Ücretli Öğretmen İşsizlik Maaşı Alır Mı?

09.07.2020

Ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alır mı? Ücretli öğretmen ve usta öğreticiler müjdeli haber bekleseler de ne yazık ki 2020 yılında ücretli öğretmenlik yapanlara işsizlik maaşı ödenmemektedir. Şu anda aktif olarak görev yapan bir ücretli öğretmen olarak bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğunu en az sizler kadar iyi anlıyorum diyebilirim. Koronavirüs ve pandemi döneminde ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri büyük oranda ödendi ancak bu işsizlik parasının bizlere verilmemesi birçok çalışanı mağdur etti. Dilerseniz bir diğer konu olan kısa çalışma ödeneğinden bahsedelim.

Ücretli öğretmenlerin işsizlik maaşı pirimi ne yazık ki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödenmiyor. Bu nedenle de 2020 yılı içerisinde olduğu gibi olağanüstü durumlarda meydana gelen iş kısıtlamalarında ücretli öğretmenlik yapanlar mağdur oluyor. Neyse ki dünyada bazen güzel şeyler de olabiliyor. Ücretli öğretmenlerin kısa çalışma ödeneği hakkı bazı şartlar sağlandığı sürece saklı tutulmaktadır. Yani ücretli öğretmenler kısa çalışma ödeneği alabilir. Bunun için ücretli öğretmenlik kısa çalışma ödeneği şartları sağlanmış ve ilgili kodlar ile evrak düzenlenmiş olmalıdır. 

Ücretli Öğretmenlik Yapanlar Neden İşsizlik Maaşı Alamaz? 

ücretli öğretmenler işsizlik maaşı hakkı

Bunun nedeni paralı öğretmenlerin sigorta tanımlarından kaynaklanmaktadır. Ek ders ücretleri ve diğer giderler ödense bile Milli Eğitim Bakanlığı paralı öğretmenler için işsizlik pirimi ödememektedir. 13 numaralı SGK giriş belgesi, bu hakkın bu kadrolarda görev yapan personele verilmesine ne yazık ki engel olmaktadır. 

İşsizlik Maaşı İçin Ücretli Öğretmenlere Müjde Verilir Mi? Haklar İyileştirilir Mi? 

ücretli öğretmen eylemi 2020

Bu yıl ve gelecek birkaç yıl içerisinde ücretli öğretmen olan vatandaşlara işsizlik maaşı gibi bir güvencenin verilmesi söz konusu değildir. Ücretli öğretmenlerin haklarında iyileştirme her ne kadar fazla gündeme gelse de, ilgili bakanlıklar bu konuda elini taşın altına koymamaktadır. Bu konudaki tek müjde Bakan Albayrak tarafından verilmiştir. O da pandemi sürecinde ek ders ücretlerinin ve kısa çalışma ödeneğinin meslek erbaplarına ödenecek olmasıdır. Ücretli öğretmenlerin hak arayışı halen sürüyor. 

Koronavirüs Pandemi Döneminde Ücretli Öğretmenler Kısa Çalışma Ödeneği Şartları

Kimler kısa çalışma ödeneği yardımı alabilir sorusunun cevabı ne yazık ki biraz karmaşık. İşten çıkarılma kodları bu maaşın alınıp alınamayacağı konusunda belirleyici etken oluyor. İşsizlik yardımları ve işsiz kalma ödeneği hakkında bilgi almak için 170 numaralı telefonu aramanız yeterli olacaktır. Sizin çıkış kodunuza göre işsizlik maaşı hakkınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Ücretli öğretmenlerin işsizlik yardımı için kullanabileceği çıkış kodları aşağıda belirtilmiştir. Aynı şekilde usta öğreticiler işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği alabilir mi? sorusunun cevabı da muammadır. Usta öğreticilerin işsizlik yardımı hakkı için de 170 numaralı danışma hattını arayabilirsiniz. 

ücretli öğretmen çıkış kodları

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.