Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir? Tıbbi Sekreterlik Nedir?

26.04.2020

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir? Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları. Günümüzde sağlık sektörüyle alakalı ilerlemeler doğrultusunda tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik mesleğine ilgi artmaktadır. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik denince akla ilk gelen, hastanelerin hasta kabul bölümlerinde çalışan görevliler oluyor. Ancak bu mesleği yapanların gerçekleştirdiği işlem bundan ibaret değildir. Ayrıca bu meslekte görev almak isteyenler bilmelidir ki her türlü ofis işleriyle de ilgilenirler. Bu durum sorumlulukları arasında yer alır. Hastane ve poliklinik gibi sağlık kurumlarında görev alan tıbbi sekreterlerin, aldıkları eğitim doğrultusunda çalışma alanları oldukça geniştir. Bu durumla, diğer bir çok mesleğe nazaran tıbbi sekreterler avantajlı hale gelmektedir. İş bulma seçeneği bu kadar yüksek bir meslek olan tıbbi sekreterlik için, eğitim veren  kurslar da yüksek önem arz etmektedir. Aldıkları eğitimle birlikte  referans dosyalarına ek olarak,  iş bulma olanaklarını kolaylaştırıcı kaynaklar eklenmiş olur.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir? Tıbbi Sekreterlik Nedir?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Sekreterlik sağlık kuruluşlarında  hasta kayıtlarını kontrol eden, hasta kabul eden ve ofis işlerinin çoğundan sorumlu olan meslektir. Bu mesleği icra edenlerin görevleri arasında hasta kayıt, kayıt kontrol ve ofis işleri bulunsa da görev tanımı bunlardan ibaret değildir. Sorumluluklarını düşünecek olursak, bilinenden daha çok yükümlülükleri olduğunu söyleyebiliriz. Genel ofis işleyişini sağlar ve bu ofis işlerinde kaynakların kullanımı, kayıt kontrol programları (hasta takip programları, klinik yönetim programı), durumlarında tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik çalışma ilkelerine hakim olmak gerekebilmektedir. Bu anlamda meslek sahiplerinin  iyi bir eğitime sahip olması gerekir.

Hasta kabul sekreteri olarak da bilinen tıbbi sekreterlerin özel hastanelerde çalışma şekilleri,  genel olarak doktorun yanında bulunmaları ve sekreterlik yapmalarıdır. Hastaların giriş çıkış işlemlerini takip ederler.  Devlet hastanelerinde ise normalde doktorların yanında sekreter olmaz, bu durum  bazı devlet hastanelerinde değişebilir, yine özel hastanelerde olduğu gibi yardımcı personel olur. Bu mesleğin temelinde büroyla alakalı işleyiş görülmektedir. Bu bölümden mezun olanlar tıbbi dökümantasyon personeli olarak kliniklerde, devlet veya özel hastanelerde işe başlarlar. Peki ele aldığımız bu mesleğin görev tanımı neleri kapsar ?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Sekreterlik Görevleri

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik meslek çalışanlarının sorumlu oldukları işler; ofisin bütünüyle ilgiliyken, hasta kabul, hasta kaydı gibi işleri de yapmaktadırlar.Çoğunlukla bu meslek çalışanı, asistan olarak da görülebilmektedir. Başlıca görev tanımları belirli işleri baz alsa da birbiri ile kıyaslanamaz. Bu eğitimi almış bir kişinin; çalışma özverisi ve kullandığı kaynaklar kendi bölümünden farklı herhangi mesleki unvana sahip kişinin bu işi yapması olası bir durum değildir. Ayrıca bu mesleğin görev tanımını şu başlıklar altında toplayabiliriz;

  • Hastaların kayıtlarını yapmak ve  muayene olacakları alana kabul etmek,
  • Arayan hastaların telefonlarını karşılamak onlara cevap vermek, söylenilenleri kaydetmek ve doktora bildirmek,
  • Randevu saati edinmek için arayan hastalara bilgi vermek, randevularını gerçekleştirmek,
  • Hastaların vizite tarihlerini takip edip ayarlamak,
  • Muayenehaneden ayrılacak olan hastaların bir sonraki randevu tarihini ayarlamak,
  • Doldurulması istenen formları hastalara iletmek,
  • İş verimliliğini arttırmak adına doktorun çalışma takvimini ayarlamak,
  • Hastaların yaklaşan vizite tarihlerini hatırlatmak için onlara telefon açmak,
  • Laboratuvar sonuçlarını ilgili personele yönlendirmek,
  • Doktorun belirttiği şekilde hastanın hastalığıyla alakalı tüm detayları, ameliyatla ilgili notlarını ve tıbbi raporları kaydetmek,
  • Faturalama işlerini yürütmek,
  • Finansal kayıtları tutmak
  • Hastanın mahremiyetini korumak ve buna sadık olmak,
  • Hastane politikalarına, mesleğin olması gereken standartlarına ve gerekli prosedürlere bağlı kalmak,
  • Ofis araç ve gereçlerinde oluşabilecek arızaların onarımını yapmak,
  • Ofis ve idari işlerle alakalı eksik malzeme siparişi vermek.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir? Nasıl Olunur? Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur? Eğitimi Nedir?

