Vefat Eden (Ölen) Kişinin Kredi Borçları

02.12.2019

Her ne kadar ölümü bilmiyormuş gibi yaşasak da, zamanı geldiğinde hepimizin vefat edeceğini unutmamalıyız. Henüz yaşıyorken çekilen krediler, kişi öldükten sonra geride kalanlar için büyük bir maddi soruna yol açabilir. Bugün sizlere vefat eden kişinin kredi borçları ile alakalı kıymetli bilgiler vereceğiz. Hayat sigortası olması ya da olmaması durumunda ölen şahsın kredi borçları ne olur? 

Ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası olup olmamasına göre değişken bir süreç izler. En basit haliyle ölen kişinin kredi borcu ne olur derseniz, eğer kişi hayat sigortası yaptırdıysa bu borç şartlar olgunlaştığı takdirde sigorta şirketince ödenir. Yoksa mirasçıların üzerine borç devri gerçekleşir. Ölen kişinin ödediği kredi borçları geri ödenir mi? sorusunun cevabı da bu iki varyasyona göre değişiyor. Konuya ilişkin bir dönem önce yargıtay kararı gündeme gelmiş olmakla birlikte, kredi kartı borçlarında da aynı uygulama söz konusudur.

Vefat Eden Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Ölmüşün kredi borçları ile alakalı kafa kurcalayacak bir durum söz konusu değildir. Burada ilk merak edilmesi gereken konu ölen kişinin hayat sigortası olup olmadığını öğrenmek ve ona göre bir yol izlemektir.

Ölen kişinin banka borçlarını sorgulamak ve kredi borcu olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bankaya ölüm evrakı ile giderek, başvuruda bulunabilirsiniz. Bu işlemi sadece ilgili kişinin mirasçıları yapabilir.

vefat eden kişinin kredi borçları hayat sigortası

Kredi Hayat Sigortası Nedir? Kredi çekerken bankalar kişinin ölmesi ya da hastalanması durumunda, üstlenilen borcun bir sigorta şirketi tarafından ödenebilmesi için bir sigorta temin ederler. Bu sigortaya hayat (yaşam) sigortası denir. Hayat sigortası tüm kredi borcunu kapsayacak şekilde düzenlenir ve ücret karşılığında kişinin hakları arasına tanımlanır.

Kredide Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu? Elbette değil. Banka kredi tahsis ücretini aldıktan sonra hayat sigortası yaptırma ve yaptırmama kararını size bırakır. Hayat sigortası yaptırmamak, mirasçılarınız adına sizin başınıza bir şey geldiğinde büyük sorunlara yol açabilir. Hayat sigortası ücretleri yüksek olsa bile bu risk göze alınmamalı ve kredide yaşam güvence poliçesi satın alınmalıdır.

Kredi Çelerken Dosya Masrafı Ödemiştik, Ona Hayat Sigortası Dahil Miydi? Kredi dosya masrafı (kredi tahsis, limit tespit ve değerlendirme ücreti) içerisinde hayat sigortası yoktur. Bazı bankalar paket satış yapar ancak bu esnada size bilgi verilir.

Ölen kişinin kredi hayat sigortası sorgulama işlemleri oldukça kolaydır.

Ölen Kişinin Kredi Hayat Sigortası Sorgulama

Vefat eden kişinin ihtiyaç, taşıt ve konut kredi borçları için işlem yapmak istediğinizde, ilk olarak ölmeden önce çekilen kredide hayat sigortası olup olmadığını sorgulamanız gerekir. Kişi öldükten sonra kredi hayat sigortası almak mümkün değildir. Kredinin hayat sigortasını sorgulamak için banka şubelerine gitmeniz yeterlidir.

hayat sigortası var mı yok mu sorgulama

Rahmetlinin ölüm belgesi ve varsa sahip olduğunu kredi çekme evrakları ile ilgili bankanın herhangi bir şubesine gidiniz. Kredinin hayat sigortasının yapılıp yapılmadığını öğrenmek istediğinizi söyleyin ve kişinin öldüğüne dair olan belgeyi teslim edin. Banka memurları size kredinin sigorta sorgulama sonucunu ücretsiz şekilde iletecektir.

Vefat Eden Kişinin Kredi Borçları Hayat Sigortası Yapılmışsa Ne Olur?

hayat sigortası olan krediler

Kredi çekilirken yani kişi henüz yaşıyorken bankada hayat sigortası yapılmışsa, bu durumda maddi anlamda hiç korkulacak bir durum yoktur. Sigorta kredi borcunu öder ve tüm sorunu kapatır. Hayat sigortası ölen kişinin kredi borcunu ödeme başvurusu yapmak için bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

Kredi Sigortasının Kişi Ölünce Borcu Ödememesi Mümkün Mü? Elbette yapılan sözleşmede böyle bir madde de yer alıyor. Bazı durumda sigorta poliçe şirketleri kredi borcunu ödememe hakkına sahiptir.

