Uçak Teknisyeni Nedir? 2020 Uçak Teknisyeni Maaş Bilgisi

24.04.2020

Uçak Teknisyeni Nedir? 2020 Uçak Teknisyeni Maaş Bilgisi. Gelişen teknolojiyle ve artan rekabetin getirdiği fiyat dengesiyle beraber uçaklar artık günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş bulunmakta. Şimdilerde aralıksız 18 saat uçabilen bu demir yığınları hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Mesela ilk uçağın sadece 45 saniye civarında havada kaldığını biliyor muydunuz? Uçakların yapımı kendi başına büyük bir başarı olsa da üretim sonrası da ihtiyaçları olan, rutin bakımlara muhtaç birer bebek oldukları gerçeğini göz ardı etmememiz lazım. İşte burada bu koca bebeklerin bakımlarını yapan uçak teknisyenleri devreye giriyor. Bu yazımızda sizlere ucak teknisyeni nedir, uçak bakım teknisyeninin görev ve sorumlulukları nelerdir, uçak teknisyeni maaş bilgisi gibi bilmeniz gereken bilgileri vereceğiz.

Uçak Teknisyeni Nedir?

Uçak Teknisyeni Nedir? Havacılık günümüz Türkiye’sinde hızla ilerleyen sektörlerin başında gelmektedir. Uçakların sağlıklı ve güvenilir bir şekilde uçuş gerçekleştirebilmesi için sürekli denetim içinde bulundurulmalıdır. Hava yolu araçlarının ve uçakların her türlü bakım ve onarımını, uçak bileşenlerinin kurulmasını, montaj ve aynı zamanda servis işleri gibi rutin denetimlerini yapan kişidir. Uçakların uçuşlarına ne şekilde hazırlandıklarını detaylı bir şekilde bilmemiz mümkün değildir. Bilinen kesin bir olgu vardır ki her uçağın rutin denetim zamanı bulunur. Ve bu dönemsel kontrol yasal bir zorunluluktur. Uçakların denetim işlemleri hiç bir şekilde esnetilemez. Bu yüzden çok sayıda uçak teknisyenine ihtiyaç duyulmaktadır.

Uçak Teknisyeni Nedir? Görevleri Nelerdir? Uçak Teknisyeni Maaş

Bu pozisyonda alınacak en önemli sorumluluk gündelik uçak bakımını yapmaktır. Bu meslekte yapmanız gereken başlıca görevleri aşağıda yazdığımız şekildedir:

 • Uçakların temel bakım işlemlerini  yapmak, rutin olarak kontrol ve idari görevleri takip etmek,yerine getirmek,
 • Uçak ve havacılık onarımını kolaylaştırmak amacıyla destek ekipmanları tasarlamak,
 • Havacılık işletmelerinin belirlediği zaman çizelgelerine uyarak uçak onarımını sağlamak,
 • Motor, güç ünitesi, güç aktarma sistemi, rotor sistemi, pervanelerin ve özel elektrikli parçaların onarımı gibi havacılık bakım süreçlerinin denetlemek, sorunlarını çözüme kavuşturmak,
 • Manyetik denetim aracı kullanarak gövde, kanat ve kuyruk tarafında  korozyon, bozulma ve görünmez çatlakların bulunup bulunmadığını denetlemek,
 • Uçağın teknik açıdan sorunlarının bittiğinden emin olup , çok hızlı bir biçimde uçuş pozisyonuna geri dönmek için koyulmuş prosedürlere uyum sağlamak,
 • Temiz yakıt ikmalini yapmak,
 • Yağ değişimi yapmak,
 • Uçaktaki yakıtların bulunduğu depoları söküp denetlemek,
 • Mesleki alanda ilerleme sağlayıp gelişim göstermek.

İşverenlerin Personelde Aradığı Nitelikler

Sektörde iş imkanları kısıtlı olmakla beraber mezun sayısı ve yapılacak işin ciddiyeti de göz önüne alındığında iş verenlerin personellerde olmasını istediği bir takım özellikler ortaya çıkmaktadır. Gözlem yeteneği gelişmiş ve dikkati dağılmadan işine odaklanarak çalışabilme yeteneğine sahip olması istenen uçak bakım teknisyeninde olması gereken özellikler şunlardır;

 • Havacılık sektörü gecesi gündüzü belirli olmayan sektörerden bir tanesi olduğundan gerektiğinde vardiyalı çalışma sistemine ayak uydurabilmeli,
 • Benze şekilde havacılık sektörü devamlı seyahat etmeye odaklı olduğundan seyahat için herhangi bir engeli bulunmamalı,
 • Çalışma temposu birçok işten fazla olacağından yoğun ve baskı altında ortama ayak uydurabilmeli,
 • Bakımların yapılacağı hangarlar kapalı ortamlar olduğundan kapalı ortamlarda çalışabilecek yeterliliğe sahip olmalı,
 • İşin olmazsa olmazı analitik düşünme ve problem çözme yeteneğine sahip olmalı,
 • Bireysel çalışmalardan çok ekip halinde çalışılacağı için takım çalışmasına yatkın olmalı.

