Türkçe Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar Oldu? Türkçe Öğretmeni Atamaları Nasıl?

08.10.2020

Türkçe öğretmenliği maaşları ne kadar? Devlette çalışan öğretmen maaşları zamlı haliyle kaç lira oldu? Herkesi en içten dileklerimle selamlıyorum. 5 senedir bir devlet okulunda Türkçe öğretmeni olarak çalışıyorum. Bundan 6 sene önce Gazi Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden mezun olup, bir sene çalıştıktan sonra KPSS sınavına girmiştim. İlk girişimde atandım ve devlette çalışmaya başladım. Bu mesleği seçen arkadaşlarıma meslekle alakalı çok önemli bilgiler vereceğim. Türkçe öğretmenleri ne kadar maaş alır? Türkçe öğretmeni ne kadar çalışır? Hangi sınıfın derslerine girer? Türkçe öğretmenliği atamaları nasıldır? gibi onlarca farklı soruya cevap vereceğiz. Özel okullarda çalışmayı planlayan arkadaşlarım için de özel okulda çalışan öğretmenlerin maaşlarından söz edeceğim. MEB’de çalışan Türkçe Öğretmeni maaşı ile özelde çalışan hocalarımın maaşları nasıl bir ilişkiye sahipmiş ona değineceğiz. Özetle bu mesleğin en ince ayrıntılarına kadar ineceğiz. Kahvenizi, çayınızı, çorbanızı alıp arkanıza yaslanın ve yazımızı okumaya devam edin. Devlette çalışan bir öğretmen tecrübelerini anlatıyor. ?

devlette çalışan türkçe öğretmeni maaşları

Her şeyden önce Türkçe Öğretmeni olmak ile alakalı sizlere fikrimi bildirmek istiyorum. Öğretmenlik mesleği çok farklıdır. İletişim kurmanız gerekir ve karşınızda henüz çok yeni beyinler vardır. Bu beyinleri kitaplar ve bilimsel bilgiler eşliğinde yoğurur, belli bir şekle sokarsınız. Ben mesleğimi çok ama çok seviyorum. Eğer okumayı, yazmayı ve konuşmayı seviyorsanız bu mesleğin üzerine gitmekten çekinmeyin derim. Çocuklarla olan iletişiminiz de kuvvetliyse bu yolda hiç yorulmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Türkçe Öğretmenliği ile alakalı yorumumu tamamladıktan sonra “Nasıl Türkçe Öğretmeni olunur?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

Türkçe Öğretmeni Kimdir? Nasıl Türkçe Öğretmeni Olunur?

Öğrencilerin “Türkçeci” olarak tabir ettiği, dil ve konuşma becerileri ile alakalı temel bilgiler veren, Türkçe dilinin tüm ayrıntılarına hakim olan öğretici kişilere “Türkçe Öğretmeni” adı verilir. İyi bir üniversiteden mezun olan yetkin bir Türkçe Öğretmeninin görevleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

  • Çocukların temel Türkçe becerisini oluşturmak ve onların dil ile olan iletişimlerinde yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak.
  • İlkokul ve ortaokul düzeyindeki çocukların yazma ve konuşma ile alakalı gelişimini sürdürmek. Sorunlu gelişimi önlemek.
  • Çocuklara edebiyat sevgisini ve kitap okuma bilincini aşılamak. Örnek okumalar ile bunları pekiştirmek.
  • MEB tarafından belirlenen müfredata göre uygun yeterliliğe ulaşan çocuklara Dil Bilgisi eğitimi vermek ve çocukların dili bilinçli bir şekilde kullanmasını sağlamak.
  • Yine Dil Bilgisi eğitiminin yanı sıra özellikle küçük yaştaki çocukların noktalama işaretlerini doğru kullanmasını sağlamak da Türkçe Öğretmenlerinin görevidir.
  • Son olarak çocukların birebir insan ilişkisinde nasıl davranması gerektiği, konuşma esnasında nelere dikkat edeceği ve topluma nasıl hitap edeceği de yine Türkçe Öğretmenleri tarafından aşılanmaktadır. Bu gruba kişilerin tiyatro bilincinin oluşması da eklenebilir.

