Polis Özel Harekatı Maaşları Ne Kadar? Güncel PÖH Maaşları

02.04.2020
A+
A-

Polis özel harekat maaşları 2020 yılında da hayallerini polislik süsleyenlerin en sık sorduğu soruların başında gelmektedir. Bu yazımızda sizi PÖH maaşları hakkında bilgilendireceğiz.

2020 yılı ile birlikte maaşlarda görülen artış polis adaylarımızın yüzünü güldürecek. 2020 Ocak zammından sonra personele ödenen yeni maaş tutarları yüzde 5,49 oranında arttırılmıştı.

Peki, bu yüzdelik artışın PÖH maaşlarına nasıl yansıdığını hep beraber inceleyelim.

Polis Ozel Harekat Maaslari

Polis Ozel Harekat Maaslari

Polis Özel Harekat Nedir? Nasıl Olunur?

Polis Özel Harekat, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan, genel olarak büyük şehirlerde veya terör olaylarının olduğu şehirlerde görevlendirilmektedirler. Terör, uyuşturucu, bomba, kaçakçılık vb. olaylarda PÖH operasyonlarda bulunmaktadır.

Polislik mesleğinin önemli alanlarından olan Polis Özel Harekat (PÖH) olmak isteyenlere müjde! Düzenlenen 671 No’lu KHK ile eğitim gören polisler ve görevde olan polisler bir başvuru sürecinin ardından şartları taşımaları durumunda PÖH olabilecekler. Kadınların da PÖH’e katılmaları için çalışmaların hızlandırılacağı müjdelendi.

PÖH’e katılmak isteyen vatandaşlarımız için şartların belirlendiği açıklandı. Polis Meslek Yüksek Okulu’nda (PMYO) eğitim aldıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) çatısı altında göreve başlayan polisler, sonraki zamanlarda yapılacak alan PÖH alımları için başvuruda bulunabilecek.PÖH alımları için açılacak olan ilanın son olacağını, bundan sonraki PÖH alımlarının meslekte görev yapan polislerden yapılacağı açıklandı.

Polis Özel Harekat Olmak İçin Gerekli Şartlar

PÖH olarak görev yapmak isteyen vatandaşlar, PMYO öğrenciliği sırasında özel harekat polisi olarak görev yapma istediğini belirtebilmektedir.

Polislik mesleğini sürdüren kişiler ise görevine PÖH olarak devam etmek istediği yönünde başvuruda bulunabilmektedir.

Yasanın düzenlenmesi ile birlikte polis olarak görev yapanlar, PÖH birimlerine geçebilecek. Yayınlanan 671 numaralı KHK’nın PÖH olmayı kolaylaştıran maddesi ise şu şekildedir:

“Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olma ve terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan fazla süre geçmemiş olması kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı olmadan, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.”

  • 28 yaşından gün almamış olmak,
  • Başvuru yapacak adayın terhis olduğu tarih ile başvuru yaptığı tarih arasında en az 3 yıl süre bulunması,
  • Başvuru yapacak adayların en az lise mezuniyetinin olması,
  • Yapılacak olan fiziki yeterlilik ve sözlü sınavlarda başarılı olması,
  • Polis Eğitim Merkezlerinde eğitim almış olmak.

Polis Özel Harekat Eğitimleri Nelerdir?

Özel Harekat Polisi olmak isteyenler uçak, araç, gemi, metro, tren gibi her türlü kapalı alanda rehin alınan kişileri kurtarma, tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlama, havalimanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etme gibi eğitimlerden geçmektedirler.

Bunlara ek olarak, keskin nişancılık eğitimi, bomba düzeneği imha etme, arazide mevzi çatışma ve muharebe, meskun mahal operasyonları, sokak geçişleri, yol aramaları ve ev aramaları eğitimleri, patlayıcı maddeyi bulma ve imha etme eğitimleri, bir bölgeden başka bir bölgeye geçiş (intikal etme), gözetleme, keşif, pusu, baskın, pusudan kurtulma, yön bulma, harita okuma, üs bölgesi oluşturma, mevzi oluşturma ve arazide konuşlanma gibi alanlarda da eğitimler almaktadırlar.

Polis Özel Harekat Maaşları 

2020 yılında yapılan yüzde 5,49’luk zamdan sonra aile geçim indirimi ve ek ödemeler dahil olmak üzere PÖH’lere ödenen maaşlar 5,500 TL – 6,500 TL arasında yer almış ve artış göstermiştir.

Polis Özel Harekat’a ilk giren aday memura en düşük maaş olan 5 bin 950 TL verilmektedir. Bu maaş, operasyon ücreti eklenmemiş halidir.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde operasyonlara katılanlara 3000 TL’ye kadar artan operasyon ücretleri verilmektedir.

Bu meslekte 20 seneyi aşan kişilere ise 6 bin 700 TL maaş verilmektedir. Bu ücrete ek olarak operasyon ücretleri de eklenebilmektedir.

Polis Özel Harekat maaşlarına devlet memurlarına olduğu gibi yılda iki defa 6 ayda bir olacak şekilde zam yapılmaktadır.

Polis Özel Harekat maaşlarını incelediğimiz bu yazımız umarım sizler için yararlı olmuştur. Sorularınızı yorumlarda bizlere bildirmeyi unutmayın.

Yurtdışı Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.