T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Özel Amaçlı Yardım Başvuruları

28.02.2020
A+
A-

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  özel amaçlı yardım başvuruları alınmak istenen yardıma göre farklılık göstermektedir. Özel amaçlı yardımlar için vatandaşın  bakanlığın vatandaş için belirlediği şartlara uyması durumunda kişiye ait kimlik kartı ile başvuru yapmak yeterli olacaktır.

Özel amaçlı yardımlar T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlarına sunulan bir programdır.Özel amaçlı yardımlar işsizlik, doğal afet, terör olayları ve belli nedenlerle muhtaç durumdaki vatandaşlarımıza yapılan nakdi ve ayni (nakdi olmayan mal) yardımı ile vatandaşların hayat standartlarını yükseltmeyi amaçlayan programlardır. Bu programlardan geçmişten günümüze birçok insan yaralanmış ve hala yararlanmaya devam etmektedir.

Özel amaçlı yardımların diğer yardımlardan farkı yurtdışından ülkemize gelmiş yabancı uyruklu vatandaşlarında bakanlığın yetkisi altında oluşan programlardan yararlanabilmesine imkan verir. Bu yardımların başvurularından önce bize bu imkanı veren bakanlık hakkında genel bir bilgi edinelim.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Özel Amaçlı Yardım Başvuruları

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Özel Amaçlı Yardım Başvuruları

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

703No’lu KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile bazı bakanlıkların ismi değişti bazı bakanlıklar ise birleştirildi. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları da 703No’lu KHK ile T.C. Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adı altında birleştirildi.

Bir başlık altında birleştirilen  T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı toplumsal değerleri gözeterek bireyi ve aileyi güçlendiren sosyal hizmetler sunmak, sosyo-ekonomik kalkınmayı amaçlayarak iş alanlarını arttırmak, vatandaşları için daha verimli çalışma ortamı yaratmak, iş ortamında genel tedbirleri almak ve sosyal güvenlik sisteminin etkinliğini sürdürmek misyonu  ile güçlü aile ve mutlu bireylerden oluşan, çalışan ve üreten bir Türkiye Cumhuriyeti oluşturmayı amaçlar.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Özel Amaçlı Yardımları

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2020 yılında sosyal yardımlaşma para yardımı birden fazla başlık altında dağıtılıyor. Bu yardımlar sadece maddi olarak değil ihtiyaç sahibi vatandaşın ihtiyacına göre değişiklik gösteriyor. Yapılan yardımlara aşevlerini, afet/ acil durum yardımları, terör zararı yardımları,  yabancılara yönelik Sosyal Uyum Yardımı (SUY) ve  Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) gibi örnekleri verebiliriz. Bu yardımlardan bugüne kadar milyonlarca vatandaşımız yararlandı ve hala yararlanmaya devam ediyor. Bu yardımları şu şekilde sıralayabiliriz;

İşsizliğin ve yoksulluğun belirgin olarak yaşandığı yerlerde, yaşlı, engelli, kimsesiz ve muhtaç vatandaşlarımıza günlük sıcak yemek verilmektedir.

Aşevleri Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşevleri işsizliğin ve yoksulluğun yaşandığı bölgelerde, yaşlı, kimsesiz, muhtaç, engelli vatandaşlara günlük sıcak yemek vermek amacı ile kurulmuştur. Aşevlerinde 2 çeşit yemek, tatlı, salata ve meyve olmak üzere günlük yemek çıkarılmaktadır. Aşevlerine başvuracak kişilerin uyması gereken şartlar;

 • Başvurcak kişi 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • Başvuru sırasında yanında T.C. kimlik kartının olması yeterlidir.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD)’ye giderek müracaat formunu doldurması gerekir. Sosyal yardım tespit komisyonu tarafından muhtaç kabul edilen vatandaş ve ailesi aşevlerinden günlük yemek yemeye hak kazanırlar.

