Özel Sektör Sekreter Maaşları

25.08.2020

Özel sektör sekreter maaşları ne kadar? Özelde çalışan sekreterin aylık maaşı kaç lira? Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümünü bitirdikten sonra hemen sektöre atılmış tecrübeli bir sekreter olarak bugün sizlerle mesleğimin detaylarını paylaşacağım. Yaklaşık 6 yıldır farklı iş yerlerinde çalışıyorum. Birçok farklı şirkette çalışma fırsatım oldu. Özelde sekreter olarak çalışmak benim severek yaptığım bir meslek. Daha önce devlete atanmayı hiç düşünmedim. Bu nedenle devlette çalışan sekreterler ile alakalı merak ettiklerinizi bu yazıda bulamayabilirsiniz. Sırasıyla mesleğin gereklerinden başlayıp sonrasında maaş miktarına değineceğim.

Yöneticilerin ve diğer şirket çalışanlarının idaresini sağlamak biz sekreterlere düşüyor. Hangi şirkette çalışırsanız çalışın sekreterin görevleri üç aşağı beş yukarı aynı kapıya çıkıyor. Sekreterlik yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Hele bir de bu işi büyük şirketlerde yapmaya kalktığınızda aldığınız maaş artsa da sorumluluk yükünüz resmen rekorlara koşuyor. Asgari ücretten başlayıp on binlerce lirayı bulan sekreter maaşları farklı şirketler tarafından çok farklı hizmetler karşılığında ödeniyor. Daha fazla uzatmadan sekreterlik mesleği hakkında detaylara inmek istiyorum.

Özelde Çalışan Sekreter Ne İş Yapar?

Sekreterlik bölümünü bitirdikten sonra yeni mezun olarak iş aramaya başlarsınız. Bu sancılı süreçte kafayı yemeye yaklaşan birisi olarak iş bulma döneminde sakin olmanızı öneririm. Evet, biraz zorlayıcı olsa da zamanla kafanıza göre bir sekreterlik işi bulabiliyorsunuz. İşi bulup ücrette de iyi kötü anlaştıktan sonra ilk iş günü belirsizliği başlıyor. Sekreterin işi nedir? sorusunun cevabı her işveren ve şirket açısından farklı. Sizden ne tarz hizmetler beklendiği elbette ortak ancak bazen özel durumlar olabiliyor.

sekreter ne iş yapar

Genel olarak bir sekreterin görevi sorumlu olduğu şahsın veya makamın iletişim düzenini sağlamaktır. Örneğin bir doktor sekreteri olduğunuzda hastaları ile olan görüşme saatleri sizler tarafından ayarlanır. Buradaki düzenlemeler ve güncellemeler tamamen sizin kontrolünüz altında olacaktır. Yine aynı şekilde sekreter olmak sorumlu olunan kişi veya makama gelen bildirileri de cevaplamanızı gerektirir. O kuruma gelen mailler ve telefonlar sekreterler tarafından karşılanır. Eğer bir oda düzeni varsa gelen misafirlerin kabul edilmesi ve makama daveti de sekreterin görevidir.

Özelde çalışan sekreterin görevleri çalıştığı şirketin bağlı olduğu sektöre göre farklılık gösterir. Bir psikolog sekreteri olduğunuzda tüm işiniz sabahtan akşama kadar telefon cevaplayıp, randevu planlamak olurken bir inşaat firmasında sekreterlik yaptığınızda ise devamlı olarak getir götür işleriyle muhatap olursunuz. Özetle sekreterin görevleri ve yapması gereken iş tamamen çalışılan ortama bağlıdır.

Özel Sektör Sekreter Çalışma Saatleri

sekreter çalışma saatleri

Esnek çalışma saatleri ile çalışma hayalleri kurmayın. Bir sekreterin şirketteki görev saati daima aynıdır ve değişmez. Değiştiği takdirde ciddi sorunlar ve aksaklıklar meydana gelir. Mesela mesleğe ilk başladığımda ben dükkanı da açtığım için sabah yedide işe gidiyordum. Ardından daha büyük bir şirkete geçtim ve çalışma saatim sabah 9 olacak şekilde değişti. Günlük çalışma süresi ise ortalama sekiz saat oluyor. Elbette bazı özel günlerde şirkette daha uzun saatler geçirmeniz gerekebilir. Örnek vermek gerekirse şu an çalıştığım şirkete yurt dışından bir müşteri geldiğinde gece saat kaç olursa olsun tüm yönetim ekibiyle birlikte çalışıyorum. Şartlar değişken olabiliyor.

Sekreter Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Sekreterlik bölümü okumayan sekreter olamaz diye bir kaide yok. Kaldı ki ben çevremde özelde çalışan sekreter arkadaşlarımı düşünüyorum ve birçoğu alakasız bölümlerden mezun gibi görünüyor. Özelde çalışan sekreterler genellikle bölüm ve eğitim şartı olmadan el becerileri nedeniyle işe alınırlar. Elbette büyük şirketlerde çalışmak ve önemli isimlerin sekreteri olmak istiyorsanız hem üniversite eğitiminizin hem de yabancı dil seviyenizin mükemmel olması gerekir. Yok ben yerel ve küçük şirketlerde çalışacağım derseniz de sadece lise mezunu olmanız bile yeterli. Geriye kalan tüm şartlar sizlerin yeteneğine bağlı. Kibar ve düzgün bir diksiyonunuz varsa birçok şirket sizi gözü kapalı işe alacaktır.

büro yönetimi ve sekreterlik

İlla bir bölümü okumak isterseniz “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” önerebilirim. 2 yıllık bir bölüm olmasına rağmen sizlerin CV dosyasında rakiplerinize karşın oldukça büyük bir fark yaratabilir.  Bu bölümü açıktan okumak da mümkün. Bölümü kazanmak içinse YKS sınavının ilk oturumu olan TYT sınavına girmeniz gerekli. Meraklanmayın bölümün puanları gerçekten makul düzeyde.

