Sosyal Bilgiler Öğretmeni Maaşları Devlet Okulunda Kaç Lira? Ataması Nasıl?

09.10.2020

Sosyal bilgiler öğretmeni maaşları devlet okullarında ne kadar? Sosyal bilgiler öğretmenliği maaş durumu özel okullarda ve dershanelerde ne düzeyde? Sosyal bilgiler KPSS atamaları iyi mi? İlkokuldan bu yana sosyal bilgiler öğretmeni olmak istiyordum. Bana nasip oldu ve üçüncü hizmet yılımı tamamladım. Bir devlet okulunda ilkokul ve ortaokul sınıflarına hitaben sosyal bilgiler öğretmenliği yapıyorum. Üniversite sıralarından başlayarak bu mesleğin tüm inceliklerinden bahsedeceğim. Ben bu bölümü seçerken çevremden aldığım dönütler sadece “Atanamamak” üzerineydi. Birçok insan halen en az atanan öğretmenlikler nelerdir sorusuna benim branşımdan söz ediyor. Bu konuya da değineceğiz. Net maaş miktarından tutun da çalışma şartlarına varıncaya kadar kafanıza takılan her sorunun cevabı bu yazıda sizlerle olacak. Tarihten coğrafyaya, trafikten sosyal yaşama her şeyi konu alan sosyal bilgiler eğitimi ile alakalı mükemmel tecrübeler paylaşacağım. ???

Şu anda çalıştığım okulda iki tane sosyal bilgiler öğretmeni bulunuyor. Küçük bir ilçede olduğum için sayılar diğer okullara göre bir hayli düşük. Ben kadrolu öğretmen olarak görev yapıyorum. Diğer meslektaşım ise sözleşmeli sosyal bilgiler öğretmenliği yapıyor. Bu nedenle sözleşmeli öğretmen maaşları konusunda da bilgiler paylaşacağım. Her şeyden önce bu meslekte belli bir noktaya gelen birisi olarak genel bir yorum yapmak istiyorum. Ben bu mesleği severek yapıyorum. Çevremdeki öğretmenlerin birçoğu üniversite sınavı sonucuna göre bu mesleği tercih etmiş. Eğer seviyorsanız ve sosyal bilgiler eğitimi ilginizi çekiyorsa bu mesleği seçin derim. Atama durumu gibi konular geri planda kalıyor. İnsanlar ancak sevdikleri meslekte başarılı olabilirler. Bunu asla unutmayın!

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Kimdir? Nasıl Sosyal Öğretmeni Olunur?

sosyal bilgiler öğretmeni olmak için okunması gereken bölümler

Öğrencilerin diğer branş derslere göre daha çok sevdiği, özellikle ilkokulda çok basite indirgenen eğlenceli konular barındıran, hayatın her aşamasından izler taşıyan eğitime “Sosyal Bilgiler Eğitimi” adını veririz. Üniversitelerin dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olan öğretmenlere ise sosyal bilgiler öğretmeni adı veriliyor. Bilinenin aksine sosyal bilgiler öğretmeni olmak için bitirilmesi gereken bölüm tarih ya da coğrafya değildir. Günümüzde eğitim veren “Sosyal Bilgiler Öğretmenliği” fakültelerinden birini bitirmeniz gerekir. Bu fakülteler ne yazık ki yaygın değildir. Bu dezavantaj gibi görünse de aslında büyük bir avantaj olduğunu belirtmek istiyorum. Diğer öğretmenlikler gibi her üniversitede bizim branşın bölümü olmadığı için tercih edilme oranı da düşük oluyor. Bu da KPSS sürecinde nispeten cebinize kâr kalıyor.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Okumak

Bu bölümden mezun olunca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında ve özel sektörde “Öğretmen” sıfatıyla görev yapabiliyorsunuz. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümü okumak en başta da belirttiğim üzere tamamen kişisel tercih meselesidir. Kişi eğer ki bu mesleği seviyorsa ve dersin içeriğine ilgi duyuyorsa okumak mantıklıdır. Sevgili üniversite adayları lütfen “Şu bölümü okumak mantıklı mı? Bu bölüm okunur mu?” gibi garip sorular sormayın. Evet, haklısınız atama ve diğer süreçler gerçekten kaygı verici ancak bu hayatı iyisiyle kötüsüyle yaşayacak olan sizlersiniz. Bölüme ilgi duyuyorsanız okumanızda herhangi bir sakınca yok.

sosyal bilgiler öğretmenliği bölümü hakkında bilgi

Ben sadece bu bölümü okuyan birisi olarak bölüm derslerinin zor olup olmadığı hususunda yorum yapabilirim. Öğretmenlik okumak pek zor değildir. Ders çalışmayı az çok seven herkes bu bölümleri okuyabilir. Öte yandan sosyal bilgiler öğretmenliği okuyup üzerine yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen arkadaşlarımız da olabilir. Onlar için de bu bölüm umut vadediyor. Akademik kariyer açısından da nispeten şanslı bir bölüm. Bu alanda eğitimin üzerine giden pek olmuyor. Mezun olan herkes MEB atamalarına saldırıyor. ALES ve

