Rehber Öğretmen Maaşı Ne Kadar? Güncel Rehber Öğretmen Maaşları

05.08.2020

Rehber öğretmen maaşı 2020 yılında güncel olarak ne kadar? PDR mezunları kaç lira maaş alıyor? Bir psikolojik danışman olarak bugün ileride benimle aynı mesleği yapmak isteyen gençlere bazı bilgiler vereceğim. Malumunuz YKS tercih dönemi başladı ve gençler durmaksızın meslekleri araştırıyor. Bizim de çorbada tuzumuz bulunsun dedik ve PDR okumakla alakalı ne var ne yok hepsini masaya döktük. Maaştan, çalışma şartlarına kadar her şeyi bu yazıda kolayca bulacaksınız. 

PDR son yılların en popüler lisans bölümlerinden bir tanesi. 4 yıllık bir eğitimden sonra birçok eğitim düzeyine hitap edebilecek şekilde mezun oluyorsunuz. PDR iş ilanları açısından da çok geniş bir meslek dalı. Herkesçe bilinenin aksine PDR mezunları sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından istihdam edilmiyor. Çok daha farklı sahalarda da çalışabilirsiniz. Gelin öncelikle rehberlikçi öğretmenin aldığı maaş kaç liraymış ondan başlayalım. Sonra da mesleği tercih edeceklere püf noktalardan bahsedelim. 

Rehber Öğretmen (PDR) Maaşı Kaç Lira? (Devlet ve Özel Okul)

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu olanların birçoğu hemen KPSS kapılarını aşındırmaya başlıyor. Devlette çalışan rehber öğretmen PDR maaşı bu nedenle bu meslekle alaklı en çok merak edilen konulardan bir tanesi. 2020 yılı itibariyle ek ders ücreti haricinde PDR öğretmenleri 4.200₺ maaş almaktadır. Buna ek olarak psikolojik danışmanlık öğretmenleri derse girmedikleri halde ek ders ücreti alırlar ve bu maaşa hemen hemen 1.200₺ ek ödeme demektir. Ek ders dahil PDR maaşı 2020 yılı itibariyle 6.000₺’yi geçmektedir. Devlette çalışan öğretmen maaşı birçok okulda 7.000₺’ye kadar çıkabilmektedir. Yeni başlayan yani yeni mezun PDR maaşları da bu seviyede ödenmektedir. 

rehber öğretmen maaşı

Özel okul PDR maaşları da yine merak edilen konular arasında. Bizim sektörde özel ile devlet arasında uçurum var diyemeyiz. Kendini geliştiren ve karşısındaki insana fayda sağlayabilen herkes az çok ekmek parası kazanabiliyor. Özel okullarda rehber öğretmen maaşı 4.000₺’den başlar ve 5.000₺’ye kadar çıkar. Elbette yerel eğitim kurumlarında en düşük maaş olarak 3.000₺ bile ödenmektedir. Bu nedenle PDR mezunlarının yapabileceği işler çok olsa bile, mezunların kurumsal okullara başvurmasını öneriyoruz. Yerel eğitim kurumları en yüksek maaşla bile size ekonomik sıkıntı yaşatabilir. 

Sözleşmeli rehber öğretmen maaşı da yine kadrolu olanlarla başa baş seyreder diyebiliriz. Durumunuzu daha yakından öğrenmek istiyorsanız okul idaresine danışabilirsiniz. PDR yüksek lisans alanında da mezunlarına büyük fırsatlar sunuyor. Eğer okulda kalmak gibi bir fikriniz varsa öğretim üyeliğinden başlayarak üstün bir akademik kariyer yapabilirsiniz. Bu durumda da aylık 6.000₺ maaş ile üniversitelerde iş başı yaparsınız ki bu oldukça iyi bir fırsat. 

yeni atanan rehberlikçi maaşı

Diyanet ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da PDR ataması yapmaktadır. Diyanet PDR maaşı olarak MEB’e yakın bir ödeme yapar. PDR mezunu olduktan sonra devlete atanmak sorun değilse, her kurumda yüksek bir maaş alacağınızdan emin olabilirsiniz. Ücretli rehber öğretmen maaşı konusunu az buçuk anlattığımıza göre gelin şu mesleğin çalışma şartlarından bahsedelim. 

PDR Rehber Öğretmen Olmak ve Çalışma Şartları 

Mesleğini severek yapan bir rehber öğretmen olarak size bu işin sırrını vereceğim. Eğer insan psikolojisi konularına ilgiliyseniz ve bu mesleği gerçekten severek yapabileceksiniz bu bölümü tercih edin. Puanı hukuka yetmediği için “Amaaan maaşı da yüksek zaten…” diyerek okulu bitirenlerden olmayın. Bu meslek sadece sevenlerin yapabileceği bir iş. Aslında tüm öğretmenlikler öyle. Atanma hevesiyle yanıp tutuşup, sonra da odasından çıkmayan paracı bir öğretmen atıntısı olacaksanız bu meslekten uzak durun derim. Bu ülkenin okullarda aktif olarak hizmet veren rehber öğretmenlere ihtiyacı var. 

pdr okumak zor mu

Nasıl rehber hoca olunur? sorusuna da değinelim. Rehberlik öğretmeni olmak için üniversitelerin 4 yıllık PDR bölümlerini bitirmeniz gerekiyor. PDR taban puanı hakkında konuşmak yerine malum en düşük başarı sırasını konuşmak bana daha mantıklı geliyor. En düşük PDR, Kafkas Üniversitesi (İÖ) olarak karşımıza çıkıyor. PDR kaç binle alıyor diyenler için en düşük Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünün 160.000 sıralama ile aldığını söyleyebiliriz. Rehberlik bölümü EA yani eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alıyor. Bölümün taban puan ve yerleşme istatistiklerine bakmak için YÖK Atlas PDR sayfasına göz atabilirsiniz. 

