Orman Mühendisi Maaşları (Kadrolu ve Sözleşmeli)

07.08.2020

Orman mühendisi maaşları kaç lira? 2020 yılında devlette çalışan sözleşmeli ve kadrolu orman mühendisi maaşı ne kadar? 5 yılı aşkın süredir Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görev yapan kadrolu bir orman mühendisi olarak mesleğim hakkında bilinmesi gereken hemen her şeyi sizlerle paylaşacağım. Malumunuz günümüzde mühendislik okuyup devlete atanmak gerçekten zorlaştı. Düz memur atamaları bile bu denli yüksek puanlarla yapılırken “Orman Mühendisi” sıfatıyla yapılan atamalarda çok daha yüksek puanlar karşımıza çıkıyor. Bu zorlu atama süreci dahil olmak üzere orman mühendisliği maaş durumu ve daha fazlasını sizlere tek tek anlatacağım.

Bir ülkenin gelişmişlik seviyesi o ülkede bulunan yeşil alanlara bağlıdır desek yanlış olmaz sanırım. Bulunduğumuz coğrafya gereğince ormanlarımız bir hayli fazla ve bir o kadar da bakıma muhtaç. Bu nedenle ülkemizde az da olsa sürekli bir ormancı istihdamı söz konusu. Bu istihdam rakamlarının az olmasının en temel sebebi de henüz ormanlara gereken önemi gösterebilecek kadar gelişmiş bir ülke olmayışımız. Güncel durumlardan bahsettiğime göre gelin şu mesleği detaylıca inceleyelim.

Orman Mühendisi Kimdir? Ne İş Yapar?

orman mühendisi ne iş yapar

Toplumda orman mühendislerinin yaptığı iş çoğunlukla “angarya” olarak görülse de bugün temiz bir havaya sahipsek bunun global olarak mimarlarının orman mühendisleri olduğunu savunabiliriz. Orman mühendisi olmak için 4 yıllık “Orman Mühendisliği” bölümünü bitirmeniz gerekiyor. Dilerseniz yüksek lisans yapmak üzere okulda kalma fırsatına da sahipsiniz. Orman mühendisinin görevleri ve işleri oldukça eğlenceli gibi görünse de meslek şartlarının bir hayli ağır olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Elbette ki işimiz ağaçlarla ve ormanlarla ancak biz yeşilden ziyade siyahlarla yani sayısal verilerle ilgileniyoruz. Bu mesleğin görünmeyen tarafından da haberdar olmalısınız.

4 yıllık Orman Mühendisliği kazanmak için TYT ve AYT sınavlarına girmeniz gerekiyor. Mühendislik taban puanları için YÖK Atlas sitesini ziyaret etmeniz yeterlidir.

Orman mühendisinin görev tanımı ve görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal orman alanların korunmasında ve geliştirilmesinde bilimsel veriler eşliğinde çalışmalar yapar.
 • Endüstriyel maksatla oluşturulmuş ormanlarda denetimler, planlamalar ve düzenlemeler yapar.
 • Ekip şefi olarak görev aldığında stajyer mühendislere eğitim verir ve altındaki personeli idare etmekle yükümlüdür.
 • Acil durum ve afet dönemlerinde ormanların verimliliğini korumak, arttırmak ve sürdürülebilir enerjiyi desteklemek için fikirler üretir.
 • Ormanlarda meydana gelen olası problemlere orman dokusunu bozmayacak şekilde çözümler üretip alanın tekrardan canlanmasını sağlar.
 • Devlet teşvikli orman arazilerinin ağaçlandırma çalışmalarını planlar, yürütür ve sonucunda oluşabilecek tüm senaryoları ilgili birimlere rapor eder.
 • Ülkede bulunan ormanlardan görev sahasına girenleri denetler ve ormanların ilerleyen yıllara sağlıkla taşınabilmesini sağlamak için belli doğal yöntemler uygular.
 • Ormanlarda çalışmalar ve sahada çalıştığı her mesai dilimi için devletten ek ücret alır.
 • Özel şirketlerin endüstriyel amaçlarla oluşturduğu ormanların iklim şartlarını denetler ve en uygun ağaç seçimini onaylayıp, projenin tüm gider tablosunu hazırlar.
 • Devlette çalışan orman mühendisi aldığı maaş dolayısıyla orman bekçilerine ve muhafızlarına da yardımcı olmaktadır. Alt personele raporlar, bilgilendirici metinler ve haritalar tahsis edip onların görevlerini kolaylaştırır.

Nasıl orman mühendisi olunur? sorusuna da cevap verdiğimize göre gelin mesleğin çalışma şartlarından bahsedelim.

