Tarih Öğretmeni Maaşı Devlet Okulunda Ne Kadar? Kadrolu Öğretmen Maaşları

13.10.2020

Tarih öğretmenliği mezunları devlette kaç lira maaş alıyor? Kadrolu, sözleşmeli ve engelli öğretmen maaşları güncel olarak ne kadar? 12 yıldır devlet okullarında görev yapan bir Tarih öğretmeniyim. Bugün sizlere mesleğim hakkında bilgiler vereceğim. Bundan yaklaşık 15 yıl önce kendi isteğimle Tarih öğretmenliği mesleğini tercih ettim. Tarihin büyüleyici dokusunu benden daha küçük yaştaki insanlara öğretmek, onlara bu bilinci aşılamak ve devamlı yenileyen bir bilime dahil olmak o zamanlar çok heyecan verici geliyordu. Halen de bu heyecanı doruklarında yaşıyorum. Tarih öğretmenliği ile alakalı kafanızda durmadan dolaşan soruları az çok biliyorum. Maaş, atama, kadro dereceleri ve çalışma şartları bu yazıda tecrübeli birisi tarafından tek tek anlatılacak. En başta “Tarih öğretmeni olmak için hangi üniversite okunmalı?” sorusuna cevap vereceğim. Tarihin tozlu sayfalarında dolaşmaya hazır olun! ??✒

tarih öğretmenliği

Elbette her şeyden önce mesleğimle alakalı genel bir yorum yapmak istiyorum. Öğretmenlik mesleği hakkında her kapıdan farklı bir ses çıkar. Kimileri bu mesleği gerçekten severek ve isteyerek tercih ederken kimileri de sırf aldıkları puan buna yetiyor diye maaş miktarına da aldanarak öğretmenlik yapar. Hoş ben bu ikinci gruptaki insanların öğretmenlik dahi yapamadığı kanaatindeyim. Tarih öğretmeni olmak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Eğer sınıflarda derse giren Tarih öğretmeni yeterince yetkin birisi değilse bir neslin tarih bilincinde aksaklıklar meydana gelebilir. Bu ciddi ve aksatılması durumunda çok büyük sorunlar doğurabilecek bir sorumluluktur.

Tarih Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

nasıl tarih öğretmeni olunur

Birçok öğrencim derste aldıkları zevkten ötürü olsa gerek dönem içerisinde bana sık sık “Nasıl Tarih öğretmeni olunur?” gibilerinden sorular soruyor. Üniversite çağına gelmiş ve yakında tercih yapacak olan arkadaşlarımın da kafasında buna benzer sorular olduğundan eminim. Tarih öğretmeni olmak için yapılması gereken 2 farklı seçenek vardır. Bunlardan bir tanesi eğitim fakültelerinde faaliyet gösteren “Tarih Öğretmenliği” bölümüne gitmektir. Bir diğeri ise fen edebiyat fakültelerinde eğitim veren “Tarih” bölümünü kazanıp, okul bittikten sonra formasyon alarak öğretmenlik yapmaktır.

Formasyon Nedir? Neden Alınır? Formasyon, bir bilimi öğretme yetkisini kişiye kazandıran eğitimdir. Kişiler eğer Eğitim Fakültesinde öğretmenlik okumuyorsa, okudukları bölümün içeriğini öğretici unvanıyla anlatabilmek için “formasyon” almak durumunda kalırlar. Formasyon başvurusu sayılı üniversiteye yapılabilir. Formasyon ücretlidir. Öğretmenlik okuyanların formasyon almasına gerek yoktur.

Benim size tavsiyem direkt olarak “Tarih Öğretmenliği” okumanız yönünde. Çevremde fen edebiyat fakültelerinden mezun olup üzerine formasyon alarak öğretmen olan arkadaşlarım da var. Bu arkadaşlarım bizlere göre çok daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Bu çalışma emin olun kişisel gelişime fayda sağlamıyor. Kişisel hedefi öğretmenlik olan birisi için eğitim fakülteleri es geçilemeyecek kadar kıymetlidir.

Tarih Öğretmenliği YKS Taban Puanları ve Sıralamaları

yks sıralamalar

Tarih öğretmenliği kazanmak için ultra üstün bir çaba göstermenize kesinlikle gerek yok. Üniversite sınavına hazırlanılan bir sene boyunca düzenli olarak derslerine çalışan birisi bizim bölümümüzü iyi üniversitelerde kazanabilir. Tekrar yinelemek istiyorum “Ben düz Tarih okur sonra formasyon alıp öğretmenlik yaparım, Tarih bölümü puanları da düşük zaten.” demeyin. Tarih Öğretmenliği bölümünü kazanmaya uğraşın ve eğitim hayatınızı mesleki hayatınız ile birlikte güvence altına alın. Şimdi en yüksek ve en düşük puanlı bölümleri sizlerle paylaşacağım. Unutmadan ülkemizde sadece 7 üniversitede “Tarih Öğretmenliği Lisans” programının bulunduğu ayrıntısını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

En Yüksek Puanlı Tarih Öğretmenliği: Marmara Üniversitesi / İstanbul / 391 SÖZEL puan / 20.000 sıralama

En Düşük Puanlı Tarih Öğretmenliği: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi / Van / 343 SÖZEL puanı / 99.000 sıralama

Not: Yukarıda verilen rakamlar 2019 YKS sınavına göre hesaplanmıştır. 2020 ve diğer yıllara ait sınav istatistikleri sınavdan birkaç ay sonra sisteme yüklenmektedir. Tarih Öğretmenliği YÖK Atlas sayfasından güncel taban ve tavan puanları takip edebilirsiniz. Tarih YÖK Atlas sayfasından da yine fen edebiyat fakültelerine bağlı Tarih bölümlerinin sıralamalarını öğrenebilirsiniz.