Rehber öğretmenin çalışma şartları oldukça uygun. Sizi zorlayacak herhangi bir kısmı olacağını sanmıyorum. Sadece çevrenize daima sorunlu çocukların ve ailelerin olacağını unutmayın. Mesleğe ilk başladığımda çevremdekilere üzülmekten hayata bakamaz olmuştum. Zamanla alışıyorsunuz. 

Rehberlikçi olmak isteyen birisinde şu yetiler kesinlikle bulunmalıdır: 

  • Sabırlı, bilgili ve çözümcü biri olmanız gerekir. Karşınıza onlarca farklı problem gelecek. Tüm sorunlara hızlı ve dinamik çözümler üretmelisiniz. 
  • Mesleğiniz hakkında yeterince bilgiye sahip olmalı, devamlı gelişmeli ve insan psikolojisine ilgi duymalısınız. 
  • Odanızda kös kös oturup gövde büyütmenin hayalini kurmayın. PDR o kadar da basit bir meslek değil. Çaba, emek ve sabır gerektiren birçok olayla karşı karşıya kalacaksınız. 
  • Sorunlu öğrencilerin düzelebilmesi için diğer devlet kurumlarıyla işbirlikçi olmanız gerekecek. Bu da insan ilişkilerinde tutarlı olmanız anlamına gelir. İnsan diyaloğunda başarılı olmayan insanların bu mesleği yapabileceğini sanmıyorum. 

PDR Atamaları Nasıl? Önü Açık Mı? 

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmenliği maaşları gayet iyi. Eee çalışma şartları da düzgün. Geriye bir tek atama kaldı. Günümüzde birçok insan bana mesaj atıyor. “Hocam hangi öğretmenliklerin önü açık? En çok atanan öğretmenlik bölümleri hangileri?” diye. Gençler bu konudaki tutumunuz gerçekten şaşkınlık verici. PDR öğretmenliği atamaları şu anda gayet yeterli. Yani KPSS için düzenli bir çalışma yapan her türlü iyi yerlere gelebiliyor ancak meseleye bu tarafından sakın bakmayın. Atanmak gerçekten ana unsur değil sizin bu mesleği sevmeniz öncelikli tercih sebebi. Gerisi elbet bir şekilde olur. 

önü açık öğretmenlikler 2020

PDR’nin önü kapanır mı? sorusunun cevabı ise tamamen muamma. Malum Türkiye’de yaşıyoruz. Bugün iyi olan yarın yerlerde sürünüyor olabilir ki bunu birçok kez yaşadık. Bu nedenle para tarafında olmayın. Mesleğin yapılabilirlik tarafını sorgulamaya bakın. 

PDR KPSS Atama Taban Puanları ve Kontenjanları 

2020 öğretmen atamaları incelendiğinde PDR mezunlarının 80 civarında bir puan alarak atandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Her sene güncel mezun oranına göre makul bir atama seyri var. Yaklaşık 6 ay boyunca sabırlı bir şekilde KPSS çalışarak bu sahada meslek sahibi olabilirsiniz. 

Sınıf Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar? Atamaları Nasıl? 

Eşit ağırlık puan türünde düzgün bir netice aldıysanız, ülkemizin güzel üniversitelerinde sınıf öğretmenliği de okuyabilirsiniz. Sınıf öğretmenliği taban puanları diğer birçok bölüme göre daha düşük diyebiliriz. Merak edenler için yazımızın son kısmında biraz da sınıf öğretmenliği hakkında bilgi vereceğiz. PDR mi sınıf öğretmenliği mi diye bana soru soranlar bu yazımdan bilgi alabilirler. 

sınıf öğretmenliği mi pdr mi

Ek ders dahil sınıf öğretmeni maaşı 5.300₺ civarındadır. En yüksek sınıf öğretmeni maaşı bu düzeydeyken, en düşük öğretmen maaşları da özel okullarda 2.500₺’ye kadar inmektedir. Sınıf öğretmenliği atamaları PDR dalına göre çok daha fazladır ve atanması kolay bölümler arasında yer almaktadır. Önü kapanmayacak öğretmenlik söyle deseler sadece bu bölümü söylerim diyebilirim. Yeni doğan çocuk yüzdesine baktığımızda ilkokul matematik öğretmenliği ve bu mesleğin önü kapanmayacak gibi görünüyor. 

Sınıf öğretmenliği rehber öğretmenlik kadar kolay olmayabilir. Sınıf öğretmeni olmak diğer birçok branştan daha yorucu. Küçük çocuklara sıfırdan yepyeni bir dünyayı öğretmek tahmin edeceğiniz üzere sadece gerçekten sevenlerin yapabileceği cinsten bir iş. İyi düşünün ve sevdiğiniz mesleği yapın derim! 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.