PDR Maaşları Ne Kadar? Yeni Uzman PDR Maaşları

06.06.2020

Bu yazımızda 2020 yılı PDR maaşlarından bahsedeceğiz. Üniversite tercihlerini yapmadan önce eşit ağırlık bölümünde okuyanların çoğu kişinin aklında PDR bölümü hakkında birçok sorular içermektedir. PDR bölümünü okumanın avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yazımızda bu konulara değineceğiz. PDR mezunu olan bir kişinin çalışma zorluğu çalışma saatleri gibi konulardan da bahsedeceğiz.

Pdr, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik mesleğinin kısaltılmasıdır. Üniversitede psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden mezun olanlar psikolojik danışman ve rehber öğretmeni unvanı ile işe başlarlar. PDR mezunları çalıştıkları kurumlara ve çalışma saatlerine göre maaşları değişiklik göstermektedir.

PDR Çalışma Alanları

Genellikle Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenleri ilkokul, ortaokul, lise gibi kurumlarda öğretmen olarak çalışırlar. Bunun yanında Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde görev alabilirler.

Özel sektörde de PDR mezunları çalışabilmektedir özel sektörde PDR mezunu kazanacağı ücret tamamen kişiye anlaşma saatine ve anlaştıkları duruma göre değişiklik gösterebilir kendini geliştirmiş birçok kişiyi eğitim kurumlarında psikolojik danışman olarak görev alabilir

MEB’de kazandığından çok fazla miktarda ücret kazanabilirsiniz. Özel sektörde 2700-7000 TL arası değişkenlik gösteren bir maaş skalasına sahiptir. Ayrıca PDR mezunları çeşitli kurumlardaki testleri uygun ve yaparak da gelir sağlayabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda çalışan PDR çalışanı 4.800 TL civarında maaş alabilir. Ek ücretler belirtilen maaşa dahil değildir. Adalet Bakanlığı’nda çalışan bir PDR mezunu güncel 2020 yılına göre 3.900 TL- 4700 TL arası maaş alabilir. Ek ücretler buna dahil değildir.

PDR Çalışma Saatleri

Devlet okullarında psikolojik danışmanlık ve rehberlik maaşları birçok PDR mezunu çalıştığı alanlardan biri ise devlet okullarıdır. Devlet okullarında Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışma saatleri okulun başlama saati ve bitiş saatine eş değerdir. 6 saat çalışma yükümlülükleri bulunur sabah 9.00 – 17.00 saat aralığında değişkenlik gösterir.

Rehberlik Araştırma Merkezi’nde PDR olarak çalışmak: PDR mezunları okullarda rehberlik öğretmenliği yaptığı gibi rehberlik araştırma merkezlerinde de çalışabilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı’nın aile rehberliği psikolojik danışmanlık ve rehberlik ve özel eğitim gerektiren durumlarda ihtiyaç sahiplerine ücretsiz imkân sağlamaktadır.

Çocukların yaşıtlarına kıyasla herhangi bir zorluk çekmesi durumunda aileler rehberlik araştırma merkezlerine gönül rahatlığıyla başvuruda bulunabilirler. Rehberlik Araştırma Merkezi’nde bir PDR mezunu 8 ile 17.00 arasında çalışma saatleri mevcuttur. Okulda çalışan bir psikolojik danışmanlık ve rehberlik e göre yarıyıl tatili veya yaz tatilleri bulunmamaktadır.

Çalışma yıllarına bağlı olarak 20 ila 30 gün arasında değişen izin hakları vardır okullarda çalışan PDR oranla daha fazla çalışmaları daha yüksek maaşı almalarında da bir öncüdür rehberlik merkezinde çalışan psikolojik danışmanın ek ücretleri yüzde yirmi beş daha fazladır yani bir okulda çalışan psikolojik danışman ve rehberlik öğretmeni ne oranla 550-600 civarı daha yüksek maaş alma olanağına sahiptir. Rehberlik Araştırma Merkezi’nde çalışan bir psikolojik danışmanın maaşı 6000 TL civarındadır.

Özel Sektör PDR Maaşları

Özel sektörde çalışan psikolojik danışman ve rehberlik maaşları: Her meslekte olduğu gibi psikolojik danışmanlık ve rehberlik yapan kişilerde Özel sektörde çalışabilmektedir Özel sektörde çalışmak her iş yerine göre değişkenlik gösterebilir kişinin azmine ve kariyerdeki meslekteki çalışma saatini oranla maaşı değişmektedir 2000 lira 7000 TL arasında maaş alabilirler.

Yaşam koçu olarak çalışmak: PDR mezunları bir çalışma alanı ise yaşam koçluğu eğitim koçluğu veya meslek koçluğu gibi alanlarda da çalışabilirler. Yaşam koçluğunun yanı sıra eğitim koçluğu, meslek koçluğu gibi hayatınızın her alanında insanlara yardımcı olabilirler. Genellikle hedefi olan insanların hedefine doğru adımlar ile planlı ve programlı bir şekilde ilerlemesini sağlayan meslek grubudur.

Örneğin üniversite sınavına hazırlanan bir öğrencinin planlı bir şekilde doğru yolları izleyerek. Stres yönetimini sağlamasını sağlayan meslek grubudur. Ayrıca kişisel gelişim uzmanı da olabilirler.

Kimler PDR Bölümünü Okumalıdır?

