Otomotiv Mühendisliği Nedir? 2020 Otomotiv Mühendisliği Maaşları

27.04.2020
A+
A-

Otomotiv Mühendisliği Nedir? 2020 Otomotiv Mühendisliği Maaş bilgisi. Mühendis denildiğinde her türlü üretim alanında birçok şeyin planlı, programlı ve verimli yapılabilmesini sağlayan kişiler akla gelmekte. Çünkü mühendis, imalatı planlar, denetlemesini yapar, test sonuçlarını analiz eder ve ürünün müşteri memnuniyetine sunumuna kadar geçen çalışmaları yürütür. Hemen hemen her alanda proje oluşturulacağında detaylı bir mühendislik çalışması gerçekleşmektedir. Bu nedenle mühendislik dalları genişleyerek bir çok iş koluna yayılmıştır. Yazımızda bu dallardan bir tanesi olan otomotiv mühendisliğini inceleyeceğiz. Otomotiv mühendisliği nedir, görev ve sorumlulukları nelerdir, 2020 güncel otomotiv mühendisliği maaşları gibi konular hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizler için derledik.

Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Çoğu bilindik mühendisliğin aksine otomotiv mühendisliği hemen akla gelen mühendislik dallarından birisi değildir.. Buna rağmen son derece mühim ve kalite kokan bir mühendislik dalıdır. Günümüzde gelişen ve sürekli değişen teknoloji de göz önüne alındığında son derece önemli bir mühendislik dalı olduğunu söyleyebiliriz. Adından da belli olacağı gibi motorlu araçlar olan otomobil, otobüs, minibüs gibi taşıtların üretim öncesi planlamasını yapan, üretimini yapan ve yapım aşamasında denetlenmesinden sorumlu olan mühendislik dalıdır. Bu mesleği icra eden mühendislere de otomotiv mühendisi denir. Yapılan iş, görev ve sorumluluklar göz önüne alındığında makine mühendisleriyle benzer bir çok yöne sahip olan otomotiv mühendisleri için karayolu taşıtlarında uzmanlaşmış makine mühendisi benzetmesi yapabiliriz. Otomotiv mühendisliğine derinlemesine bakacak olursak ;

Otomotiv Mühendisi Nedir?

Otomotiv mühendisliği olgusunu daha iyi anlayabilmek için bu mesleği icra edenler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmamız gerekmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi otomotiv mühendisi kısaca otomobil, kamyon ve otobüs gibi motorlu araçların tasarım, planlama ve üretim aşamalarında görev yapan beyaz yakalı personeldir. Yapılan iş itibariyle karmaşık mühendislik diyebileceğimiz bu alanda çalışan personeller diğer alanlarla ilgili bilgi sahibi de olup bu bilgileri taşıt tasarımında uygularlar. İşin sadece üretim kısmında değil satış pazarlama ve servis destek hizmetleri gibi görevlerde de yer alırlar. Araç tasarımı içerisine elektrik, elektronik, bilgisayar gibi ayrı dallar da dahil olduğundan ilgili alanlarda çalışan mühendislerle iş birliği içerisinde çalışırlar. Tasarım, Araştırma-Geliştirme, üretim ve servis mühendisliği olacak şekilde dört ayrı dalda uzmanlık yapabilirler.

Otomotiv Mühendisinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? | Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Diğer mühendislik gruplarıyla benzerlikler gösterse de otomotiv mühendisleri kara taşıtları odaklı çalışma yaparlar. Bu araçların üretim aşamasından satış sonrası desteğe kadar geçen süreçte görevler alırlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu süreçte uzmanlık yaptıklara alanlara göre görev ve sorumlulukları değişmektedir. Bunlara değinecek olursak;
 • Tasarım mühendisliğini seçenler; araçların fren, amortisör gibi parçalarının tasarlanması ve denetlenmesi görevlerini üstlenirler.
 • Araştırma-Geliştirme mühendisliğini seçenler, tasarımcıların tasarladığı parçalardan ve araçlardan en yüksek randımanın alınması amacıyla çalışma yaparlar.
 • Üretim mühendisliğini seçenler, tasarımı ve planlaması yapılmış olan parçaların nasıl üretileceğinden sorumludur.
 • Servis mühendisliği ise satış sonrası hizmet işleriyle ilgilenirek araç bakım ve onarımları amacıyla ne yapılması gerektiğini tespit ederek bu işlemlerin nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgi verir ve teknik kontrolleri sağlar.

