Sınıf Öğretmeni Maaşı Net Olarak Kaç Lira? Ücretli, Sözleşmeli ve Kadrolu

31.10.2020
A+
A-

Sınıf öğretmeni maaşı ek ders dahil ne kadar? Devlet maaşları ile özel okul maaşları arasında çok fark var mı? Herkesi en içten dileklerimle selamlıyorum. İlk olarak kendimden bahsedeyim. Ben 5 yıldır doğu illerindeki devlet okullarında görev yapan bir sınıf öğretmeniyim. Okulumu bitirdikten hemen sonra KPSS sınavına hazırlanmaya başladım ve bir senelik bir bekleme süresinden sonra atanma fırsatı yakaladım. Bugüne kadar edindiğim tüm tecrübeleri sizlerle paylaşacağım. Sınıf öğretmeni olmak ile alakalı kafanıza takılan her soruya cevap vermeye çalışacağım. Sınıf öğretmenliği maaşları başta olmak üzere atama durumundan tutun da “Nasıl ilkokul öğretmeni olunur?” sorusuna varıncaya kadar hemen her şeye yanıt arayacağız. Geleceğin sınıf öğretmenleri kaleminizi kağıdınızı alın, bilgi şölenimiz başlıyor! ???‍?‍?

sınıf öğretmenliği hakkında bilgi

Kıymetli bilgilere geçmeden önce sizin de merak edeceğinizi tahmin ettiğim önemli bir konu var. Doğuda sınıf öğretmeni olmak ve bu mesleğin bana yaşattığı duyguları birçok okurumuz merak ediyor olsa gerek. Ben mesleğimin ayrıcalıklarını iyi görebilen bir öğretmenim. Bu nedenle doğu illerine öğretmen olarak atanmak benim için büyük bir onur kaynağı oldu. Kolay şartlardaki eğitimi herkes başarabilirken sizler daha zoru hedefliyorsunuz. Bu açıdan baktığınızda da bu mesleğin kesinlikle sevilmeden yapılamayacağı gerçeği ortaya çıkıyor. Sınıf öğretmenliği tercih edecek olan arkadaşlarım mutlaka bu durumu göz önünde bulundursunlar. Bu kadar mesleki yorumdan sonra biraz da devlette ve özel okulda sınıf öğretmeni maaşları ne kadarmış ona göz atalım.

Güncel Ek Ders Ücretleri ve Sınıf Öğretmeni Maaşları

Öğretmenlerin maaşları ile ilgili bilgi verirken tüm kriterleri en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle devleti, özeli ve özel ders olanaklarını farklı kalemlerde inceleyeceğiz. Bakalım bu sınıf öğretmenleri ne kadar para kazanıyorlarmış?

Kadrolu Sınıf Öğretmeni Maaşı

kadrolu sınıf öğretmenleri

Elbette derecelerine göre sınıf öğretmeni maaşları farklılık gösteriyor. Bu nedenle bu vereceğimiz rakamın 100 lira üstü 100 lira altı olabilir. Göreve yeni başlamış 4/A kadrolu sınıf öğretmenleri yaklaşık 4.050₺ net maaş almaktadır. Bu maaşa ek ders için ödenen ek ücret de dahil edilmektedir. Bu sayede maaş başlangıçta 4.600₺ seviyelerine çıkmaktadır. 10 veya daha fazla yıllık sınıf öğretmeni aylığı ise 5.500₺ civarını bulmaktadır. Güncel ek ders ücretleri ile birlikte (2021 yılı için 18₺) bu maaş bazı aylarda 6.000₺ lirayı bulabilmektedir.

Doğuda Sınıf Öğretmeni Maaşları

Doğuda sınıf öğretmeni olmak gerçekten çok farklı bir duygu. Mesleğin bu çetrefilli ama eğlenceli kısmını anlatırken para mevzularına girmek istemezdim ancak okurlarımız çok merak ediyor. Doğuda çalışan öğretmene yüksek maaş ödenmektedir. Öğretmenler doğu farkı alırlar. Bu fark kişiden kişiye, kıdemden kıdeme değişkenlik gösterir. Doğu illerinde çalışan sınıf öğretmenlerine ödenen doğu farkı kimi aylarda 1.000₺’yi bile bulabilmektedir. Bu rakamlar dediğimiz gibi değişken olabilir.

