Sosyal Medya Uzmanı Maaşları

18.08.2020
A+
A-

Sosyal medya uzmanı maaşları ne kadar? Sosyal medya yöneticisi maaşı kaç lira? Giderek artan kullanıcı sayısıyla günümüzün en önemli iletişim aracı haline gelen sosyal medya, aynı zamanda birçok insanın da geçim kaynağı. Büyük siteler, uygulamalar, şirketler ve işletmeler sosyal medya uzmanı adı altında sosyal medya hesaplarını idare edecek çalışanlar arıyor. Yaklaşık 5 yıldır aktif olarak sosyal medya direktörü olarak çalışıyorum. Birkaç farklı firma değiştirdim. Bugün sizlere nasıl sosyal medya uzmanı olunur? sorusundan başlayarak sırasıyla maaş ve çalışma şartlarından bahsedeceğim. Geleceğin parlayan meslekleri arasında görebileceğiniz bu işin bir okulu yok ama gereklilikleri 10 okula bedel diyebilirim. Haydi başlayalım!

Toplumda medya sektörü gerek maaş gerekse de yaptıkları iş nedeniyle en çok merak edilen meslek grubudur. Bu sektörün çalışanı olarak bu merakın haklı olduğunu savunabilirim çünkü sosyal medya uzmanı ne iş yapar? sorusunun cevabı gerçekten çok karışık. Bu tamamen sizin yeteneklerinizle alakalı. Elbette çalıştığınız kurumun size karşı olan yaklaşımı da yapılan işin belirleyici faktörü. En temel haliyle sosyal medya ve dijital medya uzmanı kimdir sorusuna cevap verelim. Bir kurum, kuruluş, şirket veya işletmenin sosyal medya hesaplarını yöneten, o mecralar için içerik üreten ve üretilen içerikleri denetleyen bilgisayar ve bilişim alanın kendisini bir hayli geliştirmiş yetkin kişilere “Sosyal Medya Uzmanı” adı verilir. İş ilanları genellikle saydığımız bu yetilere paralel olacak şekilde açılır.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için gidin şu okuldan mezun olun diyemem. Sektörde lise mezunu çalışanlar bile varken, böylesi bir yönlendirme yapmak imkansız. Ben işletme mezunuyum. Türkiye’nin pek de iyi sayılmayan bir üniversitesinde bölümü bitirdim. Bölümün yanı sıra kendimi bilişim, yabancı dil ve grafik tasarım alanında geliştirdim. Böylece başlarda Freelance olarak aldığım işleri sonrasında gerçek hayata taşıdım ve küçük şirketlerde sosyal medya uzmanı olarak çalıştım. Sırasıyla direktörlük ve yöneticilik de yaptıktan sonra şu anda hemen herkesin bildiği bir internet sitesinde dijital medya uzmanlığı yapıyorum. Özetle bu iş kendini geliştirme düzeyinize bakıyor. Şu okuldan mezun oldum, şu okuldan diploma aldım diyenlere ne yazık ki bu sektörde yer yok.

nasıl sosyal medya uzmanı olunur

Sosyal medya uzmanlığı hakkında daha çok bilgiye ihtiyacım var diyenler için sosyal medya hesap yöneticisi olacakların sahip olması gereken temel yetileri paylaşalım.

  • Güncel sosyal medya platformlarını takip etmek, yeniliklere hemen ayak uydurmak, spam ve benzeri sosyal medya sorunlarının çözümlerini bilmek ve iletişim konusunda bilgili olmak.
  • Gerektiğinde hem yazılı hem de görsel sosyal medya içerikleri oluşturmanız gerekir. Bu da PhotoShop gibi programları üst düzeyde bilmenizi gerektirir. Şirketiniz sizden bunu istemese bile bu programları kullanmayı biliyor olmanız sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.
  • Yabancı dil öğrenmek ve yurt dışındaki sosyal medya uzmanlarının yaptıklarını takip etmek de sizlerin başlıca görevleri arasında olacak. Özetle o sosyal medya hesaplarını nasıl yükseltip geliştirebileceğinizi araştırıp öğrenmeniz gerekecek.

Sosyal medya uzmanı iş ilanları çeşitli kariyer siteleri üzerinden kolayca bulunabilir. Bunun yanı sıra bir şirkete girip çalışmaya başladığınızda zaten otomatik olarak çevrenizin olacağını da belirtelim. Düzgün ve dürüst bir şekilde çalışırsanız bilişim alanında mutlaka iş bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanları Ne İş Yapar?