Mülakatlarda Karşılaşacağınız Sorular

İşe giriş süreçlerinde karşılaşacağınız olmazsa olmaz aşamalardan bir tanesi de mülakatlardır. Bu pozisyon için mülakatlarda sıklıkla karşılaşacağınız sorular şu şekildedir;

 • Seni neden işe alalım?
 • Neden bizimle çalışmak istiyorsun?
 • Bir önceki işinden neden ayrıldın?
 • Güçlü yönlerin neler?
 • Maaş beklentin nedir?
 • Kariyer hedeflerinden bahseder misin?

Mülakatlara girmeden önce bu sorulara verilebilecek en güzel cevapları kafanızda tasarlayıp kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.

Uçak Bakım Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur?

Birçok mesleğin temelleri üniversitede atılsa da Uçak bakım teknisyeni olmayı düşünen insanların yapması gerekenler lise hayatında başlamaktadır. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin teknik liselerde 5 yıllık eğitim veren Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor bölümüne girmeleri ve buradan başarıyla mezun olmaları gerekmektedir. Bu meslek lisesinden mezun olanlar teknisyen ünvanı aldıklarından dolayı henüz tekniker olarak görev yapacak niteliğe sahip değildirler.

Bu pozisyonda çalışabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen Uçak Bakım Teknisyeni Lisansına sahip olmak gerekmektedir. Tüm bu süreci şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Mesleki eğitimi alabilmek için; Anadolu Meslek, Anadolu Teknik Liselerine girmek için, Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavından ihtiyacınız olan puanı almanız gerekmektedir.
 • Türkiye’de tüm sivil uçaklar, helikopterler ve planörler üzerinde periyodik bakım, ufak tamir, revizyon çalışması ve uçuşa elverişlilik kontrolü gerçekleştirebilmek için uçak bakım teknisyeni lisansı alınması zorunludur. Lisansı olmayan kişilerin uçak bakım teknisyenliği yapmalarına izin verilmemektedir.
 • Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Dairesi “Uçak Bakım Teknisyeni Lisans Talimatı”na göre; A Kategori Uçak Bakım Teknisyeni lisansları Ulaştırma Bakanlığı’nca, belgeler ise Ulaştırma Bakanlığı’nın yetkili kıldığı müesseselerce verilir.
 • Ulaştırma Bakanlığı’ndan gerekli lisansı alabilmek için Anadolu Teknik Liselerinden Uçak Motorları Bakım-Onarım bölümü mezunu olmak gereklidir. Ancak teknisyen olarak diplo sahibi olanlar bir işyerinde 3 yıl çalışmaları şartı ile çalıştıkları yerden alacakları belge ile Ulaştırma Bakanlığı’ndan lisans alabilmek için gerekli lisans sınavına başvurma hakkına sahip olurlar.
 • Bu Anadolu teknik liselerinde ilgili bölümün eğitim süresi (5) beş yıldır. İlk yılı yabancı dil hazırlık sınıfı olmak üzere kalan (4) dört yılı yabancı dil ağırlıklı eğitim verilmektedir. Bu beş (5) senelik süre zarfında öğrenciler genel kültür dersleri ve mesleki dersleri almaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları | Uçak Teknisyeni Maaş

Yukarıdaki tüm aşamaları başarıyla tamamladıysanız artık çalışmak için iş arama aşamasına geçebilirsiniz. Bu mesleği yapacak kişiler hava limanlarında, uçak fabrikalarında, uçak bakım-onarım atölyelerinde, Türk Hava Yolları’nda ve özel hava yolları bünyesinde, uçak fabrikalarında üretim ve montaj hattında çalışabilirler. Geniş ve gelişen bir çalışma alanına sahip olan bu meslek geleceği parlak mesleklerden bir tanesidir.

2020 Uçak Teknisyeni Maaş Bilgisi

Her iş kolunda olduğu gibi uçak maaş bilgileri de çalışılan firmaya ve çalışma şartları gibi değişkenlere bağlı olarak değişmektedir. İşe yeni başlamış ve deneyimi olmayan bir personel maaş olarak asgari ücret seviyesinde paralar alırken tecrübeli uçak teknisyeni maaş miktarı daha yüksektir. Ortalama alacak olursak işe yeni başlayan bir Uçak Teknisyeni maaş olarak 5.500₺ ile 6.000 TL ücret almaktadır. Bununla beraber ile seviye tecrübeli ve ekip lideri pozisyonunda görev alan uçak teknisyeni maaş olarak 12.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Ortalama baz alındığında tecrübeli bir uçak teknisyeni maaş olarak yaklaşık 8000 TL almaktadır.

Farklı meslek dalları hakkında merak ettikleriniz ve bilmeniz gereken herşey için sitemizi takip etmeye devam edin.

YORUMLAR
 1. serkan dedi ki:

  az daha zorlasak bedavaya da çalışırlar, 4500 neymiş ki, 4 yıl lise 4 yıl üniversite okuyup. ofislerde en saçma en anlamsız felanca bilmem ne yöneticisi maaşları bile 20-30 bin civarlarında gezerken bu kadar zahmetli ve ciddi iş yapması gereken insanlara bu maaş komik kalmış. hatta fabrikalarda mavi yaka çalışan güvenlik görevlisi veya sıradan işçi olan kişilerin İstanbul dışında bile aylık net 4000 i geçtiğini öğrenince.

 2. C/S dedi ki:

  Uçak teknisyeni maaşları yeni başlayanlar için ortalama 5-7 bin TL tecrübeli ve yetkili olanlar için minimum 13-20 bin TL dir.