Ayrıca genel olarak görev ve sorumluluklarını inceleyecek olursak otomotiv mühendisleri;

 • Otomobil, otobüs, kamyon gibi taşıtların projelendirmesini yapmak,
 • Kullanım alanlarına göre araçlarda denge hesapları yapmak,
 • Tasarlanan araçlara uygun şasinin belirlenmesi,
 • Araç estetiği ve performansının yanında güvenliğini de en üst seviyeye getirmek,
 • Araç fren takımlarının planlamasını yapmak ve üretimi sağlamak,
 • Üretim bandındaki araçların parça kontrollerini yapmak,
 • Herhangi bir sorun tespit edildiğinde bunlara çözüm üretmek.

Otomotiv Mühendisliğinde Aranan Özellikler | Otomotiv Mühendisliği Nedir?

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de sahip olduğunuz bir takım özellikler sizi kariyeriniz açısından ileriye taşıyabilir. İşverenlerin çoğunun bilgi birikiminin yanı sıra kişisel özellikleri de gözden geçirdiği şu dönemde sizde aranacak olan özellikler şu şekildedir;

 • Akademik yeteneği ve matematik yeteneğinin yüksek olması,
 • 3 boyutlu düşünerek şekil ve uzay arası ilişki kurabilmek,
 • Yeteneğin yanında matematik ve fizik ile içli dışlı olmak,
 • Mekaniğe karşı ilgili olmak, mekanikten keyif alabilmek,
 • Yüksek tasarım kabiliyetine sahip olunması, yaratıcı olmak. 

2020 Yılında Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Otomotiv mühendisliği maaşları da diğer meslek alanlarında olduğu gibi kamu ve özel sektörde farklılıklar göstermektedir. Bundan dolayı otomotiv mühendisi maaşlarını kamu ve özel sektör için ayrı ayrı mercek altına alacağız.

Kamuda Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

Kamu personelliği söz konusu olduğunda alınacak maaşlar aile yardımları, fazla mesailer gibi ek ücretlerle değişebilmekte. Ortalama bir değer vermek gerekirse kamuda çalışan bir otomotiv mühendisi 5 bin 700 TL civarında maaş almaktadır. Ayrıntılı verecek olursak;

 • Kamuda yeni görev alan otomotiv mühendisliği maaş miktarı 5650 ile 5750 TL arasında,
 • 5 yılını doldurmuş otomotiv mühendisliği maaş miktarı 5750 ile 5850 TL arasında
 • 10 yılını doldurmuş otomotiv mühendisliği maaş miktarı 6000 ile 6100 TL arasında
 • 15 yılını doldurmuş otomotiv mühendisliği maaş miktarı 6200 ile 6400 TL arasında
 • 20 yılını doldurmuş otomotiv mühendisliği maaş miktarı 6400 ile 6450 TL arasında
 • 25 yılını doldurmuş otomotiv mühendisliği maaş miktarı 6450 ile 6000 TL arasında değişen değerler almaktadır.

Özel Sektörde Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

Özel sektör söz konusu olduğunda hemen hemen her iş alanında devlete kıyasla dezavantajlı olduğu aşikar. Herhangi bir tecrübesi bulunmayan yeni mühendislere genellikle asgari ücret sunulmakla beraber 2 bin 700 TL civarında bir maaş teklif edilmektedir. Tabi bu miktar firmadan firmaya, çalışma şartlarına, işin niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Bununla beraber yeni başlayan mühendislere 3 bin TL ile 3 bin 500 TL arasında maaş teklif eden firmalar da mevcuttur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.