Vatan Bilgisayar Kasiyer Maaşları Kaç Lira? Personel Alımları Ne Zaman?

29.09.2020

Vatan bilgisayar kasiyer, teknik servis elemanı, satış temsilcisi ve depo müdürü maaşları ne kadar? Vatan PC personel aylıkları kaç liradır? Herkese selamlar. Bugün sizlere bundan birkaç ay evvel çalışmaya başladığım Vatan Bilgisayar şirketi hakkında önemli bilgiler vereceğim. İş başvurusu yapmadan önce maaş, izin ve terfi gibi konuları merak etmeniz gayet normal. Ben de çok merak ediyordum ve internette Vatan Bilgisayar çalışma şartları hakkında dişe dokunur bir bilgi bulamadım. Benim durumum biraz damdan düşer gibi olsa da siz benim size aktardığım bilgiler sayesinde daha kontrollü bir şekilde mesleğe girebilirsiniz. Her şeyden önce çiçeği burnunda bir Vatan Bilgisayar çalışanı olarak genel bir yorum yapmak istiyorum.

Vatan Bilgisayar’da çalışmak LC Waikiki ve Gratis gibi diğer markalardan daha farklı hissettiriyor. Bir teknoloji mağazasında çalıştığınız için yapmanız gereken iş çok daha farklı diyebilirim. Teknolojiden anlayan ve bunlara ilgi duyan insanlar genellikle Vatan ve Teknosa gibi markalara yöneliyor ancak çalışma ortamı hayallerden ne yazık ki bir hayli uzak. Çalışma saatleri, yapılan mesai ve pirim baskısı özellikle yeni işe başlayan personeli yıldırıyor. Bunlar elbette sadece bu şirketin gündeme getirdiği sorunlar değil. Tüketim odaklı satışlar yapan tüm mağazalar aynı sorunları çalışanlarına yansıtıyor. Ben kendime güvenirim deyip bu markada çalışmaya başlamanız gerekiyor. Yoksa kıdem alamazsınız. Kıdem alamadığınız sürece de ne yazık ki düzgün bir prestije sahip olamazsınız. Maalesef at yarışı gibi bir personel yönetim sistemleri var. Benim bir çalışan olarak şirket hakkındaki yorumum bu şekilde. En çok hoşuma giden olumlu yönleri ise esnek çalışma saatleri diyebilirim. Denk gelince hafta içi de izne çıkabiliyorsunuz.

Vatan Bilgisayar’da İşe Başlamak (Başvuru ve Alımlar)

Vatan Bilgisayar da her şirket gibi boş kontenjanlarını internet sitesi aracılığıyla insanlara duyuruyor. Vatan Bilgisayar’da çalışmak istiyorsanız yayınlanan bu iş ilanlarına başvuru yapmanız gerekiyor. Elbette en yakın şubeye giderek de başvuru formu doldurabilirsiniz. Benim önerim öncelikle kariyer sitelerindeki online başvuru formlarını doldurmanızdır. Bu formları doldurduktan sonra Excel gibi bir programa girip düzgün bir CV hazırlamanızı öneririm. Bu hazırladığınız özgeçmişi PDF formatına çevirin ve isealim@vatanbilgisayar.com mail adresine gönderin. Bu işe alım sürecinde yöneticilerin sizi daha iyi tanımasına yardımcı olacaktır. Kültür seviyesi yüksek, tahsilli ve daha önce tecrübesi olan adayalar gönderdikleri CV ile bunları kanıtlarlarsa işe alım aşamasında diğer adayların önüne geçerler. Güncel Vatan Bilgisayar iş ilanları için buraya tıklayabilirsiniz. Orada çalışma şartları hakkında yine genel bilgiler yer alıyor.