Sigortanın kredi borcunu kapatmayacağı durumlar şunlardır:

  • Ölen kişinin kredi borçları kişi şüpheli bir ölümle dünyadan ayrıldıysa ödenmeyebilir. Adli olaylar bu kısma dahil olur ve sigorta şirketi otopsi talebi ile bankaya bilgi iletir.
  • Vefat edenin kredi borçları kişi intihar ettiyse ve bu resmi kanıtlarla tespit edilirse, sigortacılık şirketi tarafından ödenmez. Şüpheli ve kasıtlı ölümlerde, sigortanın kredi borcunu ödememesi doğaldır.
  • Sigortanın kredi borcunu ödemediği durumlar arasında yanlış sağlık beyanı da bulunmaktadır. Şahıs, ölmeden önceki başvurusunda “sağlık sorunum yoktur.” beyanında bulunur ve ölümü ardından yapılan otopsiyle kişinin sigortaya bildirmesi gereken bir hastalığı olduğu tespit edilirse bu durumda sigorta kredi için ödeme yapmaz.

Not: Eğer hayat sigortasından sonra ciddi bir sağlık sorunu yaşandıysa, bunu bankaya bildirmiş olmanız gerekir.

Banka kredisi, ölüm halinde hayat sigortası yapılmışsa bu durumlar haricindeki ölümlerde kapatılacaktır. Ağır hastalıktan ölen kişilerin kredi borçları çoğunlukla bankalar tarafından kapatılabilir. Kanserden ölen kişinin kredi borcu hayat sigortası varsa kesinlikle kapatılır eğer yoksa net bir şey diyemeyeceğiz. Bazı durumlarda bankalar inisiyatif gösterebilir.

Ölen Kişinin Kredi Borçları Hayat Sigortası Yoksa Ne Olur?

hayat sigortası yapılmayan kredi

Krediye hayat sigortası yapılmamış ise ve bu bankadaki sorgulama neticesinde ortaya çıkmışsa, işler burada biraz karışıyor. Öncelikle ölen kişinin hayat sigortası bulunmayan borçlarına ne olacağını bir öğrenelim.

Banka kredisi, hayat sigortası yapılmamışsa sırasıyla şu şekilde devredilir:

  • İlk olarak kredi karşılığında bir teminat ya ipotek olup olmadığı kontrol edilir. Varsa teminat bedeline banka el koyar
  •  Teminat yoksa bu durumda ölenin kredi borçları mirasçılarına (çocukları, eşi, anne babası ve kefili) devredilir.
  • Birinci derece akrabaları yoksa ve kredinin kefili varsa, bu durumda vefat eden kişinin banka kredi borçları “kefile” devredilir.
  • Kefil, akraba ve teminat olmadan alınan tüketici, araba ve ev kredileri, kişinin ölmesi halinde kişinin sahip olduğu mirastan kesilecek şekilde devredilir.
  • Eğer ki kişinin mirası ve krediyi sahiplendirebileceği hiçbir yakını yoksa, vefat etmiş kişinin banka kredi borçları “batık kredi” olarak adlandırılır ve boşa çıkar. Banka kredi borcunu masraf gösterir ve konu kapanır.

Ölen kişinin banka borçlarını ödemek istemiyorum diyenler için yasa güzel bir fırsat sunuyor. Vefat edenin kalan kredi borcunu ödememek için redd-i miras yapabilirsiniz. Yasaya göre ölen kişinin mirası, sahip olduğu mallar ve dünyada bıraktığı borçlardan oluşur. Kredi borcu miras kalır mı? sorusunun cevabı evettir, borçlar da miraslar arasında yer alır. Malları kabul edip, borçları reddetmek gibi bir şansınız yoktur. Ya hepsini kabul edersiniz ya da hiçbirini kabul etmezsiniz.

Ölen şahsın kredi borçları için reddi miras davası işlemlerinin nasıl yapıldığını anlattıktan sonra mirasçıların birleşip malları sattıktan sonra kredi borcunu kapatması durumunu açıklayacağız.

Reddi Miras Davası Nedir? Nasıl Açılır? 

Mirasçıların ölen kimsenin borçlarını reddetmek için açtıkları davadır. Kişinin son ikamet ettiği bölgedeki görevli Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla dava açma başvurusu yapılabilir ya da miras reddi için avukata başvurulabilir. Eğer işlemleri yönetebilecek kabiliyeti görebiliyorsanız bir dilekçe yazarak sorunu çözebilirsiniz. Vefat eden kişinin kredi borçları dolayısıyla mirası reddetme davası açmak için örnek dilekçe resmi aşağıdadır.

reddi miras örnek dilekçe

Ölen Kişinin Mirası, Kredi Borcunu Karşılıyorsa Ne Yapılır?