Tarih Öğretmenliği Atamaları Nasıl? KPSS Puanları Ne Düzeyde?

Geldik zurnanın zırt dediği yere… ? Herkes “Tarih öğretmenliği okuyorum.” diyen tanıdıklarına “Zaten atanamayacaksın..” tarzında nidalarda bulunuyor. Şimdi işin esprisini bir kenara bırakalım. Bizim bölümümüzde atanmak gerçekten biraz sancılı oluyor. Tarih öğretmeni alımları diğer branşlara göre daha kısıtlı olduğundan bazen mezun olduktan sonra birkaç yıl atama beklemeniz gerekiyor. Atama bekleyen öğretmenlikler arasında emin olun bizler gibi onlarca branş var.

kpss taban puanları

Tarih öğretmenliği KPSS atama puanları son yapılan alımlarda 81-82 seviyelerine kadar düşmüş durumda. Aynı şekilde son yapılan atamada sözlü mülakat puanları da 80’li rakamlarda dolaşmış. Anlayacağınız KPSS’den atanmak için 85 ve üzerinde puan almanız gerekli. Bu da çok ciddi bir çalışma ve disiplin gerektirir. Tarih öğretmeni olarak atanmak isteyenler bunu göze almalı. Son öğretmen atamasında 400’e yakın Tarih öğretmeni alınmış. Ben bu rakamın bir süre daha bu düzeyde olacağına inanıyorum. Tarih öğretmeni açığı ve ihtiyacı pek artmıyor olsa da neticede emekli olanlar vs. yeni kadroların oluşmasına vesile oluyor.

İstihdam konularına girmişken biraz da özel sektördeki öğretmen talebinden bahsetmek istiyorum. Ülkemizde bir türlü rayına oturamayan eğitim sistemi nedeniyle özel eğitim kurumları uzun süreli hizmet veremiyor. Bu nedenle de özelde çalışan öğretmenlerin devamlı işten atılma tehdidi bulunuyor. Evet, özel okul öğretmen iş ilanları sayıca çok gibi görünebilir ancak şartlar anlatıldığı gibi iyi değil. Gerek maaş gerekse de sosyal haklar özelde çalışan öğretmenleri bir hayli köşeye sıkıştırıyor. Bundan olsa gerek okuldan mezun olan tüm öğretmen adayları en az 3 kez KPSS’de şanslarını deniyor.

Tarih Öğretmenliği Maaşları

Devlette Kadrolu Tarih Öğretmeni Maaşı: Devlette kadrolu olarak görev yapan Tarih öğretmenleri yeni atandıklarında ilk maaş olarak 4100₺ gibi bir tutar alırlar. Bu her yıl zam alan ana tutardır. Bu maaşa ek olarak öğretmenin girdiği ek ders saati de ödenmektedir. 2020 yılı ek ders ücreti saat başına 17₺ olarak uygun görülmüştür. Devlette kıdem aldıkça öğretmen maaşları 5.500₺’yi geçmektedir. Devlette kadrolu engelli öğretmen maaşları da hemen hemen aynıdır.

kadrolu tarih öğretmeni maaşı

Ücretli Öğretmen Maaşları: Tarih branşında ücretli öğretmenlik yapanlar girdikleri ders adedince ücret alırlar. Sigortaları da yine aynı şekilde girdikleri ders saati baz alınarak ödenmektedir. Kaba hesapla bir ücretli öğretmenin aylık kazancı 1.800 ile 2.200₺ arasındadır.

Özelde Tarih Hocası Maaş Miktarı: Özel okullarda, dershanelerde ve etüt merkezlerinde ilkokuldan liseye varıncaya kadar tüm sınıflar için Tarih öğretmenleri istihdam edilir. Özel okulda Tarih öğretmeni maaşları asgari ücretten başlamaktadır. Bu ücret aylık 5.000₺ seviyelerine kadar çıkabilir. İlçelerdeki veya büyük illerdeki kalitesiz eğitim kurumlarında öğretmen maaşları bir hayli düşük olabilir. Üstün kalitede eğitim veren özel eğitim kurumlarında ise maaş miktarı bir anda yükselmektedir.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Tarih Özel Ders Saatlik Ücreti: Tarih, ne yazık ki öğrencilerin özel ders seçenekleri arasında pek yer almıyor. Günümüzde bulunan onlarca Youtube kanalı sayesinde birçok çalışkan öğrenci Tarih dersini internetten ücretsiz derslerle halledebiliyor. Yine sınav döneminde özel ders almak isteyen öğrencilere ise saati 75 ya da 100 liradan ders veren hocalarımız mevcut. Anlayacağınız Tarih için özel ders almak isteyen öğrenci sayısı tahmin edilenden çok daha az.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.