Varlık Yönetim Şirketleri Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

24.03.2019
A+
A-

Varlık yönetim şirketleri borç sorgulama işlemi ile hangi varlık şirketine ne kadar borcunuz olduğunu, borcunuzu indirimli olarak ne kadara kapatacağınızı öğrenebilirsiniz. Varlık yönetim şirketleri genellikle uzun yıllar boyu bankada yüksek pozisyonlarda çalışmış kişiler tarafından kurulmaktadır.

Varlık şirketlerine olan borçlar, genellikle bankalar tarafından devir edilmekte, bankaya olan kart ve kredi borcu varlık firması tarafından tahsil edilmeye çalışılmaktadır. Varlık yönetim şirketleri, sağladığı indirim koşulları ile maddi ödeme gücü sıkıntısı yaşaya tüketicilere de büyük imkanlar sunmaktadır.

Varlık yönetim şirketi borç sorgulama işleminin ardından borcu olan tüketiciler genellikle varlık yönetim şirketi ile anlaşarak, borçlarını ödemeyi kabul ederler. Bunun nedeni ise varlık firmalarının borç üzerinde hatırı sayılır bir indirim uygulaması, gerek duyması halinde borcu yeniden yapılandırıyor olmasıdır.

Ülkemizde 10’un üzerinde varlık firması bulunmakta ve bu firmalar bir birlerinden farklı kurumlara hizmet vermektedir. Örnek vermek gerekirse; Güven varlık yönetimi şirketi, Yapı Kredi Bankası alacaklarını tahsil etmektedir.

Varlık Yönetim Şirketi Nedir? Ne iş Yapar?

Varlık yönetim şirketleri, bankaların tahsil edemedikleri alacakları ihale ile satın alarak kendi tahsil etme yoluna giden, riski tamamen kendi üzerine alan firmalardır. Kısaca bankaya olan borçların üçüncü bir şirkete satılması olarak da adlandırabiliriz. Varlık şirketleri tamamen yasal olarak faaliyet göstermekte, yapacağınız ödemeler karşılığında borcu yoktur kağıdı da verebilmektedir.

Bankalardan alınan kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ilk olarak idari takip süreci başlamaktadır. Banka kendi bünyesinde yer alan çalışanları (tahsilat birimleri) ile sizlere telefon yolu ile ulaşmakta ve borcunuzu ödemenizi istemektedir.

İdari takip sürecinde avukatlık olmazsınız, herhangi bir tebligat sizlere ulaşmaz, taşınmaz varlıklarınıza haciz konulmaz. İdari takip süresi içerisinde ödenmeyen borçlar için yasal takip süreci başlatılır. Yasal takip sürecinde dosyanız bankanın çalıştığı avukatlık bürolarına teslim edilir, avukatlık büroları borcun tahsil edilmesi için sizlerle iletişim kurmaya başlar.

Avukatlık firmalarının tahsil edemediği borçlar, zaman içerisinde farklı avukatlık firmalarına geçebilir. Sonrasında ise banka artık bu borcu tahsil edemeyeceğini düşünür ve borcu, varlık yönetim şirketine devir eder. Varlık yönetim şirketleri bu borçları ihale aracılığı ile cüzi bir rakama satın alır ve bankalar artık devreden çıkar.

Varlık Yönetim Şirketleri Borç Sorgulama

Varlık yönetim şirketi borç sorgulama işlemi için borcunuz olan varlık firması ile telefon aracılığı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Yazımızın devamında varlık şirketlerine ait iletişim bilgilerini sizlerle paylaşacağız, ancak öncesinde bayfinans.net olarak yapmanız gerekenlere değinmek istiyoruz. Öncelikle varlık firması ile görüşmelerinizde sakin olmalı ve yapabileceğiniz ödemelerin sözünü vermelisiniz. Unutmayın ki varlık firması için önemli olan sizlerden borcu tahsil etmek, toptan ihale ile aldığı borçlulardan tek tek yapacağı tahsilatlar ile kar sağlamaktır.

Varlık şirketlerine olan borçlarınızı öğrenmeden önce bankalara olan toplam borçlarınızı öğrenmelisiniz. Yani bankaya 10.000 TL borcunuz var ise varlık şirketi size bankaya 12.000 TL borcunuz varmış, bunu 10.000 TL’ye indiriyoruz dediğinde orada dur diyebilmelisiniz.

Vefat Eden (Ölen) Kişinin Kredi Borçları

Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama

Kanserden Ölenlerin Banka Borçları Ne Olur?

Varlık şirketleri müşteri talebine göre borcu 24 ve 36 aya kadar vadelere bölmekte, borcunuzu ödeyebilmeniz için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bu seçeneklerden sizler için en uygun olanı seçmeli, ödemelerinizi bu seçime göre planlamalısınız.