Özelde Sınıf Öğretmeni Maaşları

özel okul

Sınıf öğretmenliği devlet maaşları kulağa her ne kadar çekici gelse de ne yazık ki özel okulda çalışan meslektaşlarımıza çok düşük ücretler ödenebiliyor. Özellikle yerel kolejlerde ve dershane gibi kurs merkezlerinde sınıf öğretmenlerine 3.000₺ gibi bir maaş verilebiliyor. Hatta çok küçük ilçelerde bu maaş asgari ücret seviyelerine kadar inebiliyor. Elbette sadece deneyimli öğretmenleri kadrosunda barındıran üst düzey özel okullar da mevcut. (Buna TED Koleji örnek verilebilir.) Bu okullarda çalışan personele ise oldukça iyi maaşlar ödeniyor. Anlayacağınız özel okul öğretmen maaşları tamamen sizlerin çalıştığı okulun kalitesine bağlı. En düşük sınıf öğretmeni maaşı 3.000₺ olurken, özel okulda en yüksek sınıf öğretmeni aylığı 6.000₺ oluyor. Sınıf öğretmenliği iş ilanları da birçok kariyer sitesinde her gün aktif bir şekilde yayınlanıyor.

Sınıf Öğretmeni Saatlik Özel Ders Ücretleri

özel ders verenler

Şimdiki anne babaların aşırı evhamlı olmasından mıdır yoksa eğitim sistemimizin okulda sağladığı eğitimle öğrenciye yetemiyor olmasından mıdır bilemiyorum ancak şu anda her branştan özel ders ihtiyacı bulunuyor. Sınıf öğretmenliği özel ders ücretleri de bu nedenle bir hayli dolgun. Bursluluk sınavı için özel ders almak isteyen çok sayıda öğrenci bulunuyor. Sınıf öğretmeni özel ders fiyatları özellikle bu sınav grubu öğrencileri için saatlik 100₺ gibi bir fiyattan başlıyor. Bu fiyat yaş ve sorumluluk arttıkça 250₺ seviyelerine kadar çıkabiliyor. Veliler genellikle 3. 4. ve 5. sınıf öğrencileri için özel ders aldırmak istiyor. Sınıf öğretmenleri de bu sınıflara eğitim verebilmek için fazlasıyla yeterli. Özel ders almak isteyenleri bulmak istiyorsanız kariyer sitelerine göz atınız.

Nasıl İlkokul Sınıf Öğretmeni Olunur?

Maaş durumundan, özlük haklarından ve çalışma şartlarından genel olarak bahsettik. Şimdi ise sınıf öğretmenliği okumak istiyorum diyen genç öğretmen adaylarına kulak vereceğiz. ?? Bu onurlu mesleği yapmak isteyen arkadaşlarımın 4 yıllık bir üniversite bitirmesi gerekiyor.

İlkokul Sınıf Öğretmeni Olmak İçin Hangi Bölümü Seçmeliyim?

sınıf öğretmenliği bölümü

İlkokul sınıf öğretmeni olmak için okunması gereken bölüm “Sınıf Öğretmenliği” bölümüdür. Eğitim fakültelerinde bulunan bu fakülte, 4 yıllık bir eğitim süresine sahiptir. Sınıf öğretmeni olmak için kaç yıl okuyacağım diye soranlar oluyor. Sınıf öğretmenliği bitirmek sizin son eğitim hedefiniz olacak. Dört yıl eğitim aldıktan sonra direkt olarak sınıf öğretmenliği yapabiliyorsunuz. Türkiye’deki birçok üniversitede bu bölüm bulunuyor.

