DOLAR 6,8654
EURO 7,7602
ALTIN 398,01
BIST 8,6735
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları | Tıbbi Sekreterlik Maaşları

BİZİ TAKİP EDİN
26.04.2020
A+
A-
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları | Tıbbi Sekreterlik Maaşları

2020 Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları | 2020 Tıbbi Sekreterlik Maaşları tüm mesleklerde olduğu gibi kamuda ve özel sektörde farklılıklar göstermektedir. Bununla beraber kamu kurumları ve özel sektörde aranan bir meslek dalıdır ve iyi de maaşlara sahiptir.

Kamu bünyesinde çalışan personellerin alacağı maaşlar, özel sektörde görev alan çalışanların aldığı maaşlar ile kıyaslandığında daha avantajlı konumdadır. Alınan maaşlarda eş durumu, çocuk sayısı, yüksek eğitim gibi etkenler de önem arz etmektedir. Bu yazımızda sizlere 2020 tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik maaşları hakkında bilmeniz gerekenleri aktaracağız. Konumuza Tıbbi sekreterlik hakkında ufak bilgiler vererek başlıyoruz. Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayarak çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Nedir? Tıbbi Sekreterlik Nedir?

Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik maaşları, hakkında bilgi vermeden önce konuyla ilgili genel bilgiler vereceğiz.Tıbbi sekreter, sağlık kuruluşlarında evrak ve dosya işlemlerini yaparak hasta kayıt sürecini gerçekleştiren personeldir. İş itibariyle genelde masa başı çalışırlar. Görevleri personelin çalıştığı alana ve yapacakları işe bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Hasta kayıtlarının yapılması, finansal veri kayıtlarının takibi, çıkan test sonuçlarının hekime yönlendirilmesi ve benzeri görevleri bulunmaktadır. Özetlemek gerekirse çalıştığı sağlık kuruluşunun evrak ve arşiv işlerini takip eden personeldirler.

 

2020 Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları? 2020 Tıbbi Sekreterlik Maaşları?

2020 Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları? 2020 Tıbbi Sekreterlik Maaşları?

2020 Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları? 2020 Tıbbi Sekreterlik Maaşları?

Tüm meslek gruplarında olduğu gibi bu meslekte de çalışılan sektöre göre alınacak maaşlar değişiklik göstermektedir. Kamuda ve özel sektörde bu ücretleri etkileyen bir çok etken vardır. Kamu personeli olarak görev alan personellerin aldıkları maaşlar, özel sektör çalışanlarının aldıkları maaşlara göre daha fazladır. Devlet hastanelerinde çalışan tıbbi sekreterler, kamu personellerine tanınan tüm haklardan faydalanmakta ve kamu çalışanları için belirlenen bareminde maaş almaktadır. Ayrıca kamuda çalışanların alacakları maaşlar, çalışanın eş durumuna, çocuk durumuna ve eğitim seviyesine göre farklılıklar göstermektedir.

Kamuda 2020 Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları,Tıbbi Sekreter Maaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında, kadroalan tıbbi sekreterlerin maaşları, işde çalışılan süreye göre farklılıklar göstermektedir. Devlet kadrosunda görev alan personellerin alacakları maaşlar şu şekildedir;

  • İşe yeni başlayan personellerin alacağı aylık ücret 4100 TL ile 4300 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 5 yıldır görev alan personellerin alacağı aylık ücret 5.150 TL ile 4.350 TL civarındadır.
  • 10 yıl tecrübesi bulunan personellerin alacağı aylık ücret 4200 TL ile 4400 TL arasında değişmektedir.
  • 15 yıllık tecrübeye sahip personellerin alacağı aylık ücret ve Sekreterlik Maaşları 4500 TL ile 4700 TL arasında değişmektedir.
  • 20 yıl tecrübesi bulunan personellerin alacağı aylık ücret 4700 TL ile 4900 TL arasında değişmektedir.
  • 25 yıl tecrübesi bulunan personellerin alacağı aylık ücret 4750 TL ile 4950 TL arasında değişmektedir.
  • 30 yıl tecrübesi bulunan personellerin alacağı aylık ücret 4800 TL ile 5000 bin TL arasında değişmektedir.

Özel Sektör Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadardır?

Her alanda kamuyla özel sektör arasında maaş farklılıkları olduğu gibi bu sektörde de gözle görülür bir farklılık vardır. Özel sektör olarak değerlendirdiğimiz hastanelerde çalışan tıbbi sekreterler asgari ücret üzerinde bir maaş almaktadırlar. İşe yeni başlayan bir tıbbi sekreterin alacağı aylık ücret en az asgari ücret olmakla beraber genellikle 2600 TL ile 2900 TL arasında değişmektedir. Söz konusu özel sektör olduğunda hastaneden hastaneye alınacak maaşlar farklılıklar göstermektedir. Çalışacak personelin tecrübesi, bilgi birikimi ve donanımına göre alabilecekleri maaş 3000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.