Radyoterapi Teknikeri Maaşları 2020

19.02.2020

Radyoterapi teknikeri maaşları 2020 ile birlikte özel sektör ve kamu da çalışma durumuna göre değişsede genel oranda bir artış yaşamıştır.

Radyoterapi teknikeri maaşlarına geçmeden önce  Radyoterapi teknikerliği düşünen ya da güncel detaylar ve radyoterapi teknikerliği hakkında genel bilgi sahibi olmak isteyenler için meslek üzerine size bilgi vermek isteriz.

Günümüz şartları dolayısıyla hayatımıza giren birçok hastalık her geçen gün önemini arttırarak insan yaşamını tehdit ediyor. Bu hastalıklardan biri de günümüz vebası olarak anılan kanserdir. Günümüz teknolojisiyle kansere de erken tanı konulabilmektedir.

Radyoterapi Teknikeri Maaşları

Erken tanı konulduğu takdirde hastalığın iyileşme yüzdesi bir hayli yükselmektedir. Siz de şüpheye yer vermeyerek sağlık kuruluşlarında gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Olmamasını dilemekle birlikte tetkik sonuçlarında kanser ile karşılaşmanız durumunda biran önce tedavi aşamasına geçmelisiniz.

İşte bu hastalıktan kurtulabilmenin yani tedavi olabilmenin yollarından biri de radyoterapidir. Radyoterapi olunan hastane bölümlerinde birçok Radyoterapi teknikeri bulunmaktadır.

Radyoterapi nedir? Tekniker Kimdir?

Radyoterapi; kanser hastalarının kanser hücrelerini bulunduran dokuların temizlenmesi amacıyla X ışınları yardımıyla yapılan kanser tedavi yöntemlerinden birisidir.

Radyoterapi teknikeri; sağlık kuruluşlarında çeşitli hastalıklar için kullanılan yüksek  teknolojili cihazları kullanabilecek donanıma sahip sağlık çalışanıdır.

Doktorun yönlendirmesi ile hastanın kanser hücresi bulunduran dokularını X ışınları ile yani radyoterapi yöntemi ile temizlemeyi çalışır.

Radyoterapi Teknikeri Görevleri Nelerdir?

Radyoterapi teknikeri olmak isteyen kişiler teknikerliğin bir destek personel olma işi olduğunu bilmelidirler.

Teknikerler bu alanda çalışan uzman hekimlerin yardımcı ekibi olarak çalışırlar. Radyoloji uzman hekimi gözetiminde çalışan Radyoterapi teknikeri adına daha detaylı bilgi edinebilmek için görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Radyoloji uzman hekimlerinin hastaları için belirlediği vücut kısımlarının filmini çekmek,
 • Kanser hastalığının teşhis ve takip aşamalarında bilgisayarlı tomografisini ç
 • X ışını tedavisi için gereken aletlerin hazırlığını yapmak,
 • Radyasyon onkolojisi uzmanının belirlediği tedaviyi, sağlık fizikçisinin belirlediği ölçü ve hesaplara göre uygulamak,
 • Tedavi sürecince hastaları takip etmek, beklenmeyen durumları not alıp doktora bildirmek,
 • Tedavide kullanılan aletlerin bakım, basit onarımını ve sterilize etmek.
 • Radyasyon güvenliğini sağlamak, tehlike anında radyasyon güvenliği kurulunun acil durum planını uygulamaya sokmak,

Radyoterapi teknikeri görevlerini bu kadarla sınırlamayıp işine yarayacak güncel sorunları ve çözümlerini takip ederek her geçen gün kendini daha da geliştirip hastalara en yararlı hale gelmelidir.

Röntgen Teknikeri Maaşı

Radyoterapi Teknikeri Olmak İçin Gereken Özellikler

Yazılı kurallar olmamakla birlikte mesleği layıkıyla yapabilmek için bir takım becerilere ihtiyacınız olacaktır. Bu becerileri şu şekil de sıralayabiliriz:

 • El becerisi, hızlılık ve dikkat isteyen işlere yatkın biri olmalıdır,
 • Hastaları bilgilendirip, çekim için yönlendirmesi için iyi iletişim kabiliyetine sahip olmalıdır,
 • Uzun süre ayakta durması gerektiğinden ortopedik sorunları olmaması gerekir,
 • El ve göz koordinasyonu olmalıdır,
 • Fen ve biyoloji derslerine yatkın ve ilgi sahibi olmalıdır,
 • Sözlü ve yazılı yönergeleri anlayabilmeli ve uygulayabilmelidir,
 • Disiplinli, özenli ve sabırlı olmalıdır.

Yukarıda bulunan özelliklerin sizde bulunduğunu düşünüyorsanız radyoterapi teknikerliği sizin için uygun bir meslek tercihi olcaktır.

Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur?

Radyoterapi teknikeri olmak isteyen kişilerin diğer tüm sağlık çalışanlarının da olması gerektiği gibi insan ve insan sağlığına değer veren yapıda olması gerektiğini hatırlatalım.

Tekniker adaylarının, YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı)’nın ilk oturumu olan TYT (Temel Yeterlilik Testi)’ne katılarak yeterli puan alması gerekir. Daha sonra çeşitli üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksek okullarının 2 yıllık Radyoterapi Teknikerliği Ön lisans Programından mezun olmalıdır.

Meslek liselerinin bu meslekle alakalı bazı bölümlerinden (Radyoloji, Radyoloji Teknisyenliği, Radyoloji ve Tedavi Laboratuarı) mezun olanlar Radyoterapi Teknikerliği Ön Lisans Programına sınavsız olarak girebilirler.

Ön lisans programında eğitim alırken staj eğitimi de görürler. Bu bölümden Radyoterapi Teknikeri unvanıyla mezun olurlar.

İstek halinde DGS (Dikey Geçiş Sınavı)’nda başarı gösterenler ilgili programa yakın bir 4 yıllık lisans eğitimine de devam hakkı kazanırlar. Bu bölüm için yakın programlar;

 • Sağlık Eğitimi,
 • Sağlık Memurluğu,
 • Hemşirelik,
 • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarıdır

Teknikerler kendini mesleki açıdan eğitebilmek için kurum bünyesinde yapılan hizmet-içi eğitimlere katılıp meslekte meydana gelen yenilikleri uygulama imkanına sahip olurlar.

2 Yıllık Radyoterapi Bölüm Taban Puanları

Radyoterapi teknikeri olabilmek için TYT’den en az kaç puan almanız gerektiğini sizler için derledik. Edindiğimiz bilgilere göre Radyoterapi teknikeri olmak için devlet üniversitelerinden en iyilerinden olan Dokuz Eylül Üniveristesi’ne girebilmek istiyorsanız taban puan 292,41304 almanız gerekmektedir. Bölümün devlet üniversitelerine alımlar taban puanı  279,02236 ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile kapanmıştır.

Radyoterapi Bölüm Dersleri

Radyoterapi Teknikerliği Önlisans  Programında işlenen dersler; anatomi, fizyoloji ve biyokimya gibi sağlık alanın temel birimleriyle ilgili dersler ve  bilgisayarlı cihazları kullanabilme becerisini  geliştirici teorik ve uygulamalı derslerdir. 2 yıl boyunca 4 dönem olarak görülür.

Radyoterapi Teknikerleri Çalışma Şartları

Radyoterapi teknikerlerinin de tüm meslekler gibi kendine has avantaj ve dezavantajları var. Kapalı ve karanlık ortamlarda çalışan teknikerler sürekli olarak X ışınlarına maruz kalabilmektedir bu da uzun süre için fiziksel sorunlara yol açabilir.

Bu dezavantaj devlet tarafından gözardı edilmeyerek kamuda çalışan personellerin haftalık çalışma saatleri 40 saat olarak belirlenmesine rağmen bu bölümün radyasyonla ilişkili olduğu için yönetmelik ile haftalık çalışma saati 35 saate sabitlenmiştir.

Radyoterapi Teknikerinin Kullandığı Aletler

Radyoterapi teknikerlerinin çalışma ortamında bulunması gereken bazı aletler vardır.Bu aletlere şunları örnek verebiliriz:

▪ Ultrasyon, nükleer görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, radyodiyognostik, röntgen,

▪ Çeşitli filmler, film kasetleri, enjektör ve çeşitli ilaçlar,

▪ Kurşun gözlük ve paravana,

▪ Film banyo tankları, kurutma dolapları,

▪ Röntgen kartları.

Radyoterapi Teknikerleri Çalışma Alanları

Radyoterapi teknikerleri onkoloji bölümü bulunan tüm sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Bu sağlık kuruluşları gerek devlete gerekse özele bağlı olabilirler.

Sağlık kuruluşlarına devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, onkoloji hastaneleri, özel hastaneleri, özel klinik ve poliklinikler örnek verilebilir.

Üniversite hastanelerinde, devlet ve özel hastanelerin Radyasyon Onkolojisi bölümlerinde ,Özel Radyasyon Onkoloji Merkezleri’nde çalışabilirler. Çalışma alanları geniş olduğu için ve sektörde hala bu alanda açık olduğu için iş bulma imkanları yüksektir.

Devlette memur olarak çalışmak isteyen radyoterapi teknikerleri öncelikle KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ‘na girerek bölümüne bağlı olan yeterli puanı almaları gerekir. Devlet memuru olmak için KPSS’den en az 70  puan alman gerekir. Adaylar arası puan sıralaması yapılır. Mülakat sonucu memur olacaklar belirlenir.