Özel okulda ya da Milli Eğitim Bakanlığı‘nda çalışan bir Türkçe Öğretmenin kim olduğuna ve başlıca görevlerine değindik. Bundan sonra “Nasıl Türkçe Öğretmeni olabilirim?” sorusuna cevap vereceğiz.

özelde çalışan türkçe öğretmeni maaşı

Türkçe Öğretmeni olmak için tek bir yol bulunmaktadır. 4 yıl süreyle lisans eğitimi veren herhangi bir üniversiteden Türkçe Öğretmenliği programını bitirerek Türkçe Öğretmeni olabilirsiniz. Elbette yan dal ve benzeri uygulamalarla da Türkçe derslerine girebilirsiniz ancak yetkin bir Türkçe öğreticisi olmak istiyorsanız düzgün bir üniversiteden bu bölümü bitirmeniz gerekmektedir. Türkçe Öğretmenliği kazanmak için her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite sınavına (YKS) girmeli, burada SÖZEL puan türünde puan almalısınız.

Türkçe Öğretmenliği YKS Taban Puanları

Diğer tüm branşlarda olduğu gibi Türkçe Öğretmenliğinde de çok düşük puanlarla üniversitelere yerleşebiliyorsunuz. Bu sizi asla kandırmasın. İyi bir üniversiteden mezun olmak sizi meslek hayatınız boyunca destekleyecektir. Türkçe Öğretmenliği taban ve tavan puanları şu şekilde sıralanabilir:

En Düşük Türkçe Öğretmenliği Puan ve Sıralaması: Hakkari Üniversitesi / Türkçe Öğretmenliği, 47.630 SÖZEL sıralaması ve 368,28958 SÖZEL puanı

En Yüksek Türkçe Öğretmenliği Puan ve Sıralaması: Hacettepe Üniversitesi / Türkçe Öğretmenliği, 6.142 SÖZEL sıralaması ve 382,150 SÖZEL puanı

NOT: Yukarıda verilen istatistikler 2019 YKS verilerine göre hazırlanmıştır. En güncel taban puan, sıralama ve kontenjan bilgilerine Türkçe Öğretmenliği YÖK ATLAS sayfasından kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 2020 YKS verileri kısa zaman içerisinde sisteme yüklenecektir.

türkçe öğretmenliği yks taban puanlar

İyi bir üniversite kazanmak isteyen arkadaşlarım için basit birkaç tüyo vermek istiyorum. Üniversite sınavına çalışanlara tavsiye verenler çok olur, ben de dahil bunlara kulak asmayın. Günlük düzenli bir şekilde yeterince KENDİ TARZINIZI ORTAYA KOYARAK çalışın. Bu tüm başarıların kapısını sizler için aralayacaktır. Sınavı aşılması gereken bir engel gibi görmek yerine, basit bir oyun gibi düşünün.

Türkçe Öğretmenliği Atama KPSS Puanları Nasıl? Atama Sayısı Kaç?

türkçe öğretmenliği atamaları

Türkiye’de herkes devlet memuru olmak istiyor. Geçim şartları ve giderek bozulduğunu düşündüğümüz ekonomi de bu tercihi destekler nitelikte. Bu nedenle üniversite sınavına giren her genç, mesleğin maaş miktarından ziyade atama durumuna odaklanıyor. Öğretmen atamaları yıllardır “büyük bir problemmiş” gibi lanse edilse de ben bazı branşların halen rahatlıkla atanabildiğini düşünüyorum. Türkçe Öğretmeni ataması her yıl düzenli olarak yapılıyor. Türkçe Öğretmeni açığı ise bu alımları 5 yıl kadar sürdürebilecek düzeyde. Yani devletin halen öğretmen ihtiyacı var. Dilerseniz Türkçe Öğretmenliği KPSS atama rakamları ve taban puanları nelermiş onlara bakalım.

