Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Maaşları Ne Kadar? Edebiyat Öğretmeni Maaşı Güncel

03.11.2020
A+
A-

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni maaşları ne kadar? Edebiyat öğretmenliği maaşları devlette ve dershanede ne kadar? Herkese iyi günler diliyorum. Bundan yaklaşık on sene önce mezun oldum ve o dönemki devlet sınavlarına girerek Adana’daki bir devlet lisesine Edebiyat Öğretmeni olarak atandım. Bugün de sizlerle 10 seneyi aşkın meslek tecrübemden kesitler paylaşacağım. Edebiyat öğretmeni olmak ile alakalı aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını detaylıca vereceğim. Maaş miktarı, çalışma şartları, emekli maaşı ve Edebiyat Öğretmeni olmak için yapılması gerekenler sırasıyla bu yazıda sizleri bekliyor olacak. Elbette son olarak Edebiyat Öğretmeni atamaları hakkında da sohbet edeceğiz. Çayınızı kahvenizi alın ve arkanıza yaslanın. Genç edebiyatçılara ışık olmaya geliyoruz! ?✍??

türk dili ve edebiyatı öğretmen

Her şeyden evvel genel bir meslek yorumunda bulunmak istiyorum. Edebiyat branşı günümüz eğitim sisteminde birçok lisede dört yıl boyunca okutuluyor. Özellikle YKS yani üniversite sınavında sözel ya da eşit ağırlık puan türünden tercih verecek olan öğrenciler Edebiyat ile çok yakından ilgileniyor. 9 ve 10. sınıftaki edebiyat öğretimi nispeten yüzeysel olsa da lise üç ve dördüncü sınıflarda çok ciddi eğitimler veriliyor. Ben de bu işin bu kısmına hayranlık duyuyorum. Üniversite sınavına hazırlanan gençlere önemli bir branş dersinde yardımcı olabilmek çok güzel. Bu nedenle “Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olmak istiyorum.” diyen arkadaşların mutlaka sınav sistemlerine alışkın olması gerekli. Öğrencilerinizle bu sınavlar için çok büyük savaşlar vereceksiniz. ⚔

Edebiyat Öğretmeni Maaşları

Devlette Kadrolu Edebiyat Öğretmeni Maaşı: Kadrolu öğretmen maaşları ortalama 4.500₺’den başlıyor diyebiliriz. KPSS’den direkt olarak atanan öğretmenler her girdikleri ek ders için de 18₺ ücret alıyor. Bu ek ders ücretleri de eklendiğinde güncel öğretmen maaşları 5.000₺’yi geçiyor. Elbette bu yeni atanmış Edebiyat öğretmenleri için geçerli. Kıdem/Kademe tablosuna göre mesleğinde ilerlemiş öğretmenlerin maaşları çok daha yüksek oluyor. Ek ders ücretleri ile birlikte yaşı ilerlemiş bir Edebiyat öğretmeni 5.700₺ maaş alabilir.

Sözleşmeli Edebiyat Öğretmeni Maaşları: Sözleşmeli öğretmen maaşları kadroludan biraz daha düşük oluyor. Ayrıca ek ders ücretleri de kadrolulara göre daha alt seviyeden ödeniyor. Sözleşmeli Edebiyat öğretmeni maaşı ile alakalı sözleşme detaylarınız birçok şeyi belirliyor. Ortalama maaş 4.500₺ civarında diyebiliriz.

edebiyat öğretmeni maaşları

Dershane Edebiyat Öğretmeni Maaşları: Dershanelerde öğretmen maaşları çok değişken olabiliyor. Örneğin küçük bir ilçedeki dershanede Edebiyat öğretmenine asgari ücret ödenirken, Ankara merkezde bulunan büyük bir dershanede 4.500₺ gibi bir ücret ödeniyor. Bu açıdan baktığımızda ortalama dershane maaşının 3.500₺ olduğunu söyleyebiliriz.

Özel Okulda Edebiyat Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor? Özel okulda ödenen maaş miktarı da dershanelere benzer diyebilirim. Okulun kalitesine göre öğretmen maaşları artıyor ya da azalıyor. Özel okulda çalışan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine ödenen maaş ortalama 3.700₺ civarındadır. Elbette bu fiyat bulunduğunuz okula göre değişebilir.

Edebiyat Saatlik Özel Ders Ücretleri: En başta da bahsettiğim üzere özellikle üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler bizlerden sık sık özel ders almak istiyor. Edebiyat özel ders saatlik ücretleri 50₺ den başlayıp 100 liraya kadar yükselebiliyor. Daha çok hazır kaynakları takip ederek halledilebilecek bir ders olduğundan özel ders ücretleri pek de yüksek olmuyor. Sadece derece yapmak isteyen proje öğrencilerine verilen özel derslerde yüksek ücret talep ediliyor. Ben en yüksek özel ders ücreti için bugüne kadar maksimum 200₺ duymuştum.

Nasıl Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Olunur?