Terör Zararı Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Terör olaylarından etkilenen muhtaç durumdaki ailelerin acil gıda, giyim, eğitim, yol ve barınma gibi ihtiyaçlarına göre yapılan yardımlardır. Yapılan yardımlarla terör yüzünden zor duruma düşen vatandaşların hayat standartları yükseltme amaçlanır. Terör zararı yardımına başvuracak kişilerin uyması gerek şartlar;

 • İkamet ettiği yerde terör olaylarından etkilenen vatandaşlar ile terör olaylarından dolayı göç etmek zorunda kalan vatandaş olması gerekir.
 • 18 yaş üstü aile bireyi olması gerekir.
 • Başvuru sırasında yanında T.C.kimlik kartı olması yeterli olacaktır.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD)’ye giderek müracaat formunu doldurması gerekir. Mütevelli heyeti tarafından yardım yapılacak vatandaş ve ihtiyaca göre yardım miktarı/çeşidi belirlenir. Yardımlar ihtiyaç durumunda yapılır. Yapılan yardım en fazla 1200 TL’dir

Afet/ Acil Durum Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Deprem, sel, çığ, heyelan, yangın gibi afetlerden zarar gören vatandaşların ihtiyaçlarına göre yapılan yardımlardır. Yapılan yardımlar afetin ilk bir ayı için muhtaçlık koşulu aranmaksızın temel gereksinimlerini karşılamak üzerine yapılır. Afet sonrası vatandaşın sosyo-ekonomisini toparlama amaçlanır. Afet/ acil durum yardımlarına başvuracak vatandaşın uyması gereken şartlar;

 • Vatandaşın herhangi bir afet/acil durumlardan hasar almış olması gerekir.
 • 18 yaş üstü aile bireyi olması gerekir.
 • Başvuru sırasında yanında T.C.kimlik kartı olması yeterli olacaktır.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD)’ye giderek müracaat formunu doldurması gerekir. Mütevelli heyeti muhtaçlık koşulu aramaksızın afet/ acil durumun yarattığı hasara göre yardımı belirler. İhtiyaç halinde yardım yapılır.

Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı  Başvuruları

SUY (Sosyal Uyum Yardımı), AB tarafından finanse edilen ve WFP (BM Dünya Gıda Programı), Türk Kızılayı ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının  ortak çalışmasıyla oluşturulan bir yardım programıdır. Başvuracak vatandaşın uyması gereken şartlar;

 • Geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden ve muhtaç durumda 99 ile başlayan kimlik numarasına sahip Suriyeliler ve diğer tüm yabancılar faydalanabilmektedir.
 • Başvuru sırasında yanında kimlik kartı (99 ile başlayan) olmalıdır.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD)’ye veya şeçili il/ ilçelerde bulunan Kızılay Hizmet Merkezlerine başvurmaları gerekir. Mütevelli heyeti tarafından seçilen kişiler aylık hanedeki kişi başına 120 TL yardım alırlar. Yardım her ay yapılır.

Yabancılara yönelik ŞEY (Şartlı Eğitim Yardımı), AB tarafından finanse edilen ve UNICEF (BM Çocuklara Yardım Fonu), Türk Kızılayı, MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) ve T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının  ortak çalışmasıyla oluşturulan bir yardım programıdır.  Başvuracak vatandaşın uyması gerekn şartlar;

 • Geçici barınma merkezleri dışında ikamet eden ve muhtaç durumdaki hanede yaşayan, okulun açık olduğu dönemlerde ayda 4 günden fazla devamsızlık yapmayan , MEB’de ve geçici eğitim merkezlerinde okuyan Suriyeli ve diğer tüm yabancı uyruklu çocuklar faydalanabilmektedir.
 • Başvuru sırasında yanında kimlik kartı (99 ile başlayan) olmalıdır.

Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD)’ye veya şeçili il/ ilçelerde bulunan Kızılay Hizmet Merkezlerine başvurmaları gerekir. Mütevelli heyeti tarafından seçilen hak sahibi kişilere ödenen miktarlar ;

 • – 8. Sınıf kız öğrencilerine 40 TL
 • – 8. Sınıf erkek öğrencilerine 35 TL
 • – 12. Sınıf kız öğrencilerine 60 TL
 • -12. Sınıf erkek öğrencilerine 50 TL

9ay boyunca 2 ayda bir toplu olmak üzere ödeme yapılır. Sömestr başlarında birer kez olmak üzere çocuk başı 100’er lira ekstra ödeme yapılması planlanmaktadır.

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı özel amaçlı yardım başvuruları hakkında genel bilgileri size bir yazı da topladık. Aklınıza takılan soruları bize sorabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile Yardım Başvuruları

Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı 2020

Çalışan Anneye Bakıcısı Yardım Parası

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.