Şehir Hastanelerinde Döner Var Mı? Döner Sermaye Ödeniyor Mu?

25.10.2020
A+
A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde 2020 yılı içerisinde sağlıkçı ataması yapacaklarını belirtmişti. Bu açıklamadan sonra genç mezunlar kadrolarını merak etmeye başladılar. Bu merak edilen konuların başında hemşirelere ve diğer kadrolara ödenen “Döner Sermaye Ödemesi” geliyor. Hastanelerin o ayki performansa göre çalışan (almaya hakkı olan) tüm personele ödediği döner payı, hastaneden hastaneye değişkenlik gösterebiliyor. Öncelikle başlıktaki sorumuza cevap verelim. Evet, şehir hastanelerinde döner sermaye ödemesi çalışanlara veriliyor. Hatta devlet hastanelerine göre ödenen döner sermaye payının daha yüksek olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. (Elbette istisnalar olabilir.) Bu ön bilgilerden sonra biraz da il il, hastane hastane döner sermaye miktarları ne kadarmış; kimler döner farkı alabiliyormuş bunlara bakalım. ??

Döner Sermaye Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Ödenir?

şehir hastanesi

Hastanelerin aylık gelirlerinden devlete ve diğer kurumlara yapılacak olan ödemeler çıkarıldıktan sonra kalan para, sağlık personeli arasında belli kriterlere göre dağıtılır. Sağlıkçılara ödenen döner sermaye sistemi 2004 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiştir. Bu tarihten sonra birçok kez ek ödeme yönetmeliklerinde değişikliğe gidilmiş; devlet hastaneleri, şehir hastaneleri ve üniversite hastaneleri için döner sermaye ek ödeme hesaplama formülleri oluşturulmuştur.

Yurtdışında Hemşire Maaşları

Döner sermaye ne zaman hesaplara yatırılır? Sağlık çalışanlarına ödenen döner sermaye farkı her ayın farklı gününde hesaplara aktarılır. Genelde her ayın ilk 20 günü içerisinde bu ödemenin yapılması uygun görülür ancak her ay değişik günlerde ek ödemeler hesaplara aktarılabilir. Bilinenin aksine döner payı maaşla birlikte ödenmemektedir.

Sağlıkçılara verilen döner sermaye ek ödemesi aylık kaç lira? Bu konuda net şu kadardır demek yanlış olur. Bunu diyen kaynaklara da sakın ama sakın aldanmayın. Hastaneden hastaneye, şehirden şehre ve personelden personele bu ödemenin miktarı değişiklik göstermektedir.

Döner Sermaye Neye Göre Değişir? 

Döner miktarı neden hastaneden hastaneye değişiyor? diye soranlara tekrardan basit bir cevap verelim. Döner farkı hastanenin cirosuna göre değişkenlik gösterir. Yoğun hastanelerde bu fark çok daha yüksektir. Pek yoğun olmayan hastanelerde zaten gelir az olduğundan personele döner gibi ek ikramiyeler verilmez. Döner sermaye vermeyen hastaneler diye de bir furya başlamış. Döner ödemeyen hastane çok nadirdir. Bu konuda her hastaneden az çok bir döner sermaye farkı alacağınızdan emin olabilirsiniz.

döner sermaye

Hemşire, doktor ve diğer sağlık çalışanları için ek ödeme olarak verilen döner sermaye payı hesaplanırken belli başlı kriterlere dikkat edilir. Döner sermaye komisyonu her ay bu verileri değerlendirir ve ona göre şahıslara ödenecek ödeme farklarını hesaplar. Bu kriterler:

  • Personelin unvanı
  • Personelin görevleri
  • Personelin çalışma şartları
  • Günlük çalışma süresi
  • Hizmet katkısı
  • Çalışma performansı
  • Eğitim ve öğretim faaliyetleri
  • İnceleme ve araştırma süreçlerindeki katkısı

Bu unsurlar göz önünde bulundurularak kişilere ödenecek olan döner miktarı artar ya da azalır.

Not: Bazı durumlarda yeni atanmış personele ilk yıl döner sermaye ödemesi yapılmadığı olabiliyor. Bu hastanenin kâr oranları gözetilerek verilen bir karardır. Elbette her çalışan için bu süreç aynı şekilde olmayabilir. “İlk yıl döner sermaye ödenir mi?” sorusuna cevap arıyorsanız lütfen çalışma evraklarını teslim ederken oradaki yetkiliye danışınız.

Hastanelerin Döner Sermaye Miktarları

hastanelerin döner miktarları

Döner farkı hangi hastanede ne kadar? diye soran okurlarımız için memur forumlarında biraz araştırma yaptık. Kesinlikle garanti bilgi olmamakla birlikte, internet mecrasında adına konuşulan birkaç hastanenin döner sermaye farkı kaç liraymış onları sizlerle paylaşacağız. Biz de internetin yalancısıyız. ?

Yozgat Şehir Hastanesi: Bu hastane milletin içine dert olmuş. Döner sermaye ödemeyen hastaneler arasında gösterilmiş ancak bazı çalışanlar aksini iddia ediyor. 2017 yılında çalışanlarına 800₺ sabit döner ödediği iddia edilen hastane, bazıları tarafından yerilirken bazıları tarafından da övülmüş.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi: Bu hastanede neler döndüğünü açıkçası anlayamadık. Herkes farklı bir şey söylemiş. Döner sermaye ödenmediği ve fazla saat çalıştırıldığı yönünde iddialar da var. Tabii bunların aksine düzenli ödeme yapıldığını savunanlar da var. Muhtemelen birkaç ay sonra düzene girer diye tahmin ediyorum. Tercih dönemin lütfen hastaneyle görüşünüz.

Eskişehir Şehir Hastanesi: Döner sermaye miktarı masaya yatırıldığında en çok merak edilen hastanelerden birisi de Eskişehir Şehir Hastanesi’dir. Geçen senelerde bu hastanenin poliklinikte çalışan hemşirelere ve dengi personellere 650-900₺ arasında döner sermaye ödediği söyleniyor. Yani pek de sorunlu bir hastane diyemeyiz.

Adana Şehir Hastanesi Döner Sermaye: Memur forumlarında anlatılanlar bu hastane için de bir hayli karışık. Sözde diyetisyen olduğunu iddia eden bir kişi her ay sadece 200₺ ek ödeme aldıklarını iddia etmiş ancak bu kişi bir başka konuda da kendisi hemşire olarak tanıtmış. Yani birileri yalan söylüyor ? Bu nedenle Adana Şehir Hastanesi yazmayı planlayan arkadaşların mutlaka hastaneyi aramalarını öneriyoruz. Telefonu açan görevli ile ufak bir sohbet ettiğinizde detaylar ortaya çıkacaktır.

Peki Zamlı Döner Paralarını Nasıl Öğreneceğiz?

Elbette burada Türkiye’deki tüm hastanelerin döner sermaye ödemelerini açıklayamayız. Hoş açıkladıklarımız da forumlardan edindiğimiz kesin olmayan bilgiler. Bu nedenle atama döneminde tercih yapacak olan arkadaşların yazacakları hastaneye mümkünse gitmelerini öneriyoruz. Ya da telefonla arayıp herhangi bir birime ulaşın. Oradaki personele derdinizi anlatarak net ve gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz. Biz elimizden geleni yaptık. Umarız istediğiniz şehirdeki, istediğiniz hastaneye atanabilirsiniz. ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.