Rapor Parası Kaç Gün Sonra Alınır SGK

10.07.2020
A+
A-

Rapor parası kaç gün sonra alınır SGK! Hasta ya da çeşitli sebeplerle çalışamayacak durumda olduğumuzda devlet bize çalışamadığımı günler için rapor parası öder. Geçici iş göremezlik raporu hastaneden alınır ve işverene teslim edilir. Bu esnada hastane en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu şubesine bildirimde bulunur. İşveren de bildirimde bulununca SGK çalışamayanlar için iş göremezlik parası öder. Gelin rapor parası ne zaman yatar? sorusunun cevabına daha yakından bakalım.

İş kazası geçirenlerin de alabileceği geçici iş görmezlik raporu insanların kısa süreli geçim kaygısını tamamen ortadan kaldırmaktadır. SGK rapor parası ödemesi yaparak çalışamayacağınız günlerde eğer çalışsaydınız ne kadar para kazanacaksanız onu PTT aracılığıyla tarafınıza ödemektedir.

Rapor Parası Kaç Gün Sonra Alınır?

rapor parası ne zaman yatar

Hastane ve işveren rapor parası bildirimi yaptıktan sonra SGK çalışanları başvuruyu kontrol etmektedir. Rapor parası rapor girişi yapıldıktan sonraki 15 iş günü içerisinde ödenmektedir. Bu süre genellikle 2 haftayı bulmadan rapor parası alacak olan vatandaşların PTT’de bulunan hesaplarına para transferi gerçekleştirilir.

Rapor Parası Neden Yatmadı?

Rapor parası başvurusu için ilk olarak hastaneden rapor almanız gerekir. Alınan iş göremez raporu içerisinde hastalık tanısı yoksa SGK rapor parası ödemesi yapmayacaktır. Rapor parası almanın öncelikli koşulu tanı olmasıdır.

rapor parası kaç gün sonra yatar 2020

En az kaç gün için rapor parası alınabilir? 2 gün ve altındaki geçici iş görmezlik raporları için Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmamaktadır. 2 günü aşan istirahat ve hastalık raporları için ödeme yapılmaktadır.

İşverenin, çalışanın getirdiği raporu girme süresi kısıtlıdır. Rapor alındıktan sonraki 5 iş günü içerisinde işveren tarafından raporun E-Rapor sistemine işlenmiş olması gerekir. Bu işlem geciktirilirse rapor parası alma hakkı ortadan kalkabilir.

rapor parası ayın kaçında yatar

Rapor parasının ödenmeme sebepleri arasında son olarak da hastanelerin yanlış SGK şubesine bildirim yapmasını örnek gösterebiliriz. Hastanenizin rapor parası ödeneği alabilmeniz için bu bildirimi bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna yapması gerekir. Sizin kaydınızın olmadığı bir kuruma bildirim yaparlarsa iş görmezlik parası alamazsınız.

Bunların birçoğu sizin yapmanız gereken şeyler değil. Bu nedenle de işlemlerinizi yaparken dikkatli olursanız bir problem çıkmayacağından emin olabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parası Sorgulama (E-Devlet)

SGK rapor parası ödemelerini başvurudan itibaren geçecek olan 2 hafta içerisinde yapar ve siz bu parayı PTT aracılığıyla çekersiniz. Maaş kartına rapor parası ödemesi yapılmamaktadır. Adınıza PTT’den bir hesap açılır ve kimliğinizle birlikte giderek şubelerden tahsilat yaparsınız. İllaki PTT’den iş göremezlik ödeneği sorgulaması yapmanıza gerek yok. Bu işlemi internetten yani E-Devlet üzerinden de kolayca yapabilirsiniz.

tc kimlik no ile rapor parası sorgulama

E-Devlet rapor parası sorgulaması için buraya tıklamanız yeterlidir. 4A/4B İşgöremezlik ödemesi görme sayfasına E-Devlet şifrenizle giriş yaparak alacağınız ödeme miktarını ve ödeme tarihini kolayca öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifreniz yoksa bunu PTT şubeleri aracılığıyla 2₺ ödeyerek alabilirsiniz. Yine en başta da belirttiğimiz gibi rapor parası yattı mı sorusunun cevabı için en yakın PTT şubesine de başvurabilirsiniz.

Ne Kadar Rapor Parası Alırım? Rapor Parası Hesaplama

Herkes kaç lira rapor parası alacağını merak ediyor. Gelin tüm çalışanlar için rapor parası nasıl hesaplanır sorusuna cevap verelim.

  • İlk üç ay aldığınız toplam brüt maaşı hesaplayın. Bu maaşı son üç ay içerisindeki toplam pirim günü sayınıza bölün.
  • Bu bölümü raporlu gün sayısının 2 gün eksiğiyle çarpın. Raporlu gün sayısından 2 çıkarmamızın sebebi SGK’nin raporlu geçen ilk 2 güne para ödemiyor olmasıdır.
  • Ayakta tedavi görenlerin iş göremezlik raporu hesabı daha farklıdır. Tedaviniz ayakta yapıldıysa çıkan ödeme miktarını 2 ile çarpıp 3’e bölmeniz gerekmektedir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.