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni çalıştığı kurum ve kuruluşlarda öğrencilerin ilgi yetenek ve kişilik özelliklerini ortaya çıkarmada yardımcı olan bir meslek grubudur. Öğrencilerin herhangi bir sorununda psikolojik sonunda veya ve çözüme ulaşmasında yardım öncülük edecek kişidir. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü okumadan önce elini niteliklere sahip olup olmadığınızı bakmak önemlidir.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni genel olarak insanlara karşı sakin saygılı ve iyimser yapıda olmalıdır gülümseyen karşındaki kişinin rahatça duygularını ve düşüncelerini artırabileceği bir kişilik özelliğine sahip olmalıdır.

  • Rehberlik öğretmeni yardımseverlik konusunda istekli olmalıdır.
  • Empati yeteneği yüksek kişi empati yeteneği yüksek bir yapıya sahip olmalıdır.
  • Bütünleştirici uzlaşmacı bir tavır içerisinde yıkıcı değil yapıcı ve çözüm odaklı çözme becerisine sahip özelliklere sahip olmalıdır.
  • Özgüveni yüksek ve bunu da karşıya geçirilebilecek potansiyele sahip olmalıdır içten güvenilir ve dürüst olmalı olmalıdır.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmenin Sorumlulukları Nelerdir?

Millî Eğitim Bakanlığına göre rehber öğretmenlerinin sorumlulukları şu şekilde tanımlanmıştır; Türk eğitim sisteminin genel amaçları çerçevesinde eğitimde rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri temelde öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine eğitim sürecinden yetenek alanlarına göre yönlendirmeli ve yeteneklerini en uygun şekilde kullanmalarını ve geliştirmelerine yöneliktir. Rehberlik öğretmenin sorumlulukları şunlardır sorumlu olduğu sınıfların yıllık rehber planlamasını yapmak. Rehberlik için ayrılan ders süresi dahilinde derse girmek ve öğrencileri belirlenen konularda danışmanlık yapmak diğer branş öğretmenleri ile işbirliği içerisinde öğrencilerin durumlarını gözetmek, öğrenci gelişim kayıtlarını tutmak, eğitimde doğrultusunda öğrencilerin sosyal etkinlikler içerisinde yer alması için teşvik ve bulunmak, her öğrenci için bireysel başarı değerlendirmesi yapmak öğrencinin sınav stres yönetiminde nasıl sağlayacakları hakkında destek sağlamak meslek branş belirlenmesinde hangi meslekleri konusunda mesleği seçecekleri konusunda kararsız kalan öğrencilere danışmanlık hizmeti vererek yardımcı olmaktır. Ayrıca rehber öğretmenleri belirli planlamalar yaparak okuldaki bazı seminerleri düzenlemekle de görevlidir. Uyuşturucu kullanmanın kötü yanlarını veya sigaranın zararları gibi konularda okullarda seminerlerle destek vererek öğrencileri bu konuda bilgilendirmelidir.

Nasıl Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni Olunur?

Rehber öğretmeni olmak için üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren psikolojik ve danışmanlık rehberlik bölümünden lisans derecesi ile başarılı bir şekilde mezun olmalıdır psikoloji bölümünden mezun olup pedolojik formasyon alarak psikolojik danışmanlık ve rehberlik mesleğini icra etmek mümkündür

Psikolojik Danışman ve Psikoterapi Meslekleri Arasında Fark Var Mıdır?

Psikolojik Danışma insanlara kendini tanıma sorunları çözme sorunlarını çözerken sağlıklı ve doğru kararlar alma gibi konularda destek olan kişilerdir bu işi yapan kişilere psikolojik danışman yardımcı olduğu kişiye ise danışan denir psikoterapi ise işlevselliğin bozulduğu seviyede psikolojik rahatsızlıkların konuşma ve diğer psikoterapik yöntemlerle tedavi etme ve iyileştirme süreci de diyebiliriz. Kontrol edilemeyen kişilik ve duygu durum bozuklukları klinik veya hastanelerde tedavi uygulanır. Bu iki kavram hakkında farkı belirtecek daha pek çok nokta vardır.

PDR Bölümünde Hangi Dersler Ağırlıklıdır?

Üniversiteden üniversiteye göre değişkenlik gösterse bile belli başlı dersler her üniversite göstermektedir.  Genellikle sözel bir bölüm olan psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünde eğitim alanındaki dersler temel psikolojik danışma dersleri diğer fakültelerde alınan zorunlu dersler ve seçmeli dersleri olarak ayrılmaktadır. Eğitim alanında; Eğitime Giriş, Eğitim Felsefesi, Eğitim Sosyolojisi, Sınıf Yönetimi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme gibi dersler alırlar. Psikolojik danışma ve rehberlik esas dersleri; Danışmanlık Becerileri, Psikolojik Danışma, Kişilik Kuramları gibi daha çok bölüme yönelik olan dersler vardır. Diğer fakültelerden; Sosyoloji, Felsefe, Ekonomi gibi belli başlı spesifik dersleri de alabilme ihtimalleri vardır.

PDR bölümünden mezun olan kişiler psikiyatri olarak çalışabilir mi? Hayır psikiyatri olabilmeleri için 6 yıllık eğitimi tamamlamış olmaları gerekmektedir.

PDR mezunu psikolog olabilir mi? Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları klinik psikoloji alanında yüksek lisans yaptıkları takdirde klinik psikolog unvanını alabilmektedirler onun dışında psikolog olarak görev alamamaktadırlar.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunları devlet hastanelerinde çalışabilirler mi? Psikolojik Danışmanlar devlet hastanelerini atanmazlar ve orada çalışamazlar devlet hastanelerinde genellik ve psikoloji bölümünden mezun olan kişiler çalışmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.