2020 Yılında Alınan Türkçe Öğretmeni Sayısı: 2.593

KPSS En Düşük Atama Puanı: 75-77

Öğretmenlik En Düşük Mülakat Puanı: 76-77

Sizlerin de gördüğü üzere KPSS’ye giren bir Türkçe Öğretmeni 70 ve üzerinde puan alırsa rahatlıkla atanabiliyor. Son olarak engelli öğretmen atamalarına da değinmek istiyorum.

Türkçe Öğretmenliği EKPSS Engelli Öğretmen Atama Taban Puanları

Ülkemizde devlette çalışan onlarca engelli Türkçe Öğretmeni bulunuyor. Engelli bireyler devlet tarafından düzenlenen EKPSS sınavına girerek öğretmen olabiliyor. Şu dönemde her yıl düzenli olarak engelli öğretmen ataması yapılıyor. EKPSS lisans atamalarında göze çarpan puan bilgileri şu şekilde:

2020 Yılında Atanan Engelli Türkçe Öğretmeni Sayısı: 25

EKPSS Türkçe Öğretmeni En Düşük Atama Puanı: 66

Engelli bireylerin birçoğu eğitim fakültelerinde eğitim alamadığı için EKPSS öğretmen atama taban puanları bir hayli düşük oluyor. Engelli meslektaşlarıma mutlaka sınava girmeleri yönünde tavsiyede bulunabilirim.

Türkçe Öğretmeni Maaşları

Devlette Çalışan Türkçe Öğretmeni Maaşları

  • Yeni atanmış öğretmen maaşları 4.600₺ civarındadır. Göreve yeni başlayan öğretmenler bu maaşı sadece birkaç ay süreyle alırlar. Kıdem aldıkları sürece aldıkları maaş da yükselecektir.
  • Devlette çalışan ve hizmet yılı ilerlemiş bir öğretmenin maaşı (ek ders ücretleri ile birlikte) 5 bin lirayı geçmektedir. Bazı durumlarda maaşlar altı bin liraya kadar yükselmektedir.
  • MEB’de çalışan bir Türkçe Öğretmeninin emeklilik maaşı ise 3.300₺ civarındadır. Bunun yanında emeklilik ikramiyesi de ödenmektedir.

Devlet okulunda çalışan öğretmenlerin maaşları bu şekilde. Sakin bir yere atanıp mesleğinizi icra ederken ciddi birikimler yapabilirsiniz.

Özel Okul Türkçe Öğretmeni Maaşları 

özelde türkçe öğretmen maaşı

Özelde çalışan öğretmen maaşları devlete göre nispeten daha düşüktür. Bu elbette her kurum için söylenemez. Eğitim kalitesi ile ön plana çıkmış kolejler ve dershaneler öğretmenlerine devlette ödenen maaştan daha fazlasını ödeyebiliyor. Ben sizlerle ortalama kurumların ödediği maaşı paylaşmak istiyorum. Şu anda ortalama bir dershanede ya da özel okulda çalışan Türkçe Öğretmeni 4.000₺ civarında maaş almaktadır. Özel sektör maaşları 4 bin ile 5 bin arasında değişir. Devletten 400-500 lira daha düşük görebilirsiniz. Elbette ilçelerde bulunan eğitim kurumları en düşük maaş olarak 3 bin küsur ödeme yapmaktadır.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Türkçe Öğretmeni Özel Ders Ücretleri

Her branş öğretmeni gibi sizler de özel ders vermek isteyebilirsiniz. Türkçe özel ders fiyatları ülke genelinde farklılık gösteriyor. LGS gibi özel bir sınava hazırlanan öğrencilere verilen dersler daha pahalı olabiliyor. Ana bir çatıda toplamak gerekirse Türkçe Öğretmenlerinin özel ders ücretleri 50 liradan başlayıp 250 liraya kadar yükseliyor diyebiliriz. Elbette bu ücretler saatlik olarak hesaplanıyor. Verilen güvenceye ve eğitim kalitesine göre özel dersin saatlik parası değişkenlik gösteriyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.