Tıbbi sekreter olabilmek için; sağlık hizmetleri  meslek yüksekokullarının iki yıllık (önlisans) bölümlerini bitirmiş olmak gerekir. Bu bölümün temel amacı, sağlık hizmetlerinin prensiplerine ve yönetimine vakıf, iyi bir iletişim halinde olan nitelikli personeller yetiştirebilmektir. Toplum olarak bir hastaneye veya muayenehane gittiğimizde bizi ilgili alanda ilk karşılayan, tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik uzmanıdır.

Üniversitenin bu alanına hazırlanan adaylar için, meslek lise mezunu (büro yönetimi, tıbbi sekreterlik, sekreterlik) olanların sınava giriş yapmadan bu bölümlere girme hakkı bulunabilmektedir. İster önlisans bölümlerine hazırlanan adaylar, gerekse de sınavsız geçiş yapma haklarını kullanmak isteyenler için ilgili kurs eğitimi almaları gerekmektedir.

Online eğitim sistemi, günümüzde her alandaki eğitim için ön planlarda yer almaktadır.  İnsanların her yönden daha kolay bir şekilde eğitim almalarını ve bu doğrultuda masraftan kaçınmalarını sağlamaktadır. Online eğitimlerle ilerleyenler için kurs eğitimleri ‘özel’ vasıf elde edebilmektedir. Bu meslek adına online eğitim veren Enstitü, kurs eğitimini özelleştirebilir. Bunu nasıl sağlar diye soracak olursanız, eğitimini verdiği bölümün akademik eğitmen kadrosu ile birlikte. Eğitimin aşamalı bir şekilde kişiye aktarılması ilk olarak hedeflenen durumdur.

Bu mesleki eğitimde en büyük öneme sahip olan şey eğitmenin derecesidir. Kariyer yolculuğunda tıbbi sekreterlik bölümüyle alakalı eğitmenliğini besleyen unsurlara yer vermesi ve lisansını tamamlamış olması gibi. Akademisyen bu eğitimde  oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Akademisyen veya eğitmen yeterliliğine ulaşmış öğretim üyelerinden eğitim almak, aldıkları eğitimde fark edilir bir üst aşamaya geçilecek denilebilir.

Online Eğitim Alarak Tıbbi Sekreterlikte Uzmanlaşmak

Günümüzde  önlisans eğitim programından mezun sayısı oldukça fazladır. Bu meslek için sağlık kuruluşlarında aranan niteliklerin bütünü önlisans programı ile birlikte sağlanmayabilir. Bu gibi birçok kapsamda online eğitim ile birlikte referansınıza  eğitim ilave edebilirsiniz.

Eğitim sonucunda idare ile ilgili nitelikleri kendinize kazandırabilirsiniz. Devam eden eğitimle birlikte bu meslekte daha da uzmanlaşmış personeller kıvamına gelebilirsiniz. Doğal olarak bu durum sayesinde sektörde iş imkanınız artar, yoğun tempoyla çalışacağınız işinizde daha başarılı hale gelmeyi sağlayabilirsiniz. Çalışanlar için yeni kariyer planlaması yapılması, bu eğitimle birlikte daha olası bir durum haline gelebilmektedir.

Tıbbi Sekreterlikte Hasta Kabul Kursu Almak

Hasta kabul kursları bu meslek adına önemli eğitim seçeneklerindendir. Hasta kabulle alakalı tüm önemli ayrıntılar kurs içeriğinde kazanılır. Daha profesyonel anlamda bu hizmeti verebilmek için hasta kabul kursu gereklilik haline gelmiştir.

Tıbbi sekreterlerin hasta kabul aşamasından, tıbbi dokümanların düzenlenmesi ve yasal düzenleme gereken durumlara ilişkili  sürece kadar kursta gerekli eğitimi edinmektedir. Tıbbi sekreterin alması gereken eğitim ve bu yönde kursla birlikte ilerleyebildiği kadar devam edebilmesi önemlidir. Ek olarak alınan bu eğitimler aynı zamanda meslek sahiplerinin görev tanımında bulunan,yapmaları gereken işleri başarı ile gerçekleştirmelerine ortam hazırlar.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlikte Aranan Nitelikler

 • Tıbbi terminoloji ve yönetmeliğe hakimiyet,
 • Microsoft Office Suite programlarına hakim olmak,
 • Hastaların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak ve doktorların verdiği talimatları anlayabilecek aktif dinleme becerisine sahip olmak,
 • İnsanlarla görüşme esnasında beden dilini iyi çözümleme  ve ikna edebilme kabiliyetine sahip olmak,
 • Hastalara karşı sabırlı ve güler yüzlü olmak,
 • Sigorta formları, hasta dosyaları ve ofis malzemelerini takip etmekte fayda sağlayacak organizasyonel beceriye sahip olmak,
 • Kişiler ve kurumlar arası yazışmaları takip edip doğru biçimde gerçekleştirebilmek.

Bu yazımızda sizlere verdiğimiz bilgilerden ayrı olarak bu sektördeki maaşlar hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayarak ilgili sayfaya geçebilirsiniz.

Farklı meslek grupları ve maaşları hakkında merak ettiğiniz herşey için bizi takip etmeye devam edin.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.