Subaylık Astsubaylık Kazanıp Gitmedim! Tekrar Başvuru Yapabilir Miyim?

29.10.2020
A+
A-

Subaylık kazanıp gitmedim, şansım nedir? Astsubaylık kazandım ama gitmedim ve başlamadım, tekrar başvuru yapabilir miyim? Herkese selam arkadaşlar. Birçok genç arkadaşımın aklına takılan ufak bir soruyu yanıtlayacağım. Birçoğumuz için pek mümkün olmasa da subaylık ya da astsubaylık kazanıp eğitime gitmeyen ve mesleğe başlamayan arkadaşlarımız olabiliyor. Gerek ailevi durumlar gerekse de maddi sıkıntılar nedeniyle dış temin subay/astsubay alımlarında saf dışı olan birçok kişi var. Onların tekrar başvuru hakkı olup olmadığını ve başvurdukları takdirde heyetin ne yönde karar verebileceğini tartışacağız. Kimse keyfi sebeplerle kazandığı hakları kaybetmek istemez. Bu nedenle birçok alımda subaylıktan astsubaylıktan elenenlere tekrar başvuru hakkı verilebiliyor. Elbette bu genel bir kural değil. Açılan alımda ön şart olarak “Daha önce başvuru yapmamış olmamak ya da elenmemiş olmak…” gibi bir kıstas varsa bu durumda elenen adaylar tekrar başvuru yapamayabilir ancak dış temin subay ve astsubay alımlarına çoğunlukla bu ön şart sunulmuyor.

subay astsubay alımı

Not: Tam ve kesin bilgiyi ancak ve ancak güncel olarak yapılan dış temin subay/astsubay teminine ait personel alım kılavuzundan öğrenebilirsiniz. Lütfen buradaki bilgilerle sınırlı kalmayınız. ??

Subaylık Astsubaylık Kazandım Ama Gitmedim! Tekrar Başvurabilir Miyim?

Bu elbette en başta da belirttiğimiz üzere alımdan alıma farklılık gösterebilecek bir durum. Muvazzaf ya da sözleşmeli subay/astsubay alımlarında eğitime başlamaya hak kazanan adaylara belli bir takvim sunuluyor ve görev yerlerine teslim olmaları isteniyor. Eğer şahıs bu sürede gitmez ise zaten o alımdaki hakları tamamen son buluyor. Başta da belirttiğimiz üzere eğer kişi kazanıp da gitmezse sonraki aynı düzeydeki veya farklı düzeydeki alımlara başvuru hakkı da çoğunlukla veriliyor. Yani elenip gitmeseniz de tekrar başvuru yapabiliyorsunuz. (Alımdan alıma değişebilir. Güncel kılavuzlara göz atmayı unutmayınız.)

subaylık kazanıp gitmemek

Elbette aday subay ve astsubayların kafasına takılan en büyük sorulardan birisi de kazanıp gitmedikleri için bir sonraki alımda heyet tarafından elenip elenmeyecekleri konusu. Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil ancak yaşanmışlıklardan ve forumlardan edindiğimiz bilgilerle size yardımcı olmaya çalışalım.

Subaylık Astsubaylık Kazanıp Gitmeyen Tekrar Sınava Girerse Heyet Sözlüde Eler Mi?

Eler ya da elemez şeklinde cevap vermek gerçekten çok ama çok güç. Komisyonun sözlü mülakat esnasında ne soracağı, neye dikkat edeceği ve nelere odaklanacağı elbette belli olmuyor. Bu sınavlara giren insanların forumlarda paylaştığı bilgilere baktığımızda bazılarının olumlu sonuç aldığını görüyoruz. Bazıları ise bu durumdan olumsuz yönde etkilenmiş.

astsubaylık kazanıp gitmemek

Özetle “Astsubaylık ya da subaylık kazanıp gitmezsem, tekrar başvuru yaptığımda elenir miyim?” sorusunun net bir cevabı bulunmuyor. Kim bilir belki de ikinci kez mülakata girdiğinizde komisyonu etkileyebilirseniz bu durum göz ardı edilebilir. Komisyon eler mi elemez mi bilemiyoruz sadece çok iyi bir izlenim bırakmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

İkinci kez subaylık/astsubaylık sınavına girmek isteyen adayların şanslarını arttırmak için yapabileceği birkaç şey sıralamak istiyorum.

  • Mutlaka kılık kıyafetinize ve tıraşınıza dikkat edin.
  • Komisyonun sorduğu sorular için emin olmadığınız bilgiler paylaşmayın. Eğer cevabı bilmiyorsanız “Bilmiyorum.” diyerek kendinizi ifade edin.
  • Heyecandan dolayı ses titremesi, el titremesi gibi baskıcı durumlardan uzak durun. Sakin ve serin kanlı olun.
  • Kendinizi istendiği kriterlere göre ne çok uzun ne de çok kısa olacak şekilde ifade edin. Diksiyon açısından herhangi bir pürüz sahibi olmayın.

Sözlü Mülakatta Komisyon “Ailene selam söyle.” Dedi! Elendim Mi Geçtim Mi?

tsk sözlü mülakat

Ne gariptir ki bu dönemde astsubay ya da subay olmak için sözlü mülakat sınavlarına giren öğrenciler arasında böyle bir sohbet geçiyor ? Arkadaşlar “Ailene selam söyle.” diyen komisyon ne sizi elemiştir ne de geçirmiştir. Yani böyle hurafelere kulak asıp da kendinizi yormayın. Böyle şeyler internet dedikodusundan başka bir şey değil. Türk Silahlı Kuvvetleri böylesine basit mülakat detaylarıyla personel temini yapacak bir kurum da değil. ?? Çok ciddi ve resmi bir mülakat prosedüre takip ediliyor. Herkese karşı olan yansıması elbette ki farklı olabilir ancak böylesi basit detaylara takılmanıza gerek yok. Sizin tek sorumluluğunuz ciddiyetinizi ve heyecan durumunuzu koruyarak sorulan sorulara “Mantık Çerçevesinde” cevap vermek.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.