yardım verdiği kurumları ile alakalı bu kanal aracılığıyla çok detaylı bilgiler alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.