Uzman Jandarma Çavuş Maaşları Ne Kadar? Uzman Jandarma’nın farkı ne?

07.10.2020
A+
A-

Son yıllarda artan Uzman çavuş alımları ile birlikte Uzman Jandarma Çavuş ile Uzman Çavuş’un farkları yokmuş gibi bir algı oluştu. Bende bir Uzman Jandarma Çavuş olarak sizlere hem farkları hem çalışma şartlarını anlatmak istedim. Zamlı güncel uzman jandarma çavuş maaşı bilgisini de paylaşacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki Uzman Çavuşluk ve Uzman Jandarma Çavuşluk kanun ile birbirinden ayrılan iki meslek. Ben size 3466 numaralı Uzman Jandarma Çavuş Kanunu’nun güncel hali ve kendi deneyimlerimle birleştirilmiş bir bilgilendirme yapacağım.

Uzman Jandarma

Uzman Jandarma Çavuş Nasıl Olunur?

Ben lise bittikten sonra Uzman Jandarma Çavuş olmak için açılan alımlara başvuru yaparak ilk adımı atmıştım. ÖSYM sınavı puanım ile başvuru yaptım. Ön sağlık muayenesi ve fiziki yeterlilik için çağırıldım. Ön sağlık muayenesinde; vücudunuzda yara izi, jilet izi, dövme, yönetmelikte belirtilenlerden fazla bir ameliyat izi var mı? Duruşunuzda gözle görülür bir sağlık sıkıntısı var mı? Gibi detaylara ve boy kilo tablosuna uyup uymadığınıza bakılıyor. Sonrasında belirlenen zaman ve sayı tablosuna göre spor testleri başlıyor. Bunları başarı ile tamamlamanız durumunda size sözlü mülakat hakkı veriliyor. Sözlü mülakat hakkında birçok kaynaktan bilgi toplayabiliyorsunuz. Benim önerim sözlü mülakata resmi ve ciddi bir kıyafet ile gidin ve sakin olun. Tabii mülakat yapılacak kuruma girişinizden çıkışınıza kadar da oturup kalkmanıza dikkat edin. Bu benim hikayemdi peki 3466 sayılı kanuna göre Uzman Jandarma Çavuş olabilmenin şartları nelerdir?

18 yaşını bitirmiş ve 24 yaşını geçmeyen en az lise veya dengi okul mezunu erkeklerden;

 • Muvazzaf askerlik hizmetini yapmış olanlardan terhisi müteakip iki yıl içinde başvuranlar.
 • Muvazzaf askerlik hizmetini yapmamış olanlar.
 • Sadece Jandarma Bando Komutanlıklarında istihdam edilmek üzere, 18 yaşını bitirmiş ve 24 yaşını geçmeyen en az lise veya dengi okul mezunu kadınlar.

Başvuru yapabilirler.

Eğer başvuru sonrası aşamaları tamamlarsanız, Jandarma Okullar Komutanlığı Uzman Jandarma Okulu’nda eğitim süreciniz başlayacak. Peki eğitim de neler yaşadım? Tabii ki kolay bir eğitim dönemim olmadı. Şanlı bir ordunun mensubu oluyorsunuz ve belirli bir yetkinlik sağlamanız gerekiyor. Hukuk, spor, silah ve muharebe üzerine 6 aylık bir teorik ve uygulamalı ders sürecim oldu. İntikaller, spor eğitimleri vs. ile bedeni dayanıklılık eğitimleri ve bunun yanında kanun koruyuculuğunu kapsayan teorik eğitimlerle 6 ayım yorucu ama dolu bir şekilde geçti. Eğer bu kısımda sınavlarınızı başarı ile geçer ve mezun olursanız, birliğinize 6 aylık stajyer olarak atanarak görevinize başlıyorsunuz. Staj kolay geçer zannetmeyin, yaptığınız hareketler üstleriniz tarafından gözlemleniyor ve denetleniyor. Her ne kadar son aşama olsa da bu kısımda meslekten atılan arkadaşlarım oldu maalesef.