vatan bilgisayarda işe başlamak

Diyelim ki online başvuru formunu ya da şubedeki formu doldurdunuz ve beklemeye başladınız. Öncelikle genel olarak olumlu ve olumsuz başvuruda  bulunan tüm adaylara geri dönüş yaptıklarını belirtmek isterim. Genellikle başvuru formları alındıktan bir hafta kadar sonra telefon numaranızı arayarak bilgi veriyorlar. Eğer ön başvuru formunuz olumlu ise sizi telefonla yetkili birisi arayacaktır. Arayan kişi size mülakat için gerekli bilgileri iletir. Vatan Bilgisayar mülakat soruları online ortamda çalışan adaylarına yöneltilmektedir. Genelde Skype gibi mecralarda insan kaynakları personeli ile görüşme yapıyorsunuz. Bu mülakat esnasında sizi zorlayacak sorular olmuyor. Sadece teknolojik bilgi düzeyinizin ne derecede olduğu çok büyük önem arz ediyor. Pek zor olmayan donanım sorularına doğru ve süslü cevaplar verdiğiniz sürece sizi işe alırlar. Tabii teknolojik ürünler hakkında yeterince bilginiz yoksa ne yazık ki mülakattan elenebilirsiniz.

Her şey yolunda giderse mülakat sonucunuz görüşme sonunda insan kaynakları personeli tarafından size söylenecektir. Olumlu sonuç alan adaylar yaklaşık 2 hafta içerisinde uygun görülen pozisyonda istihdam edilmektedir. Vatan Bilgisayar düzenli olarak kasiyer, satış temsilcisi, depo personeli, depo müdürü ve yönetici yardımcısı pozisyonları için alım yapmaktadır.

Vatan Bilgisayar Çalışma Şartları Nelerdir?

vatan pc çalışma şartları

Hemen klişe detayları atlamak istiyorum. Bu mağazalardaki herhangi bir pozisyonda görev yapmak istiyorsanız öncelikle on sekiz yaşından büyük olmanız gerekir. Erkek adaylar için askerlik durumunun en az bir yıl tecilli olması şartı aranır. Askerlik yapmış kişiler daha öncelikli olarak istihdam edilir.

Vatan Computer’da Çalışmak İçin Gerekenler

  • İnsan ilişkilerinizin çok güçlü olması gerekiyor. Müşteri ile kurduğunuz iletişimde ne kadar başarılı olursanız yöneticileriniz size o kadar olumlu yaklaşıyor.
  • Dış görüntünün de bir hayli önemli olduğunu söyleyebilirim. Tüm markalar gibi Vatan PC de bakımlı ve fit çalışanlar arıyor. Bu elbette bir eleme sebebi değil.
  • Tüm teknolojik ürünlerden tanıtım yapacak kadar anlamanız gerekiyor. Örneğin oyun bilgisayarlarının bulunduğu bir reyonda istihdam edilecek kişilerin güncel oyunlardan da haberdar olması bekleniyor. Günümüz gençliği tahmin ediyorum ki bu aşamada sınıfta kalmayacaktır.
  • Part time çalışmak isteyen öğrenciler için de bazen istihdam yapılıyor. Bunun yanında staj yapmak isteyen öğrencilere de teknik servis departmanında fırsatlar tanınıyor. Tüm bu başvurular için en yakın Vatan Bilgisayar şubesine gidiniz. Size mutlaka yardımcı olurlar.

Vatan Computer Çalışan Hakları

İzin: Birçok şirkette olduğu gibi Vatan Bilgisayar’da da bir yıllık çalışma süresini tamamlayan personele 2 haftalık izin hakkı veriliyor. Bu izin hakkının ne şartlarda kullanılacağı ise sizlerin de tahmin edeceği üzere yöneticilerin insafına kalıyor.

Çalışma Saatleri: Vatan Bilgisayar vardiya saatleri değişken oluyor. Yani sabah şu saatte girip şu saatte çıkarsınız diyemem. Mesailer gün içerisine yayılabiliyor. Bazı şubelerde ise gündelik sistem olduğunu duymuştum. Özetle bu konuda kesin bir şey demek zor.

