Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

17.03.2019
A+
A-

Kredi notu nedir? ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir? kredi puanı neden önemlidir? ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Aklınızda yer eden tüm soruları titizlik ile cevaplıyoruz. İlk olarak kredi notunun ne olduğuna bir bakalım… Kredi notu; Kredi kayıt bürosu tarafından banka ürünlerini kullanan tüketicilere verilen bir puandır.

Kredi notu öğrenme işlemleri kredi kayıt bürosu tarafından sunulan Findeks hizmetinin yanı sıra bankaların internet bankacılığı üzerinden de yapılabilmektedir. Kredi notu sorgulama sonucunda kredi skorunuzu etkileyen etmenleri ve kredi puanınızı görebilirsiniz.

Kredi puanı bankalara yaptığınız kredi, kredi kartı ve ek hesap başvurularının onaylanıp onaylanmama durumunu belirleyen bir sistemdir. Gelişen teknoloji ile birlikte tüm kayıtlar dijital ortamlarda tutulmakta ve bankalar yapılan başvuruları, onaylanan kredi ya da kredi kartlarını görebilmektedir.

Kredi skorunuzun kaç olduğunu sorgulamadan önce bu sistemin kredi puanını nasıl hesapladığına ve neleri değerlendirmeye aldığına bakmanız faydalı olacaktır.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Ücretsiz kredi notu sorgulama 1 defaya mahsus olarak Findeks sistemi üzerinden hızlı ve basit bir şekilde yapılabilmektedir. Kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle https://www.findeks.com/findeks-kredi-notu adresinden sisteme kayıt olmalısınız.

Findeks kredi notu sorgulama ücretsiz olarak sadece 1 defaya mahsus olarak sunulmakta, sonrasında yapılacak olan kkb puanı öğrenme işlemleri için 5.50 TL + KDV ücretlendirme uygulanmaktadır.

Ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Findeks üzerinden alacağınız ücretsiz kredi risk raporu ile kredi notunuzu öğrenebilir, bankalara olan kredi ve diğer borçlarınızı görebilirsiniz. Kredi notu öğrenme Akbank, Garanti Bankası, Finansbank ve diğer bankaların internet bankacılığı kullanılarak da yapılabilmektedir.

Kredi Notu 0 Olana En Kolay Kredi Veren Bankalar (Anında Onaylı Kredi)

Ücret ödemeden maliyetsiz bir şekilde kredi notu sorgulamak isterseniz, herkes gibi banka şubelerini tercih edebilirsiniz. Kredi ve kredi kartlarınıza ait detaylı bilgiyi görmeseniz dahi kredi skorunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz kredi notu öğrenmek istiyorsanız, ilk olarak bir bankanın şubesine gitmeli, sonrasında bireysel kredilerde görevli kişiye kredi başvurusu yapmak istediğinizi ancak skorunuzu bilmediğinizi söyleyebilirsiniz. İlgili çalışan TC Kimlik numarası ile kredi notu sorgulama işlemini yapacak, kredi notunuzun kaç olduğunu görecektir.

İnternet Bankacılığı Kredi Notu Sorgulama

İnternet bankacılığı kredi notu sorgulama tüm bankaların internet şubelerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. İnternet şubesi kredi notu öğrenme işlemi için bankanız sizden bir ücret kesecektir.

Kesinti tutarı bankaya göre değişiklik göstermektedir. Eğer birden fazla bankanın internet bankacılığına sahipseniz, KKB raporu ücreti karşılaştırması yapabilir, sizin için en uygun fiyatı sunan bankadan risk raporunuzu alabilirsiniz.

Çalıştığınız bankanın internet şubesine giriş yaptıktan sonra genellikle Kredi menüsü altında yer alan risk raporu başlığını tıklayarak kredi raporu sorgulama sayfasına erişebilirsiniz.

Bazı bankaların internet bankacılığı giriş linkleri aşağıdaki gibidir. Çalıştığınız bankanın linkine tıklayarak internetten ücretsiz kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kullanmak için Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi ya da kredi kullanmak için genellikle Findeks kredi notunun 1200 üzerinde olması gerektiği söylenir. Ancak bu durum bir kesinlik içermemektedir. Kredi skorunuz düşük olsa dahi kredi notu düşüklere kredi veren bankalar içerisinden bir tercih yapacak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi notunuz hesaplanırken bankalara yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, elektrik su faturası ödemeleriniz, bankalardan kullandığınız kredi ve kredi kartlarının toplam limitleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Bankalar için önemli olan KKB puanınızın yüksek olması değil, ödemelerinizin düzenli ve zamanında yapılıyor olmasıdır. Kredi skoru 800 olana kredi veren çok sayıda banka bulunmaktadır.

Kredi Notunu Neler Düşürür?

Kredi notunuzun düşmesinin nedenleri genellikle zamanında yapılmayan ödemelerdir. Bazı durumlarda ödemelerimizi 1 gün ya da 2 gün geciktirir ve bu gecikmenin kredi skorumuzu etkileyemeyeceğini düşünürüz. Ancak durum öyle değildir…

Bankacılık sisteminde 1 günlük gecikme ile 30 günlük gecikmenin durumu aynıdır. Bu gecikme 1 günde olsa, 28 günde olsa 1 dönem olarak hesaplanmaktadır. Zamanında yapılmayan her ödeme kredi skorumuzu düşürmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notunun Düşme Sebepleri

Kredi notunu düşüren başlıca nedenler; 

  • Kredi ya da kredi kartı ödemesinin yapılmaması ya da geç yapılması.
  • Kredi ya da kredi kartlarına çok sayıda başvuru yapılması.
  • Fazla sayıda kredi, kredi kartı kullanılması.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunu düşüren en büyük etmenin zamanında yapılmayan ödemeler olduğuna değinmiştik. Kredi notunu yükselten en önemli etkende zamanında yapılan ödemelerdir.

Kredi skorunuzu artırmak, daha fazla kredi kartı veya kredi kullanmak istiyorsanız, öncelikle mevcut kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Skorunuzu Hızlı ve Kolay Yükseltin

Kredi notunu yükselten başlıca nedenler; 

  • Kredi ya da kredi kartı ödemesinin zamanında yapılması.
  • Başvuru sayısının düşük olması.
  • Az sayıda kredi ve kredi kartı kullanımı.

Ücretsiz kredi notu sorgulama, kredi puanını öğrenme işlemini tek yol üzerinden denemeniz faydalı olacaktır. Bu işlemi ayda sadece bir defaya mahsus yapmalı, sonrasında kredi notunuzu yükseltmek için çalışmalara başlamalısınız.

Ziraat Bankasından Kredi Notu Düşüklere Anında Onaylı Kredi

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

Kredi Notu KKB Puanı Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi notu az olan tüm banka müşterileri bir ayda bu puanı ne kadar yükseltebileceklerini merak eder. Kredi notunun aylık yükselme miktarı hakkında net bir şey söylenemez ancak maksimum 200 baz puan yükselebilir diyebiliriz. Bu da kesin bir bilgi değildir. Mali durumunuzun detayları bu sorunun cevabını ortaya koyar. Banka temsilcinize ulaşınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.