Yine üniversite sekreteri, doktor sekreteri veya hastanede çalışan farklı bir sekreter olmak istiyorsanız da Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünü okuyabilirsiniz. Hastanede çalışan sekreterlerin maaşları asgari ücretten başlar. Özel hastanede durum böyleyken devlette çalışan sekreterlerin maaşları daha iyi seviyededir.

Şirkette Çalışan Sekreterin Görevleri

  • Evrakları düzenlemek, istendiğinde götürmek ve arşive kaldırılması gereken evrakları ortadan kaldırmak.
  • Gelen misafirleri uygunsa makama almak veya geri çevirmek. Arayan misafirlere randevu sağlamak ve bilgi vermek.
  • Eğer doktor sekreteri olarak çalışılıyorsa hastaların randevularını vermek ve takibini sağlamak.
  • Gerektiğinde çay, kahve servisi yapmak ve misafirlerin yanında not tutmak. Toplantılarda evrak getir-götürü yapmak.
  • Duruma göre diğer çalışanları idare etmek, onları yönlendirmek ve ekip planlaması yaparak çözüm üretmek.
  • Kasa takibi yapmak, para trafiğini yönetmek ve gerekli dokümanları hazırlayıp ilgili makamlara rapor etmek.
  • Resmi yazışmaları yapmak.

Sekreter olmak için gerekenler elbette bu kadarla da sınırlı değil. İyi düzeyde bilgisayar kullanmanız gerekmekte. Aynı şekilde iyi düzeyde dil bilmeniz de size faydalı olacaktır. Erkek ve kadın tüm sekreter adaylarının bakımlı, şık ve sevecen olması gerekir. Makamın temsilcisi olarak dışarıya verilen izlenimde başarılı olmanız şart.

Özelde Sekreter Maaşları

Yeni mezun sekreter maaşları genellikle 2.500₺ düzeylerinden başlar. Bu maaşa ek olarak şirketler kesin olmamakla birlikte yıllık pirim ödemeleri de yapmaktadır. Ayrıca bazı şirketlerin performans farkı ödediklerini de belirtmek isterim. Özetle yeni başlayan sekreter maaşları tamamen çalışılan şirkete göre değişkenlik gösteriyor.

özel sektör sekreter maaşları

Tecrübeli sekreter maaşı ise 3.000-3.500₺ arasında değişkenlik gösteriyor. Elbette yabancı dil bilen, üniversite mezunu  ve ekstra hizmetler sağlayan sekreterlerin maaşları aylık 5.000₺ seviyelerine kadar çıkabiliyor. Bu hem çalıştığınız şirkete hem de yeteneklerinize bağlı bir durum.

Sekreter Arayanlar Nerelere İş İlanı Açıyor?

sekreter iş ilanı

Sekreterlik iş ilanları en kolay kariyer siteleri üzerinden bulunabilir. Bunun yanında şirketlerin kendi insan kaynakları sayfalarından da sekreteri alımı yapan yerler hakkında bilgi alabilirsiniz. Son olarak yerel işletmelerin sekreter ihtiyacı olanlarını da tek tek gezerek öğrenebilirsiniz. İş bulmak en başta da söylediğim gibi biraz sancılı bir süreç ancak aşılamaz bir engel değil. Adam gibi arayan herkes kolayca iş bulabilir. Sizlere bol şans diliyorum. Sekreterlik hakkında kafanıza takılan her şeyi bizlere yorumlar aracılığıyla iletebilirsiniz.

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Erkek sekreter olur mu?” answer-0=”Elbette olur. Toplumda sekreterlik mesleğinin sadece kadınlar tarafından yapılabileceği yönünde oldukça yanlış bir algı var. Birçok şirket erkek veya bayan ayrımı yapmaksızın sekreter istihdamı sağlamaya çalışıyor. Gerekli şartları sağlayan herkes bu mesleği yapabilir. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”İnternetten Freelance sekreter arayanlar var mı?” answer-0=”Bu işin elbette büyük bir pazarı var. İnternetten sekreter arayanların sayısı her geçen gün giderek artıyor. Freelance sekreter olmak biraz farklı bir tecrübe. İşiniz genelde evrak hazırlamak ve raporlamak oluyor. İş garantisi olmadığını da şimdiden belirtmekte fayda var. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Kıyafetler şirket tarafından mı veriliyor? ” answer-0=”Mesleğe yeni başlayacak olanların devamlı sormak istediği ancak sormadığı garip bir soru. Sekreter kıyafetleri genelde şirketler tarafından verilmiyor. Kendi kıyafetlerinizi kendinizin temin etmesi gerekiyor. Elbette büyük şirketler bu konudaki standartlarını bozmamak için çalışanlarına giysi desteği verebiliyor. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Bu meslek için hangi programları kullanmayı bilmem gerek?” answer-0=”En temel veri analizi ve raporlama uygulaması olan Excel’i mükemmel seviyede kullanabilmeniz gerekir. Bunun yanında internet tarayıcılarına hakim olmalı ve temel bilgisayar işlemlerini de yapabilmeniz gerekli. Farklı şirketlerin kullandığı diğer programları öğrenmek ise pek de zor değil. Youtube derslerine bakarak farklı programları kullanmayı kısa bir sürede öğrenebilirsiniz. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.