Özel kurumlarda çalışmak isteyen radyoterapi teknikeri ise kuruluşa bireysel başvuru yapar. Şartlar konusunda anlaşırlarsa ve kurum onu çalışanı olarak isterse o kurumda çalışmaya başlar.

Radyoterapi Teknikerleri 2019/4 KPSS Atama Taban Puanları

Radyoterapi teknikerlerinin atamalarına biraz araştırdığımızda karşımıza çıkan verilere göre en küçük puan ile yerleşen aday 84,249 puanla atanan adayın Rize’ye, en yüksek puan ile yerleşen adayın 91,979 puanla Diyarbakır’a atandığını gördük.

Radyoterapi teknikerlerinin devlete yerleşebilmeleri için ÖSYM tarafından merkezi atamalarda kullanılan kod 3039’dur. Bu koda sahip kadro sayısı 2019/4 KPSS merkezi atamalarında 25 olarak belirlenmiştir.

Radyoterapi Teknikeri Maaşları Yeni Mezun 

Radyoterapi Teknikeri Maaşları Yeni Mezun

Radyoterapi Teknikeri Maaşları Yeni Mezun 

Tüm sağlık alanlarında olduğu gibi radyoterapi teknikerliği de meslek hayatına ilk atılan adımla birlikte meslek hayatınında beraberinde getirdiği sabır ve disiplin gibi zorluklarla karşılaşacaktır. Eminiz ki kendinize biraz zaman verdiğinizde mesleğinize alışacak ve mesleğinizi layıkıyla icra edeceksiniz.

Mesleğinizi daha iyi yerine getirmek için ve kendi iş imkanlarınızı en yüksek seviyeye getirebilmek için elinize gelen tüm fırsatları kullanmanız ve sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Kendiniz geliştirmek için size yararlı olacağını düşündüğünüz tüm eğitimlere katılmanız önerilerimiz arasındadır.

Radyoterapi teknikeri maaşları yeni mezun olanlara ocak ayında yapılan zamdan sonra güncel maaşları 4200-4400 TL civarında olacaktır. Bu rakam ortalama olarak belirlenerek ödemeler ile birlikte 100-200 TL oynayabilmektedir. Özel sektörde de yeni başlayan bir radyoterapi teknikerlerinin maaşları 2250-2500 TL şeklindedir.

Özel sektörde maaşlarda kurum ve kuruluşlara göre büyük oranlarda farklılıklar görülebilir.Fakat ortalama olarak rakamlar asgari ücret civarındadır. Maaş miktarları özel kurum ve kamu farketmeksizin her sene belli miktar artış göstermektedir.

Radyoterapi Teknikerleri Maaşları Devlet Memuru

Yeni Başlayan                                               4100-4300 TL

5 Yıllık                                                            4150-4350 TL

10 Yıllık                                                          4200-4400 TL

15 Yıllık                                                          4500-4700 TL

20 Yıllık                                                          4700-4900 TL

25 Yıllık                                                          4750-4950 TL

30 Yıllık                                                          4800-5000 TL 

Tabloda görülen maaş miktarları teknikerlerin Ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 yılındaki maaşlarıdır. Bu rakamlar ortalama bir rakamdır. Kurumdan kuruma ek ödemeler (Döner sermaye, eş ve çocuk yardımı gibi) , ek mesailer ile değişmektedir.

Radyoterapi Teknikeri Maaşları Özel Sektör

Radyoterapi teknikerleri maaşları özel sektör serbest piyasa koşullarında hastane kriterlerine göre değişiklik gösterir.  Teknikerin çalıştığı şehir, teknikerin tecrübesi ve bireysel edinimleri kazancını bir şekil de etkilemektedir. Edindiğimiz bilgilerden hazırladığımız genel tablo şu şekildedir;

Yeni Başlayan                                               2250-2500 TL

1-5 Yıllık                                                         2500-3000 TL

5-10 Yıllık                                                      3000-3500 TL

10+ Yıllık                                                        3500-5000 TL

Kamu sektörlerinde olduğu gibi özel sektörde de kurumda kuruma değişen prim verilmektedir. Verdiğimiz genel maaş miktarları primsiz fiyatlardır.

Radyoterapi teknikeri maaşları ve radyoterapi teknikerliği hakkındaki genel bilgileri sizin için bir araya getirmeye çalıştık. Umarım aklınızdaki soruları cevap bulabilmişsinizdir.

Ameliyathane Teknikeri Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşları

Diş Hekimi Maaşları

YORUMLAR
 1. Rabia dedi ki:

  2 yıllık radyoterapi veya anestezi teknikerliği istiyorum. Sayfanızda ikisiyle ilgili yazı olması işime yaradı .