Sosyal Yardım Ne Zaman Kesilir?

07.07.2020
A+
A-

Sosyal yardım ne zaman kesilir? Devletin verdiği sosyal yardımlar bazı durumlarda kesilebiliyor. Bu yardım kesintilerine dair merak ettiğiniz hemen her şeyi yaşanmışlıklarla birlikte tek tek anlatacağım. Niçin sosyal yardım kesildi? Devlet desteği neden kesilir? SYDV yardım kesintisi itirazı mümkün mü? gibi kafaları allak bullak eden tüm sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

Devlet yetkilileri zor durumda olan kişilere yardımcı olabilmek için çeşitli maddi yardımlar sağlamaktadır. Bu kişilerin maddi durumunda iyileşme olduğunda ise bu yardımlar kesilmektedir. Devlet sosyal yardımların kesilme nedenlerini oldukça net ifadelerle belirtmiştir. Hak edilen hiçbir sosyal yardım yasal bir gerekçe gösterilmeden kesilemez.

Sosyal Yardım Kesilme Nedenleri Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda dar bir geçitten geçmek zorunda kaldım. Bağlı olduğum SYDV şubesine giderek devlet yardımı almaya başladım. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yetkilileri 3 aylık periyotlar ile beni denetliyor ve bu yardıma gerçekten ihtiyacım olup olmadığını tespit ediyorlardı. O zor günler geride kaldı ve sigortalı bir iş buldum. Bunun neticesinde aylık olarak ödenen sosyal yardım parası haklı olarak kesildi. Bunu kuruma bildirdim ve hakkımı bir başkasına verilmek üzere devrettim.

sosyal yardım ne zaman kesilir

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organize edilen tüm sosyal devlet yardımlarının kesilme nedenleri şu şekildedir:

  • Yardım alan kişi sigortalı bir iş bulursa ve düzenli gelir sahibi olursa bu durumda devlet yardımı kesilir.
  • Devlet desteği başvurusu yapan şahsın evinde yaşayan başka birisi, sosyal güvence ve düzenli maaş elde ederse bu yardım kesilebilir.
  • SYDV yardımları engelli olma durumu dolayısıyla alınıyorsa ve engellilik sona erdiyse, bu durumda devlet yardım ödeneği vermeyi kesecektir.
  • Başvuru yapan kişinin vefat etmesi durumunda bu kişiye tanınan devlet yardımı hakkı ailesine verilmeyecektir.
  • Devletin verdiği yardımlar arasından herhangi birini “hak etmediği halde alan, devleti kandıran veya farklı bir usulsüzlük yapan” kimselere verilen yardımlar usulsüzlük tespit edildiği andan itibaren kesilir. Ayrıca gerekli görüldüğü durumlarda devleti kandırarak yardım alan kişilere de cezai yaptırım uygulanabilir.

Özetle resmi olarak o yardıma ihtiyacınızın olmadığı tespit edildiği andan itibaren sosyal yardım kesintisi yapılacaktır. Bu süt parası, doğum yardımı, erzak yardımı, kömür yardımı, sosyal ekonomik destek (SED) ve okul parası gibi tüm devlet yardımları için geçerlidir. Tüm bunlara ek olarak devlet yardımına haciz gelemeyeceğini de belirtmek istiyorum.

Devlet Yardımı Kesintisine İtiraz Hakkı Var mı? Sosyal Yardım Neden Kesildi?

Her ay binlerce insanın engelli maaşı ve fakirlik aylığı aldığı göz önünde bulundurulursa bazen karışıklıkların olması mümkündür. Eğer yukarıdaki maddeler ya da benzeri bir durumla maddi durumunuzda iyileşme meydana gelmediyse ve yardım kesintisi yapıldıysa, yardımı veren kuruma itiraz başvurusu yapabilirsiniz. Devlet yardımı kesildi ise kurum bunun sebebini mantık çerçevesinde size söyleyecektir. Hiçbir kurum gerekçesi olmadan yardım parası kesintisi yapmaz.

sosyal yardım kesilme nedenleri 2020

Sosyal yardım kesintisi konusunda bilgi almak istediğinizde kuruma gitmeniz ve bir itiraz dilekçesi yazmanız yeterli olacaktır. Büyük ihtimalle kurum size tüm bunlara gerek kalmadan bilgi verecektir.

Sosyal Yardım Hangi Durumlarda Kesilir?

devlet yardımı kesinti itiraz

Bazı dönemlerde sosyal yardım alan ailelere İŞKUR aracılığıyla iş bulunması teklifi götürülmektedir. Evde çalışabilecek durumda olanların bu teklifi reddetmesi durumunda da devletin verdiği maddi yardımlar kesilmektedir. Bu nedenle size yardım yapan kurumun (olursa) iş tekliflerini geri çevirmeyiniz. Son olarak haksız bir maddi yardım kesintisi olduğunu düşünüyorsanız ve muhatap bulamıyorsanız konuyu CİMER‘e yazarak hakkınızı aramayı sürdürebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.