Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Nedir? PDR Nedir?

08.04.2020
A+
A-

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Nedir? PDR Nedir? Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yani kısaca PDR bölümü son zamanlarda tercih yapılırken en çok dikkat çeken ve incelenen bölümlerin başında gelmektedir. PDR bölümünün bu kadar dikkat çekmesinin ana sebebi çalışma alanının oldukça geniş ve PDR Maaşlarının da tatmin edici olmasıdır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Nedir? PDR Nedir?, Pdr çalışma alanları ve bir PDR’nin sahip olması gereken  nitelikler nelerdir gibi soruların cevabını sizler için cevaplayacağız.

 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik , PDR Nedir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik , PDR , kişilerin kendilerini bireysel, sosyal, eğitim ve iş hayatı gibi alanlarda geliştirebilmelerine, kapasitelerini arttırmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir meslek dalıdır. Psikolojik danışman, kişilerin hayatlarında karşılaştığı sıkıntılara, çözüm bulmakta zorlandığı problemlerin çözülmesinde destek olan, bireyin mümkün olan en doğru kararları vermesinde yardımcı olan kişidir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik , PDR bölümü mezunları bilinenin aksine sadece okullarda görev almazlar., devlet kurumlarında da psikolojik danışman sıfatıyla çalışabilmektedirler. Ayrıca ruh sağlığı düzgün olmayan hastaların teşhis ve tedavi edilmesinde rol almaz, ilaç da yazmazlar. Peki Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yani PDR mezunlarının yaptığı nedir? Daha çok mevcut problemlerin belirlenmesi ve iyileştirilmesi üzerine çalışma yaparlar.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik , PDR , bölümü TM puan türüyle girilebilen ve üniversitelerin Eğitim Fakültesinde eğitim veren bir bölümdür. Eğitim süresi 4 yıldır. Mezun olunduğunda ”Psikolojik Danışman” ünvanı alırlar. Genelde bu bölümünü bitiren kişilerin okullarda Rehber Öğretmen olarak çalışmaya başladığı bilinse de PDR mezunları birçok alt alanda da çalışabilmektedir. Bu alt alanlara daha sonra göz atacağız. Gelin şimdi bir psikolojik danışmanın sahip olması gereken özelliklere göz atalım.

Psikolojik Danışmanın Sahip Olması Gereken Özellikler

Psikolojik Danışmanın Sahip Olması Gereken Özellikler

Psikolojik Danışmanın Sahip Olması Gereken Özellikler

Aklınızdaki meslek ne olursa olsun tercih yapmadan önce size uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Aksi durumlarda severek başladığınız meslek hayatınız kabusa dönüşebilir. Burada bir Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunu Psikolojik Danışman’ın sahip olması gereken özellikleri inceleyeceğiz.

1) İyi Bir Dinleyici Olmak

Bir psikolojik danışmanın en temel ve en önemli görevi dinlemektir. Dinlemenin sadece duymaktan ibaret  değildir. Dinlerken karşındakini anlamak, anladığını doğru yorumlayabilmek ve dinlediğini gerek vücut diliyle gerekse sözlü olarak karşısındakine hissettirebilmek en önemli noktadır.

2) Sabırlı ve Önyargısız Olmak

Bir diğer önemli nokta da dinleyici olarak sabırlı olmaktır. Dinlerken, karşıdakinin kendini ifade şekline saygı duymalı ve sabırlı olunmalıdır. Aynı zamanda bir danışman danışanını inanç, dil, ırkı, rengi, tercihleri, ne olursa olsun önyargısız bir şekilde dinleyebilmelidir.

3) Derinlemesine Anlayabilme Kabiliyetine Sahip Olmak

Psikolojik danışman, danışanın ağzından çıkanları duyduğu kadar o anda aklından geçenleri, gerçekte neler söylemek istediğini de anlayabilmeli. Birçok danışanın söylemek isteyip de ifade edemediği konuları derinlemesine anlayabilmeli ve analiz edebilmelidir. Bu özellik kimi insanlarda bulunmakta olsa da zamanla eğitim döneminde de geliştirilebilir, panik yok.