Sınıf Öğretmeni Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Sınıf öğretmenliği kazanmak için YKS sınavının her iki oturumuna da girmeniz gerekmektedir. Sınıf öğretmenliği eşit ağırlık puanıyla öğrenci kabul eden bir programdır. Sınıf öğretmenliği taban puanları 321’den başlar. En yüksek sınıf öğretmenliği taban puanı ise 361 olarak kayıtlara geçmiştir. Sınıf öğretmeni olmak için eşit ağırlıkta en az 170.000 sıralamaya girmeniz gerekir. Sınıf öğretmenliği sıralamaları her geçen gün daha da yükselmektedir. Tüm sınıf öğretmenliği puanları için YÖK ATLAS sayfasına göz atabilirsiniz.

Sınıf Öğretmeni Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

sınıf öğretmeni olmak

“Büyüyünce sınıf öğretmeni olmak istiyorum.” diyen miniklerimiz için de güzel bir soruya cevap verelim. Sınıf öğretmenliği yapmak için aslında özellikle şu dersinizin iyi olması gerekmektedir diyemem. Her dersten biraz anlayabiliyor olmanız gerekli. Fenden matematiğe, Türkçe ‘den sosyal bilgilere kadar tüm derslerde başarılı olmalısınız. Ancak bu sayede başarılı bir sınıf öğretmeni olabilirsiniz. ?

Sınıf Öğretmenliği Atamaları Nasıl?

sınıf öğretmenliği maaşları ve atamaları kpss

Sınıf öğretmenliği atama açısından oldukça şanslı bir bölüm. Her yıl düzenli olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sözleşmeli ve kadrolu sınıf öğretmenleri istihdam ediliyor. Sınıf öğretmenliği atama taban puanları son yapılan KPSS sınavında 74 seviyelerine kadar düşmüş durumda. Yani sınıf öğretmeni olarak atanmak için alınması gereken en düşük puan şu sıralarda 75 civarında geziniyor. Elbette garanti atanmak için kaç puan alayım derseniz ben 85’i geçin derim. Kafanız daha rahat edecektir. ??

Sınıf Öğretmenliği Atama Yerleri Genellikle Hangi İller?

Türkiye’nin dört bir köşesine sınıf öğretmenliği kadroları açılmaktadır. Bu nedenle özellikle şu illerde alım yapılmaktadır diyemeyiz.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Geleceği

Sınıf öğretmenliği bölümünün geleceği bana sorarsanız parlak görünüyor. En azından önümüzdeki on yıl içerisinde yapılan öğretmen atamaları aynı şekilde devam edecektir. Bunun yanında yeni normal hayatla birlikte edindiğimiz online eğitim becerileri de bizlere öğretmen ihtiyacının gelecek yıllarda artacağını gösteriyor. Sınıf öğretmenliği mezunu olarak benim yorumum bu şekilde olur. Eğer gerçekten seviyorsanız bu meslek sizi pişman etmeyecektir. Tek önerim düzgün bir üniversitede okumanız yönünde olacak. Düşük puanlı öğretmenlik bölümleri ne yazık ki insana pek bir şey katmıyor. Şimdi de “Sınıf öğretmenliği okumak mantıklı mı?” sorusuna ufaktan cevap verelim. ?

Sınıf Öğretmenliği Okumalı Mıyım? Mezuna Mı Kalayım?

Sınıf öğretmenliği mi mezuna kalmak mı?… cevaplaması gerçekten zor olan bir soru. Eğer öğretmen olmak sizin için iyiyse severek bu işi yapacağınızı düşünüyorsanız elbette tek tercihiniz bu bölüm olsun. Ancak yok ben hazırlanır bir sene sonra “Hukuk” ya da “PDR” kazanırım diyorsanız burada işler değişir. Bir yıl insan ömründe kaybedildiği takdirde pek de can yakmayacak bir zaman zarfıdır. Hedefleriniz farklıysa lütfen hayallerinizin peşinden koşun. Sınıf öğretmenliği okuyanların yorumları genellikle bu yönde şekil alıyor. ?

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.