Terfi ve Kıdem: Vatan’da kasiyer olmak pek zor değil ancak sonrası oldukça zorlayıcı. Kıdem alıp yükselmek istediğinizde torpil ve usulsüzlükler kapınıza dayanıyor. Özellikle genç ve tecrübesiz kişiler genellikle terfi alabilmek için kendilerinden geçiyor. Nafile, torpili olan işi götürüyor. Her şubede durum aynı olmayabilir.

çalışan hakları

Sigorta Ödemeleri: Sigorta ödemeleri tam zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılıyor. Geciktirilen sigorta pirimleri ile hiç karşılaşmadım. Aldığınız ücrete ve çalıştığınız pozisyona göre her ayın aynı gününde sigorta pirim ödemesi yapılıyor.

Maaş Ödemeleri: Maaşlar da aynı sigortalar gibi tam zamanında yatırılıyor. Kasiyer, satış temsilcisi, teknik servis elemanı, depo sorumlusu ve mağaza yöneticisi maaşları farklı miktarlarda ödeniyor. Yöneticiler haricinde geriye kalan tüm personelin maaşı aynı düzeyde ödeniyor diyebiliriz. Kıdem farkı da maaşlara maksimum 200₺ olarak yansıyor. Ciddi bir maaş farkı elde etmek istiyorsanız yıllarca emek vermiş olmanız gerek.

Yol ve Yemek: Bu iki unsur şubeden şubeye değişkenlik gösteriyor. Yol parası ödenmiyor ancak birçok mağazada servis olanağı bulunuyor. Benim çalıştığım süreçte sadece akşamları servis vardı. Sabah işe kendimiz gidiyorduk. Yemek masrafları ise nakit olarak karşılanmıyor. Genelde mağazaya yemek geliyor. Gelen yemekler ise nedendir bilinmez kimse tarafından beğenilmiyor ancak ben pek büyük sorun yaşamadım.

Vatan Bilgisayar Personel Maaşları

Tam Zamanlı Kasiyer Maaşları: Tüm gün çalışan kasiyer maaşları 2.300₺ civarındadır. Yeni başlayan kasiyer maaşı ise 2.200₺’den başlar. Eşantiyon ürün satışı gibi etkinliklerle kazanılan pirimler de eklendiğinde maaş zaman zaman 2.500₺’yi bulabilir. Reyon görevlisi, satış temsilcisi ve temizlikçi maaşları da aynı şekilde ödenmektedir. Düz mantık olarak asgari ücret + 100 lira olarak düşünebilirsiniz. Bazı personele direkt olarak asgari ücret ödeniyor.

Mağaza Müdürü ve Yönetici Maaşları: Yöneticilere ödenen maaşlar eğer kıdemli iseler dört ile beş bin lira arasında oluyor. Tüm mağazanın sorumluluğu kendi üzerlerinde olduğundan onların maaş miktarı da malumunuz yüksek oluyor. Yönetici olmak istiyorsanız tahsilli ve deneyimli olmalısınız. Ben satış temsilcisi olarak girip de yönetici olabileceğinizi pek sanmıyorum.

personel maaşları güncel

Vatan Teknik Servis Eleman Maaşları: Teknik servisteki eleman sizlerin de bildiği üzere yetkisi dahilinde hizmet veriyor. Yani Vatan Teknik Servis personeli ciddi bir onarım yapmıyor. Sadece cihazların kurulumu yapılıyor ve sorunlu cihazlar ilgili markaya gönderiliyor. O nedenle teknik serviste çalışanların maaşları da asgari ücret seviyesinde seyrediyor. Çok da büyük beklentilere girmenizi önermem.

Part Time Çalışan Maaşları: Çalışılan süreye ve pozisyona göre yarı zamanlı çalışan personelin maaşları 1.000 lira ile 1.400 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Tam zamanlı olmayan çalışanların iş temposu da bizlere benzer. Yani iş temposu bir hayli yorucu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.