Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Maaşları

08.04.2020
A+
A-

Bugünkü yazımızda sizlerle tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik maaşlarının 2020 yılında ne kadar olacağı ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Öncelikle tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik alanına yönelmeyi düşünen sevgili okurlarımız için tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mesleği yapan bireyin görevleri nelerdir ,tıbbi sekreter nasıl olunur, tıbbi sekreter nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektörde çalışacak veya çalışmakta olan 2020 tıbbi sekreter maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını birlikte inceleyelim.

Tıbbi sekreterler diğer sağlık teknikerleri gibi destek personeli olarak çalışan bir meslek grubudur. Fakat diğer sağlık teknikerlerine göre yaptıkları daha farklı işler vardır. Daha çok evrak işi ve kayıt işlerini yapmaktadırlar.

Diğer sağlık teknikerleri operasyonlara katılma, acil durumlara müdahale etme, ekipman bakımı ve kullanımı yapma, uzman doktorun direktiflerine göre işlem yapma  gibi işler yaparken bunlar tıbbi sekreterlikte yok gibidir.

Tıbbi sekreterliği daha iyi anlamak adına tıbbi sekreterliğin görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

-Sağlık kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmet sunumunun devamlılığın sağlanması için tıbbi iş ve işlemlerin gerektirdiği yazışma ve haberleşme hizmetlerini sürdürmek.

-Sağlık kurum ve kuruluşlarında randevu alımını ve hasta kabul işlemlerini yapmak.

-Hastaya özel tıbbi ve idari kayıtları tutmak, elektronik veya sesli ortamlara kayıt edilen tıbbi verileri tıbbi dokümantasyonlara dönüştürmek.

-Hasta dosyalarını ve gerekli olan diğer belge ve raporları dosyalamak, arşivlemek ve hizmete sunma gibi işlemleri yapmak.

-Belirlenen sınıflandırma ve kodlama sistemlerine göre klinik kodlama işlemlerini yürütmek.

-Tıbbi istatistikler ile ilgili verileri düzenleyerek sonuçlarını üst yönetime raporlamak.

-Hasta dosyaları geçmişinin kurulum ve işleyişinde görev almak.

-Hasta dosyalarındaki eksikliklerin giderilmesini sağlamak.

-Hastanın taburcu ve transfer işlemlerini yapmak, kurumlar arası haberleşmeyi sağlamak.

Sağlık sektöründe veya başka alanda fark etmeksizin adayların sağlık teknikeri olabilmesi için adaylarımızın 2 yıllık bir önlisans programı bitirmesi gerekmektedir.

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Maaşları

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Maaşları

Ancak her 2 yıllık önlisans programı ile istenilen her teknikerlik yapılamamaktadır. Tıbbi sekreter olabilmek için de bölüm şartı vardır. Bu bölüm de tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümüdür.

Diyetisyen Maaşları Devlet ve Özel 2020

Dil ve Konuşma Terapisti Maaşları

Tıbbi Sekreter Çalışma Saatleri

Tıbbi sekreterler genellikle kayıt, giriş vs. gibi işlemler ile ağırlıklı olarak uğraştıkları için masa başındadır fakat bu masa başı işi birimden birime göre daha kolay veya zor olabilmektedir.

Hastaneden hastaneye ya da kurumdan kuruma değişiklik olabilmekle birlikte tıbbi sekreterler çok farklı bölümlerde ve de kendilerini yorabilecek birimlerde çalışabilmektedirler. Ayrıca tıbbi sekreter adaylarımızın mesleğini yaparken onlar için en yorucu tarafı da hastalar ile ilk konuşan,görüşen kişi olmalarıdır.

Acil durumda olan hasta yakınlarının veya kendilerinin de tıbbi sekreter çalışanlarımıza zorluk çıkardığı günlük haberlerimizden de bilmekteyiz. Kamuda çalışan tıbbi sekreterlerimizin çalışma saatleri genel durumuyla haftada 40 saattir. Tıbbi sekreterlik alanında biraz üzerine çıkılsa da(nöbetler,ek mesailer ile) genel olarak çalışma saatleri bu şekildedir.

Tıbbi Sekreter Maaşları 2020

Yeni başlayan                    4100-4300 Türk Lirası

5 yıllık                                  4150-4350 Türk Lirası

10 yıllık                               4200-4400 Türk Lirası

15 yıllık                               4500-4700 Türk Lirası

20 yıllık                               4700-4900 Türk Lirası,

25 yıllık                               4750-4950 Türk Lirası

30 yıllık                                4800-5000 Türk Liras

Yukarıda da görüldüğü gibi genel olarak sağlık alanında çalışan teknikerlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak olan tıbbi sekreterler de bu zamdan sonra 2020 yılında 4150-4350 TL aralığında maaş alacakları görülmektedir. Bu sayı ortalama bir sayıdır ve kurumdan kuruma ek ödemeler ve ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL oynama olabilmektedir.

Özel sektörde tahmin ettiğiniz üzere kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedirler. Ancak asgari ücrete yapılan zam sonrası tıbbi sekreter maaşlarının özel sektörde 2020 yılında ortalama olarak 2600-2900 TL arasında olacaktır.

Bu ortalama genel bir sayıdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücretle çalıştırırken bazıları 3000 TL dolaylarında maaş olanağı sağlayabilmektedirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.