Vefat eden kişinin mirası kredi borçları tamamen hesaplandığında tüm tutardan daha fazlaysa, mirasçılar ilgili vasiyeti devralır. Ardından miras malları paylaşılırken aralarında anlaşma yoluyla miras bırakılan borç ödenir. Burada hukuki değişiklikler olabilir.

Sigortadan Ölen Kişinin Ödediği Kredi Borçlarını Geri Almak

ölmüş kişinin kredi geri ödemesi

Sıra “Ölen kişinin ödediği kredi borçları geri ödenir mi?” sorusunun cevabını vermeye geldi. Hayat sigortasıyla kredi çekip ölmüş birinin ödediği kredi taksitlerini geri iade almak mümkündür. Sigorta şirketleri hayat sigortasını en başta da belirttiğimiz üzere bütün kredi bedeli üzerinden yapar. Bu nedenle vefat etmiş kişilerin çektiği kredilerde hayat sigortası varsa, sigorta şirketi bazı durumlar haricinde geçmiş taksitlerin geri iade ödemesini yapmaktadır. Ölen kişinin bankadan parasını almak normal şartlar altında kolaydır ancak bazı durumlarda pürüzler çıkabilir.

Sigorta şirketinin ölmüş kişinin ödediği geçmiş kredi borçlarını geri vermediği durumlar şunlardır:

  • En başta bahsettiğimiz sigorta sözleşmesinin geçersiz sayıldığı durumlar gerçekleştiyse, sigorta geri para iadesi yapmaz.
  • Kredi hayat sigortası sözleşmesinde ödenmiş kredi taksitlerinin geri alınması durumu için hiç ya da eksik ödeme maddesi varsa ödeme yapılmaz.

Sigorta şirketi vefat eden kişinin kredi borçları için ödenmiş taksitleri geri vermiyor diyorsanız, hukuki yollara başvurabilirsiniz. Özellikle hayat sigortasız konut kredisi çeken bireylerin karşısına bu sorun sıklıkla çıkmaktadır. Bir avukata danışabilirsiniz.

[WPSM_AC id=1541]

Vefat Eden Kişinin Kredi Borçları Silinir Mi?

kredi borcu sildirme 2019

Kredi çekip sonra ölen kişilerin borçlarını sigorta öder mi? sorusuna cevap verdikten sonra bir de borç silinme kısmına göz atalım. Ölmüşlerin kredi borçlarının silinmesi ne yazık ki bir durum haricinde mümkün değildir. Bazı durumlarda yardım kuruluşları ya da ölen kişinin çalıştığı kurum devreye girerek borçları sildirse de, birçok banka müşterisi bu noktada mağduriyet yaşamaktadır. Kişi deprem, yangın, sel gibi doğal afetlerde hayatını kaybetmişse, banka ölen kişinin borcunu siler diyebiliriz. Bu kesin bir ifade değildir. Banka bunu yapmak mecburiyetinde olmadığından, borcu silmeme kararı da alabilir.

Şehit Asker ve Polislerin Kredi Borçları Ne Olur?

Ülkemiz için çok büyük fedakarlıklar yapan, aziz şehitlerimizin Türk milletince yalnız ve buruk bırakılması mümkün değildir.  Askerin ve polisin vefatı halinde (eğer şehitlik mertebesine ulaşıldıysa) genellikle bankalara yapılan ufak bir başvuruyla şahsın geride bıraktığı kredi borcu silinir.

[WPSM_AC id=1548]

Asker ve polis olan şahıslar görevde değilken vefat ederse ise kredi borçları yukarıdaki prosedürlere göre değerlendirilir. Bu noktada Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri arasında gönüllük esasına dayalı olarak yardım parası toplayarak, vefat eden kişinin kredi borçlarının ödenmesi için girişimde bulunabilir.

Peki Vefat Eden Birisinin Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Durum kredi kartı borcu olan kişiler için de aynıdır. Kredi kartı borçları aynı şekilde miras bırakılan maddi mal varlığının yanına eklenerek, mirasçılara devredilir. Kredi devrinde olduğu gibi kredi kartı borçları için önceden bir güvence bırakıp bırakılmadığı kontrol edilir. Ev, araba, nakit ipotek gibi bir şeyler varsa, banka oradan ölen şahsın kredi kartı borcunu alır.

Kanserden Ölen Kişinin Borcu Ne Olur?

Murisin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.