Patoloji Uzmanı Nedir? Görevleri Nelerdir?

30.04.2020

Patoloji Uzmanı Nedir? Görevleri Nelerdir? Patoloji bölümünü hastalık bilimi olarak adlandırmak mümkündür. Patoloji uzmanı, hastalıklı olarak görülen doku ve organlardan alınan örnekleri inceleyip hastalıklara tanı koymakla görevlidir. Bunun için genel olarak kullandıkları yöntem mikroskobik incelemedir. Günümüzde çağdaş teknolojinin sağladığı olanaklardan en iyi şekilde faydalanan mesleklerden biri patoloji uzmanlığıdır. Patoloji uzmanlarının bazılarının öteki tıp branşlarından farklı bir özelliği, genellikle laboratuvar ortamında çalışmalarını gerçekleştirmeleri ve hastalar ile doğrudan temas halinde olmamalarıdır.

Patoloji Uzmanı Ne İş Yapar?

Patoloji uzmanı için öncelikle hastaların şikayetleri üzerine hastalıklı olarak farkedilen organlardan örnek alıp incelemede bulunan kişidir diyebiliriz. Genelde bu işlemi mikroskobik inceleme ile gerçekleştirirler. Patoloji alanında uzman kişilere patalog ya da patoloji uzmanı denir. Patolog, zamanının çoğunu dokuları mikroskop ve çıplak gözle incelemekle geçirir. Aynı zamanda bu incelemeler için raporlar hazırlar. Genetik ve moleküler biyoloji ile ilgili en teknolojik olanakları kullanırlar.

Patoloji Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Bu personeller, diğer uzman doktorların isteği üzerine incelenmek için alınan ve patoloji servisine gönderilen örnekleri inceler. Bu sebeple örneklerin üzerinde başlangıçta meslektaşının talebiyle incelediği noktalara, daha sonra da karşılaşılabilecek farklı problemlere yönelmesi beklenir. Bilinenden farklı olarak ölülerden alınan örneklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi, patolojinin çok küçük bir bölümünü kapsar. Patologların diğer görevleri şu şekildedir;
 • Hasta ya da ölülerin nümunelerinin alınması istenen testleri uygulamak,
 • Meslektaşlarının fark edemediği noktalara özen göstermek,
 • Diğer servislerde görev alan meslektaşlarına yeni gelişmiş test yöntemleri ile alakalı bilgi vermek,
 • Örnekler üzerinden bulgulara ulaşmak ve tanı koymak,
 • Alanıyla ilgili yeni teknolojileri takip etmek.

Patoloji Uzmanı Nasıl Olunur?

Patoloji uzmanı olmayı düşünenler öncelikle ilgili üniversitelerde alınan 6 yıllık tıp eğitimini tamamlayıp hekim olmak gerekmektedir. Patolog adayları için sonraki adım, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) başarı elde etmesi ve patoloji alanında uzmanlık eğitimini tamamlamalıdır. Bütün bu süreci geçip patoloji uzmanı unvanına sahip olan doktorlar, özel veya devlet hastaneleri ve klinikler gibi çeşitli işyerlerinde görev almaya başlayabilir. Ülkemizde patoloji uzmanlarının ve öğretim üyelerinin büyük bölümü aldıkları 3 yıllık eğitimin ardından uzman olmuştur. Avrupa ülkelerinde bu uzmanlaşma süresi 4-5 yıl civarındadır.

Patoloji Uzmanında Aranan Nitelikler Nelerdir?

Patoloji laboratuvarları çalışma ortamı olarak ele alacak olursak oldukça karmaşık ve streslidir. Bu nedenle ilk olarak ekip çalışmasına uygun olmaları beklenir. Ek olarak bu personellerde aranılan diğer özellikler aşağıda belirttiğimiz şekildedir;

 • Meslektaşlarının bakış açılarına ve bulundukları önerilere saygı göstermek,
 • Etkili iletişim halinde olmak ,
 • Ekip çalışmasına uygun,
 • Sabırlı ve özenli bir biçimde çalışmak,
 • Mesleğiyle ilgili tüm güncel bilgilere hakim olmak,
 • Liderlik yeteneğinin bulunması,
 • Kullandıkları laboratuvar araç ve gereçleriyle ilgili geniş çaplı bilgi sahibi olmak,
 • Olası problemleri fark edebilme ve çözme yeteneğine sahip olmak.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.