Edebiyat öğretmeni olmak için okunması gereken bölüm seçenekleri mevcut. Yani Edebiyat öğretmeni olabilmek için iki farklı bölümden birini tercih edebiliyorsunuz. Fen Edebiyat Fakültelerine bağlı “Edebiyat Bölümü” bunlardan ilki. Ben bu bölümü okuyup öğretmen olmanızı önermiyorum. Çünkü bu bölümden mezun olur olmaz öğretmen olamıyorsunuz. Üzerine bir de formasyon almanız gerekiyor. Formasyon, eğitmenlik yapabilecek yeterlilikte olduğunuzu gösteren tescil belgesi olarak nitelendirilebilir. Düz Edebiyat mezunları öğretmen olabilmek için bu eğitimi almak zorundalar. Formasyon veren üniversitelerden birine başvuru yapıyorsunuz ve ücretini ödeyip formasyon alıyorsunuz. Bu çok uzun ve yorucu bir süreç. Bunun yerine Edebiyat öğretmeni olmak için okunabilecek daha iyi bir bölüm var.

öğretmen olmak

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü: Bu ikinci alternatifte “Öğretmenlik” ifadesi geçiyor. Yani okuldan mezun olduğunuzda başka hiçbir şey gerekmeksizin öğretmen oluyorsunuz. Bu nedenle Edebiyat öğretmenliği yapmak istiyorum diyen arkadaşlar mutlaka bu bölümü tercih etmelidir. Türkiye’deki bazı üniversitelerde bulunan bu bölüm ile alakalı taban puan ve sıralama detaylarına Edebiyat Öğretmenliği YÖK ATLAS sayfasından ulaşabilirsiniz.

Edebiyat Öğretmenliği kazanmak için ne yapmanız gerektiğinden de ufacık bahsedip farklı bir konuya geçelim. Edebiyat Öğretmenliği programları YKS/Sözel puan türüyle öğrenci kabul etmektedir. Yani Edebiyatçı olmak istiyorsanız TYT ve AYT sınavlarının her ikisine de girmeniz gerekiyor. TYT sınavında sözel öğrencileri pek matematik ve fen çözmüyorlar ancak siz bu hataya sakın düşmeyin. Eğer sözel puan türünde bir hedefiniz varsa TYT matematik sorularından da net koparmaya çalışın. Bir de TYT fen sorularına göz atıp, sözel sorularda da gerekeni yapabilirseniz dereceye dahi girebilirsiniz. Bir yıllık düzenli bir çalışma bu meslek için fazlasıyla yeterlidir.

Edebiyat Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

edebiyat hocası aylıkları

Bana öğrencilerim tarafından sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de bu diyebilirim. Edebiyat Öğretmeni olmak isteyen birisinin öncelikle Türkçe dersinde başarılı olması gerekir. İşimiz devamlı dil ve dilin unsurları ile alakalı olduğundan “Yazmayı, Konuşmayı ve Okumayı” çok seviyor olmanız gerekiyor. Okumaktan haz alan, diksiyonundan şüphe duymayan ve kalemine güvenen hemen her öğrenci Edebiyat Hocası olabilir. Bir de işin duygusal tarafını da seviyor olmanız gerekli. Sadece dil bilgisine yatkınlık duyuyorsanız Türkçe Öğretmenliği okumanızı önerebilirim. ?

Edebiyat Öğretmenliği Mi Mezuna Kalmak Mı?

Üniversite sınavına girip tercih döneminde olan arkadaşlarım için de birkaç şey söylemek istiyorum. Hocam puanım “Edebiyat Öğretmenliği” için yeterli mezuna mı kalayım? yoksa gideyim mi? diye soran çok oluyor. Arkadaşlar mesleğin içini sizler de biliyorsunuz. Eğer bu işi severek yapacaksanız gözünü karartıp gidin. Öteki türlü sadece puanınız yetiyor diye bu alanı seçerseniz sonunuz pek de iyi olmayabilir.

Edebiyat Öğretmenliği Atamaları Nasıl? KPSS Taban Puan Kaç?

kpss taban puanları

Geldik zurnanın zırt dediği yere… ? Bizim ülkede çocuklar ne yazık ki mesleğin içeriğinden çok “Gelecek Garantisiyle” ve “Maaşıyla” ilgileniyor. Hal böyle olunca da KPSS gerçeğinden bahsetmeden geçmek pek mümkün görünmüyor. Edebiyat branşı ataması iyi olan öğretmenlikler arasında yer alıyor diyemem. Evet, düzenli olarak sözleşmeli ve kadrolu Edebiyat öğretmeni ataması yapılıyor ancak talebi karşılayacak düzeyde olduğu söylenemez. Bu nedenle Edebiyat Öğretmenliği okumak isteyen birisinin mutlaka KPSS taban puanları incelemesi ve bunu yapıp yapamayacağını kendisine sorması gerekiyor. Yoksa okuldan sonra işsiz kalabilir ve ciddi sorunlar yaşayabilir. Edebiyat öğretmenliğinden atanmak için gerçekten yüksek puanlar almanız gerekiyor.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

KPSS’den en düşük atanma puanı Edebiyat öğretmenleri için 85 seviyelerinde dolaşıyor. 85’in üzerinde puan aldığınız takdirde bu alanda atanmanız mümkün diyebiliriz. KPSS’den atanacak kadar puan almak için de yaklaşık bir senenizi sınava ayırmanız gerekiyor. Özellikle öğretmenlik branşlarında ayrılacak süre kısa olursa ciddi sorunlar meydana gelebilir. Yani altı ayda KPSS kazanmak öğretmenler için pek de mümkün değil. Bu hususta dikkatli olmanızı öneririm. ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.