Uzman Jandarma Çavuş

Uzman Jandarma Çavuş Maaşları Ne Kadar? Çalışma Şartları Nasıl?

Öncelikle “Zor mu?” diye soracak arkadaşların yanıtını vermek istiyorum. Askeriz, görevimiz vatan savunması; hem içeride hem dışarıda tüm tehditlerle mücadele. Zaten okulda oluşabilecek şartlara karşı genel bir eğitim alıyoruz. Devamında hizmet içi eğitimlerle farklı alanlarda profesyonelleşiyoruz. Hem millet olarak askerlik bizim kanımızda var. İşte tüm bu faktörler birleşince günlük iş endişeleri hariç bir zorluk kalmıyor. Elbette sınırlara geldiğiniz zamanlar oluyor fakat görev bilinciniz bunu aşmanıza yardım ediyor.

Maaşlar yeni başladığınız zamanda 4500₺-4800₺ arası ham maaş ve üzerine eklerle beraber yatıyor. Görev yaptığınız bölge ve aldığınız hizmet içi eğitimlere göre uzman jandarma çavuş maaşı 6000₺’nın üzerine çıkıyor. Rütbe kademeniz arttıkça maaşa bunun yansıması oluyor.  Uzman Jandarma Çavuş olarak ilk üç yılımı doldurunca Uzman Jandarma 1. Kademeli Çavuş rütbemi problem yaşamadan aldım. En fazla 8. Kademeye kadar üç yılda bir Uzman Jandarma Çavuş rütbeniz yükseliyor. Tabii rütbe yükselmesi onayında siciliniz çok önemli. İşte Uzman Jandarma Çavuş olarak bir farkımızda burada ortaya çıkıyor. Uzman Çavuşlar sözleşmeli personeller olarak kanunda yer alıyor. Uzman Jandarma Çavuş ise kadrolu dediğimiz tabirle hizmet veriyor.

Emeklilik yaş haddimiz 3466 sayılı kanunda 56 olarak belirtilmiş durumda. Bu da yine kanunda belirtilen emeklilik şartı olan en az 15 yıl çalışma süresi ile yerine geliyor zaten. Çok konuşulan bir konu olarak çalışma ve emeklilik sırasında özlük haklarında birçok farklılığımız söz konusu ama yapılan güncellemeler ile şartlarımız iyileştirilmeye devam ediyor.

Astsubaylığa Geçiş

Astsubaylığa Geçiş Şartları Neler?

Hizmet sırasında kurumun iç temin açması ile Astsubaylığa geçiş yapabilirsiniz. Peki bu alımın şartları nelerdir?

Ön Lisans veya Lisans programı mezunu personeller için;

 • Muvazzaf Astsubay olmaya istekli olmak.
 • 35 yaşından gün almamış olmak.
 • En az 3 yıl Uzman Jandarma olarak görev yapmış olmak.
 • Yönetmelikte öngörülen sınavlarda başarılı olmak.
 • Sağlık, mesleki sicil ve diğer mesleki yeterliliklere sahip olmak.
 • Tabi tutulacak temel askerlik eğitiminde başarılı olmak.

Lise veya dengi okullardan mezun personeller için;

 • Astsubay MYO sınavları başvuru tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak.
 • Astsubay MYO giriş sınavında başarılı olmak.
 • Uzman Jandarma olarak üçüncü hizmet yılını tamamlamış, altıncı hizmet yılını bitirmemiş olmak.
 • Sağlık, mesleki sicil ve diğer mesleki yeterliliklere sahip olmak.

Yukarıda belirtilen şartlar ile başvuru yapabilirsiniz. Bende geçişlere yoğunluk verinler bu zamanlarda şansımı deneyeceğim. Peki diyelim astsubaylığa geçiş eğitimi olumsuz gitti yapamadık ne oluyor? Görevinize iade ediliyorsunuz fakat okul süreniz rütbe bekleme sürenize sayılmıyor. Yani rütbe ilerlemeniz okul süresi kadar gecikiyor. Umarım ben dahil kimsenin başına öyle olumsuz bir şey gelmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.