Varlık şirketine olan borç rakamını öğrenmek için aşağıda yer alan telefon numaralarını kullanabilirsiniz. Borcunuz varlık şirketine devir edildiğinde, ilgili varlık firması bu devir ile ilgili sizleri bilgilendirmek için borç miktarınızı da belirten bir evrakı adresinize göndermektedir.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Varlık Firmaları

 • Birleşim Varlık Yönetim A.Ş. (0212 347 07 77)  Adres: Büyükdere Caddesi Numara:143 Kat:1/A Esentepe Şişli / İstanbul
 • Destek Varlık Yönetim A.Ş. (Yeni ismi Deren Varlık olmuştur.) (0212 988 16 10)  Adres: Esentepe mah. Büyükdere Cad. Ercan Han No:121 Kat:4 No:5 Şişli – İstanbul
 • Efes Varlık Yönetim A.Ş. (0216 538 41 00) Adres: İçerenköy Mah, Karaman Çiftliği Yolu Cd. No:47 Kar Plaza Ataşehir / İstanbul
 • Final Varlık Yönetim A.Ş. (0212 355 19 00) Adres: Büyükdere Cad. Özsezen İş Merkezi A Blok No:126 Kat:11 Esentepe 34394 Şişli / İstanbul
 • Gelecek Varlık Yönetim A.Ş. Adres:  (0212 381 73 00) Merkez Mahallesi, Cendere Caddesi No 22. Ofishane Binası, 34406 Kağıthane
  İSTANBUL/TÜRKİYE
 • Hayat Varlık Yönetim A.Ş. (0850 480 70 70) Adres: Hayat Varlık Yönetim A.Ş. Profilo Plaza B Blok Kat: 1, 34394 Mecidiyeköy / İstanbul
 • Hedef Varlık Yönetim A.Ş. (0212 805 08 18) Adres : Dünya Ticaret Merkezi EGS Business Park B-3 Blok Kat:8 No:291 Yeşilköy / İSTANBUL
 • İstanbul Varlık Yönetim A.Ş. (0212 367 36 45) Adres : Ahi Evran Cad. Polaris Plaza B Blok No. 1 Maslak, 34398, İstanbul
 • Mega Varlık Yönetim A.Ş. (0216 318 74 74) Adres : Beylerbeyi Mah. İskele Cad. No:16/1 Beylerbeyi Üsküdar, İSTANBUL
 • Sümer Varlık Yönetim A.Ş. (0212 217 69 00) Adres : Esentepe Mahallesi Kore Şehitleri Caddesi No:48-50 Kat 3 Şişli İstanbul
 • Vera Varlık Yönetim A.Ş. (0212 344 07 00) Adres : Büyükdere Cad. Metrocity İş Merkezi A Blok, No:171 K:22 34330 Levent – İstanbul
 • Yunus Varlık Yönetim A.Ş. (0212 268 34 00) Adres : Poligon Mh. Lara Sokak Seba Home No: 2 Daire: 5B Sarıyer 34460 İstanbul

Varlık yönetim şirketleri, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Varlık Şirketine Ödeme Nasıl Yapılır?

Varlık şirketine yapacağınız ödemeleri EFT, havale ile ya da ATM’lerden para yatırma işlemini gerçekleştirerek yapabilirsiniz. Ödemesinde anlaştığınız borcunuz için varlık firmaları sizlere bir hesap numarası iletecektir. Eğer borcunuzu tek seferde ödeyecekseniz, belirttiğiniz günde bu hesaba yatırabilirsiniz. Borcunuzu taksitli olarak ödeyecekseniz, anlaştığınız tarihlerde taksitli ödemenizi yine bu banka hesabına yatırabilirsiniz.

Varlık yönetim şirketleri, aldıkları borçlu dosyaları karşısında yasal olarak alacaklı durumundadır. Eğer üzerine kayıtlı bir gayrimenkul ya da araç bulunuyor ise bunlara haciz ya da satılamaz rehini koydurabilir. Bankaların sizlerden borcu tahsil etmek için izleyeceği tüm yolları, varlık şirketleri de yasal olarak izleyebilmektedir.

Varlık yönetim şirketleri borç sorgulama işleminin sonrasında uygun bir yapılandırma ya da toplu ödeme ile borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Varlık şirketine olan borcunuzu ödedikten sonra borç kapatma yazısı istemeyi unutmayınız. Bu yazı sayesinde bankalardan tekrardan kredi, kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketleri Hacize Verir Mi?

Varlık yönetim şirketlerinin haciz yetkisi bulunmaktadır. Yukarıda da kısa kısa bu konu hakkında bahsettik. Varlık yönetim şirketleri borcunuzu ödemediğiniz takdirde ellerinde tüm kozu kullanırlar. İpotekle haciz arasında tercih yapmak durumunda kalabilirler. Eğer borçlarınızı hiç ödemezseniz ve şirket çıkar yol bulamazsa, bu durumda varlık yönetim şirketi haciz işlemlerini başlatacaktır. Bu da sizlerin hukuki anlamda ciddi anlamda borçlu konuma düşmenize neden olur.

Banka Borcu Neden Varlık Yönetim Şirketine Devredilir?

Bankalar uzun vadede kredi borcu olan müşterilerini varlık yönetim şirketlerine devretmektedir. Tahsil edilemeyen yüklü miktardaki krediler, bulunduğu bankanın ticari siciline olumsuz bir etkide bulunacaktır. Bu nedenle bankalar global pazardaki otoritelerini korumak için bazı adımlar atarlar. Kara listeye düşen ve ödenmeyen kredi borçları için varlık yönetim şirketleri bankaların tek çıkış yoludur. O şirketlere borcu devrederek kendi sicillerini temize çıkarırlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.