4) Yüksek Gözlem Kabiliyeti

Danışan insanlar her zaman her şeyi açık açık anlatamayabilirler. Çoğu zaman anlatmaktan kaçabilirler. Böyle durumlarda yüksek gözlem kabiliyetine sahip olmak hanenize olumlu yönde puan yazar.

Bunlara ek olarak yardımsever bir insan olunması, empati yeteneğinin yüksek olması ve gelişime sürekli açık olunması da bir Rehberin sahip olması gereken özelliklerdir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR Lisans Dersleri

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR Lisans Dersleri

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR Lisans Dersleri

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR bölümünde diğer tüm eğitim bilimleri bölümlerinde olduğu gibi ilk iki yıl ağırlıklı olarak eğitim fakültesi dersleri verilir. Bu dersler aslında mesleğinizin temeli olan, rehber öğretmen olarak işe başladığınızda ( başka alanlar da olabilir )  fazlasıyla işinize yarayacak olan derslerdir. Geriye kalan iki yılda ise alan dersleri ağırlıktadır. Bu derslerden bazıları şöyledir;

Fizyolojik Psikoloji

Psikolojik Danışma Kuramları

Davranış Bozuklukları

Sosyal Psikoloji

Grupla Psikolojik Danışma

Psikolojik Testler

Kişilik Kuramları

Bölüm dersleri ve içerikleri hakkında daha detaylı bilgiler için ilgili üniversitelerin ders içerikleri kısmından yararlanabilirsiniz.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR Çalışma Alanları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Nedir? PDR Nedir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR Çalışma Alanları

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Nedir? PDR Nedir? sorusunun özetle cevabını verebilecek kısıma geldik. Oldukça geniş bir çalışma alanı olan Psikolojik Danişmanlık ve Rehberlik, PDR  mezunlarının iş başı yapabileceği başlıca kurumlar şunlardır;

 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel kuruluşlar,
 • Rehberlik Araştırma Merkezleri,
 • Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özel gereksinimli bireylerin eğitiminde ve ailelerin psikolojik danışma süreçlerinde,
 • Üniversitelerde akademik personel ve psikolojik danışma birimlerinde,
 • Askeri liseler, Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Harp Okulları, Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezleri’nde,
 • Kreş, anaokulu, çocuk yuvası, etüt merkezi, dershanelerde,
 • Aile ve Çocuk mahkemelerinde Pedagog ve bilirkişi olarak,
 • Adalet Bakanlığına bağlı çocuk cezaevi ve infaz kurumlarında,
 • Odyoloji alanında yüksek lisanslarını tamamlamaları durumunda kamu hastaneleri ve özel hastanelerde,
 • İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerinin ilgili birimlerinde (polis ve jandarma) reşit olmayan çocukların ifadelerinin alınması sırasında bilir kişi veya danışman olarak,
 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı kreş, anaokulu gibi okul öncesi eğitim hizmeti veren kurumlarda,
 • Toplum Merkezleri ve Aile Danışma Merkezi ve yurtlarda,
 • Ayrıca şirketlerin insan kaynakları bölümünde çalışma olanakları vardır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR Atamaları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Nedir? PDR Nedir?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR Atamalar

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Nedir? PDR Nedir? sorusunda asıl almak istediğiniz cevabın maddi boyutta olduğunu bilmek için kahin olmaya gerek yok. Malesef PDR devlet kadrolarına atanma puanı yüksek olan bölümler arasındadır. Ülkemizde çoğu öğretmenlik bölümü gibi eksiği kapatılamasa da atamaları gün geçtikçe zorlaşmakta olan PDR, geçmiş yıllarda 80 puan ile alım yaparken 2018 yılında bu puan 85 lere kadar yükselmiştir. Ancak atama puanları mezun sayısı ve devletin kadro ihtiyacına bağlı olarak değişmektedir.

2018 ÖABT sayısal verilerine göre Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun 15.952 kişi kadrolarda yer almak için sınava girmiştir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik maaşları , PDR maaşları Hakkında Ayrıntılı bilgi için ilgili konuya göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Güncel Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Maaşları, PDR Maaşları için buraya tıklayabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.