Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Maaşları, PDR Maaşları

08.04.2020
A+
A-

Maddi olarak sıkıntılı geçirdiğimiz şu dönemde herkes gibi siz de doğal olarak seçeceğiniz bölümün maddi getirisini merak ediyorsunuz. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, PDR son zamanlarda sıklıkla tercih edilse de tercih edenlerin çoğu maddi getirisini bilmemekte ve öğrenmek istemektedir. Bu yazımızda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Maaşları, PDR Maaşlarının çalışma şartlarına göre 2020 de nasıl değişkenlik gösterdiğini inceleyeceğiz. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Maaşları, PDR Maaşlarını devlet okulları, özel sektör ve Rehberlik Araştırma Merkezleri özelinde mercek altına alacağız.

Devlet Okullarında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Maaşları, PDR Maaşları

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Maaşlarına (PDR maaşları) değinmeden, Psikolojik Danışman olarak çalışmaya başlayacağınız okullardaki çalışma şartlarına bir göz atalım.

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’nin “Çalışma Saatleri ve İzinler” başlıklı 37. Maddenin 2.fıkrasına göre “Rehberlik servislerinde görevli rehberlik öğretmenlerinin çalışma süreleri haftalık 30 iş saatidir. Günlük çalışma saatleri eğitim-öğretim kurumunun özellik ve ihtiyaçlarına göre okul müdürlüğünce düzenlenir. Bu elemanlar izin ve tatillerini diğer öğretmenler gibi kullanırlar.” şeklinde açıklama yapılmaktadır. Okullarda mesai saatleri 09.00-15.00 arasında değişmekle birlikte rehberlik öğretmenlerinin günlük 6 saat çalışma yükümlülükleri bulunmaktadır. Okullarda öğretmen olarak çalışan rehberlikçilerin diğer öğretmenlerden farklı olarak öğle arası tatili bulunmamaktadır. Okulda çalışma yapılması durumunda alacağınız ek ders ücretleri müdür muavinleri ve müdür gibi yatırılmaktadır.

   2020 yılı itibariyle yeni atama almış, kesintisi bulunmayan sözleşmeli öğretmen maaşı 4013 TL’dir. Maaşa ek olarak bir de ek ders ücretinden faydalanılabilir. Okulda rehber öğretmen olarak çalışan PDR mezunları yaklaşık 1200 TL de ek ders ücreti alabilirler. Tüm bunlar göz önüne alındığında bir rehber öğretmenin maaşı 5200 TL ye denk gelmektedir.

Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışan Maaşları

PDR mezunları okullarda rehber öğretmenliğin yanısıra şartlar olgunlaşırsa Rehberlik Araştırma Merkezlerinde de görev alabilirler. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, aile rehberliği, psikolojik danışmanlık ve rehberlik ve özel eğitim gerektiren durumlarda ihtiyaç sahiplerine ücretsiz hizmet sunarlar. Çocuklarında yaşıtlarına kıyasla herhangi bir farklılık fark edilmesi durumunda aileler rehberlik araştırma merkezlerine başvurabilirler. Rehberlik araştırma merkezlerinde PDR mezunlarının çalışmaları 08.00- 17.00 arasıdır. Bunun yanısıra okul psikolojik danışmanlarına göre yarıyıl tatili (sömestr)  veya yaz tatilleri bulunmamaktadır. Çalışma yıllarına bağlı olarak yıllık 20 ila 30 gün arasında değişen izin hakları bulunmaktadır. Çalışma süreleri 10 yılı aştığında bu izin 30 gündür. Okullarda çalışanlardan daha fazla çalışmalarının maddi olarak artısı da aldıkları maaşlardır. Okul rehberlik öğretmenlerinden daha fazla maaşları vardır. Rehberlik araştırma merkezinde çalışan bir psikolojik danışmanın ek ders ücretleri yüzde 25 daha fazladır. Hesaba vurulduğunda bu miktar okul psikolojik danışmanlarına göre 550-600 TL daha fazla maaş anlamına gelmektedir. Uzun lafın kısası Ram’de çalışan bir PDR mezunu psikolojik danışmanın maaşı 6000 TL civarındadır.

Özel Sektörde Çalışan Maaşları

Her iş alanında olguğu gibi söz konusu özel sektörse alınacak maaşlar pek net değildir. Özel sektörde alınacak maaşın belirlenme kriterleri kurumdan kuruma, çalışma saatlerine ve yapılan işe göre değişiklik göstermektedir. Özel Eğitim Kurumları’nda çalışmayı düşünenler için bu fiyat 2000-7000 TL arası değişmektedir. Tabi hayal kırıklığına uğramamak için tavan fiyatı baz almamakta fayda var. Burada alacağınız maaşın belirlenmesinde kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ve sahip olduğunuz donanım belirleyici kriterlerin başında gelir.

Özel sektörde tatmin edici maaşlar alınabilmesi için bir takım ayırt edici özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.  Bunlardan en önemlileri iş disiplini ve mesleğe ilişkin yüksek kabiliyete sahip olunmasıdır. Psikoloji alanı kendini sürekli güncellediğinden yeniliğe ve değişimlere hazırlıklı olmalısınız. Mesleki donanım olarak kendinizi yeterince geliştirdiğinize inandığınızda ve yeterli çevreyi edindiğinizde Psikolojik Danışma Merkezi de açabilirsiniz. Böylece uzmanlık alanı ve yüksek öğretim dalınıza göre vereceğiniz hizmetin seans ücretlerini ve test ücretlerini ona göre belirleyebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak PDR mezunu olarak Adalet Bakanlığı’na bağlı aile ve çocuk mahkemelerinde de görev alabilirsiniz. Ailevi sorunlar, ebeveyn çocuk ilişkileri, velayet, evlatlık edinme, evlilik izni ve kişisel izinler gibi konularda davalarda rapor yazabilirsiniz. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mezunları Adalet Bakanlığı’na bağlı çalıştıklarında 2020 yılı itibariyle 3900-4700 TL arası maaş alabilmektedir. Bu miktarlar alınan ödeneklere ve harcırahlara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Bu yazımızda verilen Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik maaşları ( PDR maaşları ) sizlere rehberlik etmek ve kabaca bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Maaşlar kabataslak bu şekilde olmakla birlikte, harcırah, ödenek, kademe derece, atanma zamanı, sözleşmeli – kadrolu gibi etkenlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Nedir? PDR Nedir? Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayarak ilgili kısma geçebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.