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında çalıştığınız şirketler için hesap açarsınız. Ardından diğer dijital sosyal medya araçlarını kullanarak tüm gün boyunca bu hesaplardan paylaşım yaparsınız. Bazen 300-400k takipçi sahibi hesaplar da size yönetmeniz aracılığıyla devredilebilir. En temel göreviniz mevcut takipçi sayısını korumak ve yeni takipçiler kazanmaktır. Görsel tasarımlarla, kampanyalarla ve çekilişlerle firmanın ya da işletmenin takipçileriyle iletişim halinde olmanız gerekir. Sosyal medya uzmanın işi gerçek bir kurumun internetteki varlığını en iyi şekilde kurgulamaktır. İnternet mecrasındaki sorunları gerektiği gibi çözmek ve müşterilerle gerektiğinde birebir diyaloğa geçmektir.

sosyal medya uzmanı ne iş yapar

Sabahtan akşama kadar oturup Instagram paylaşımı yapar, paramı kazanırım kafasıyla bu sektöre girmeyin. Sosyal medya uzmanının görevleri zorludur ve sabır gerektirir. Size verilen bir hesabı “tamamen organik yollarla” çok fazla kişi tarafından takip ettirmek emin olun kolay bir iş değil. Emek, zaman ve güçlü bir sosyal medya ekibi olmadan bu işi başaramazsınız. Hileyle takipçi satın alıp bunları hesaba yansıtmak sosyal medya uzmanlığı değildir. Dijital medya uzmanlığı organik yollarla takipçi çekmeyi bilmek ve en iyi şekilde uygulamaktır. Bu da ancak çok fazla çalışarak mümkün olabilir.

Sosyal Medya Uzmanı Maaşları

Dijital medya uzmanı, pazarlama uzmanı ve sosyal medya uzmanı dediğinizde her biri farklı alanlara hitap etse de hepsinin maaş durumu aynıdır diyebilirim. Sosyal medya uzmanı maaş miktarı en düşük asgari ücrettir. 2.300₺ ile sosyal medya direktörü çalıştıran şirketler bulunmaktadır. En yüksek sosyal medya uzmanı maaşı da 5.000₺ civarındadır. Bunların yanı sıra çok büyük şirketler sosyal medya direktörleri için çok daha büyük paralar ödeyebiliyorlar. Örneğin yurt dışı bağlantılı bir şirkette işe girdiğinizde 5.000 dolar civarında maaşla iş başı yapabilirsiniz. Ülkemizdeki internet ve medya şirketleri için maaşlar dediğimiz gibi 2.500₺ ve 5.000₺ arasındadır.

sosyal medya uzmanı maaşları

Bakanlıkların, devlet kurumlarının ve kamu kuruluşlarının sosyal medya hesap yöneticileri ise genelde kurum içinden seçilir. Bu gibi devlet kurumlarının sosyal medya hesaplarını yönetmek istiyorsanız ayrıca grafik tasarım gibi bölümlerden de mezun olmanız gerekir. Sosyal medya uzmanı alımı devlet tarafından çok nadir yapılıyor. Bu alımları takip etmek ve şartları nelermiş öğrenmek için Devlet Personel Başkanlığı kaynaklarına göz atabilirsiniz.

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

Sosyal medya uzmanı iş başvurusu için bir şirkete gittiğimde benden hangi yabancı dilleri isterler? 

Bu sektörde çalışmak için İngilizce bilmeniz yeterlidir. İkinci dil için ise tercih tamamen size kalmış.

Sosyal medya uzmanlığı konusunda kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Sosyal medya yönetimi hakkında hazırlanan Online kurslara katılabilirsiniz. Grafik tasarım odaklı programları öğrenmeniz de büyük fayda sağlayacaktır.

Medya sektöründe çalışmak çok zor mu? 

Sosyal medya yöneticiliği, web site içerik yazarlığı ve benzeri işler her zaman aynı sorunları beraberinde getirir. Sabırlı biri bilgisi de yerinde olduğu takdirde bu sektörde rahatlıkla çalışabilecektir.

Sosyal medya uzmanlığı için hangi bölümü bitirsem daha faydalı olur?

Yeni medya ve iletişim alanlarını tercih ettiğinizde şirketler sizi öncelikli olarak tercih edecektir. Bu bölümleri kazanmak için YKS sınavına girmelisiniz. Bu bölümler sözel puan türüyle öğrenci kabul etmektedir.

Büyük şirketler tecrübesiz, yeni mezun kişileri işe alıyor mu?

Elbette alıyorlar. Kendinizi yeterince geliştirdiğiniz takdirde birkaç denemeyle iş bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.