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği YKS Taban Puanları ve En Düşük Sıralama

Türkiye’deki En Düşük Puanlı/Sıralamalı Sosyal Bilgiler Öğretmenliği: Kafkas Üniversitesi / Kars / 129.000 SÖZEL Sıralama / 333 SÖZEL Puan

Türkiye’deki En Yüksek Puanlı/Sıralamalı Sosyal Bilgiler Öğretmenliği: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa / İstanbul / 37.000 SÖZEL Sıralama / 375 SÖZEL Puan

Not: Yukarıda belirtilen sıralamalar ve taban/tavan puanlar 2019 YKS verileridir. 2020 YKS verileri en kısa zamanda sisteme yüklenecektir. Güncel bölüm sıralamaları ve en son yerleşen kişinin profili için Sosyal Bilgiler Öğretmenliği YÖK ATLAS sayfasına göz atabilirsiniz. Bu aşamadan sonra bir de sosyal bilgiler öğretmeni açığından ve atama durumlarından söz etmek istiyorum.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Açığı ve KPSS Atama Taban Puanları

Her ne kadar işin farklı yönlerinden söz etmeye çalışsam da eninde sonunda atama detaylarına inmek zorunda kalıyorum. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan öğretmen açığı verileri birçok branşı umutsuzluğa sürüklüyor. Bu rakamlar her geçen güç değişiyor. Bu nedenle şu anda ne kadar öğretmen açığı ver derseniz net bir sayı vermek mümkün olmaz. Uzaktan eğitim vs. derken ortalık iyice karıştı. Birkaç sene daha atama sürecinde aksama olacağını düşünmüyorum. Sosyal bilgiler atama sayıları diğer birçok branşa göre daha az görünebilir ancak atlanan bir nokta var. Sosyal bilgiler öğretmenliği mezun sayısı birçok branşa göre daha az.

ösym kpss

2020 yılı öğretmen atamaları göz önünde bulundurularak hazırlanan istatistikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. 2020 yılında atanan toplam sosyal bilgiler öğretmeni sayısı 1.200’lere yaklaşıyor. Bunun yanında yine sözleşmeli öğretmen alımları da yapılıyor. KPSS atama taban puanı 78-79 civarında seyrederken, mülakat taban puanları da 80 civarında geziniyor. Özetle mülakatta ve yazılı sınavda seksen üstünde puan alabilen öğretmen adayları kolaylıkla atanabiliyor.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Maaşları

sosyal bilgiler öğretmeni maaş

Sosyal bilgiler öğretmenleri haftada maksimum 30 saat derse girebilmektedir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ek ders ücretleri saat başına 17 liradır. Bu açıdan bakıldığında yeni atanan öğretmen maaşı 4.800₺ civarında kalır. Bunun yanında en yüksek öğretmen maaşı da yeni göreve başlayan birisi için 5.050₺ seviyelerine çıkmaktadır. Devlette çalışan kadrolu öğretmen maaşları her sene zam alır. Yıllarca çalışan ve hizmet yılı artan öğretmenlerin maaşları 5.500₺’yi geçebilmektedir.

Ücretli Sosyal Bilgiler Öğretmeni Maaşları

Sözleşmeli olarak ücretli öğretmenlik yapan hocalarımız ne yazık ki oldukça düşük maaşlar almak zorunda kalıyorlar. Bu maaş genel hatlarıyla 1.500-2.000₺ arasında geziniyor diyebilirim. Girilen ders sayısına göre ücret hesaplanıyor. Aynı şekilde sigorta ödemeleri de girilen ders sayısına paralel olacak şekilde yapılıyor.

Özel Okulda Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Maaşları

özelde sosyal bilgiler öğretmenliği maaşları

Özelde öğretmen maaşları sizlerin de tahmin edeceği üzer değişken olabiliyor. Kendisini yetişmiş öğretmenler ünlü eğitim kurumlarında çalışarak aylık altı bin lira gibi maaş alabiliyor. Bunun yanında küçük ilçelerde bulunan dershane, etüt merkezi ve özel okullarda da sosyal bilgiler öğretmenlerine asgari ücret gibi garip rakamlar ödeniyor. Özel sektör maaşları anlayacağını üzere tamamen çalıştığınız kuruma göre değişiyor.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Sosyal Bilgiler Özel Ders Ücretleri

Özel ders ücretlerinde saatlik ücret hesabı yapılıyor. Sosyal bilgiler için özel ders veren hocaların saatlik ücretleri 50 liradan başlayıp 200 liraya kadar yükseliyor. Burada ücreti belirleyen etken tamamen reklam ve referans diyebilirim. Özellikle LGS grubu için verilen özel derslerde daha önce sizinle çalışıp iyi yerler kazanan öğrenciler varsa özel ders saat ücreti doğal olarak yükseliyor. Yaşadığınız il, reklam potansiyeliniz ve eğitim beceriniz bu sektörde kazanacağınız parayı belirliyor. Son olarak tarih ve coğrafya öğretmenliği mezunlarının da özel ders sektöründe sosyal bilgiler dersi verebileceğini belirtmek istiyorum. Bu kriterler yine sizlerin yeteneğine kalmış durumda.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.