Orman Mühendisi Olmak İsteyen Birinin Sahip Olması Gereken Özellikler

 • Doğayı sevmeyen birisi orman mühendisi olduğu takdirde mesleğinden memnun olmayacaktır.
 • Dolgun maaş almak için yaparım diyorsanız yanılıyorsunuz. Durmadan ormanlarda gezmeniz gerekebilir.
 • Sabırlı, hızlı çözümler üreten ve zamana yayarak planlamalar yapabilen kişilerin ormancı olması daha uygundur.
 • Gerektiğinde evinizden birkaç gün uzak kalmanız gerekecek. Zorlu çalışma şartlarına alışmalısınız.
 • Orman yangınları ve diğer afetler meydana geldiğinde devlet yetkilileri onay verdiği sürece olay yerine gitmeniz gerekir. Dayanıklılık önemlidir.
 • Altınızda çalışan personele orman mühendisi şefi olarak atandıysanız, insan ilişkilerinizin düzgün ve yapıcı olması gerekir. Aksi takdirde kurumsal otoriteyi sürdürmekte çok zorlanırsınız.

Güncel Orman Mühendisi Maaşları

güncel orman mühendisi maaşları

Devlette çalışan mühendislerinin aldığı maaşlar birçok şarta göre değişkenlik göstermektedir. Evli ve çocuklu olmak maaşa ekstra katkı sağlayan unsurlardan bir tanesidir. Güncel olarak ödenen yeni mezun ve kıdemli orman mühendisi maaşları şu şekildedir:

 • Yeni atanmış orman mühendisi maaşı 3.000₺ ile 5.000₺ arasında olacaktır.
 • Uzman mühendis maaşları 6.000₺’nı geçmektedir.
 • Yardımcı sıfatlı mühendislerin maaşları ise yine 5.000₺ ile 6.000₺ arasında yer alır.
 • Ofis içi memur olarak atanan mühendislerin maaşları da 4.000₺den başlayarak yükselmektedir.
 • Yabancı dil bilen ve yüksek lisans yapan mühendislerin maaşlarına ek gösterge yapılmaktadır ve maaş 6.500₺ civarına kadar çıkmaktadır.
 • Evli ve çocuğu olan mühendislere verilen ek ödeme ise çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir.
 • Orman işletme şefi maaşları her yıl diğer tüm devlet memurlarıyla birlikte zam almaktadır.
 • Danışman orman mühendisi maaşları da yine diğer kademelerle paraleldir.
 • Özel sektörde şirketlerin ödediği mühendis maaşları ise 3.000₺ ile 8.000₺ arasında değişkenlik göstermektedir.

Sözleşmeli ve Kadrolu Orman Mühendisi Arasındaki Fark Nedir?

Orman mühendisliği atamaları ile devlete geçmek istediğinizde karşınıza iki farklı yol çıkar. Birçok mühendislik mezunu genç bu iki kritere dikkat etmeden direkt olarak iş başı yapsa da daha bilinçli olmanızı öneririm. Yeni mezun orman mühendisleri devlette “kadrolu” ve “sözleşmeli” olarak görev yapabilir. Günümüzde birçok mühendis sözleşmeli kadrolarda görev yapmaktadır. Gelin sözleşmeli mühendis ile kadrolu mühendis arasındaki farka daha yakından bakalım.

sözleşmeli ve kadrolu orman mühedisi farkı

Devlette çalışan sözleşmeli orman mühendisi ile kadrolu orman mühendisi maaşı arasında çok da büyük bir fark olmaz. Bunun yanı sıra devlette çalışan tüm mühendislere ödenen harcırahlar her iki mühendislik grubuna da ödenmektedir. Sözleşmeli memurla kadrolu memurun arasındaki tek fark özlük haklarında ortaya çıkmaktadır. Tayin hakları sözleşmeli personele daha kısıtlı şekilde sunulmaktadır. Eş durumu ve sağlık sorunları nedeniyle tayin isteyebilirsiniz ancak öteki türlü tayin isteme şartları sözleşmeli mühendislere uymuyor.

Sözleşmeli orman mühendisi arazi tazminatı da alamaz. Bunun yanında diğer personele göre biraz daha zorlayıcı şartlar altında orman şefi olabilirsiniz. Sözleşmeli mühendis şeflik yapabilir mi? Evet yapabilir ancak öncelik kadrolu çalışanlara tanınmaktadır. Kurumlara atandığınızda buradaki ayrımı çok daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Orman Mühendisi İş İlanları ve İş Olanakları

orman mühendisi iş olanakları

Buraya kadar her şey güzel gibi görünse de ne yazık ki buradan sonra bazı sorunlar ortaya çıkıyor. İstihdam rakamlarına baktığımızda ülkemizde en az adam alınan bölümlerden birinin orman mühendisliği olduğunu söyleyebiliriz. KPSS’de harikalar yaratmadığınız sürece bu bölümden ekmek yemeniz bir hayli zor. Hatta seviyorsanız okuyun, arkası gelir bile diyemiyorum çünkü atama düzeni pek olmayan bir program. Özel sektörde çalışan orman mühendisleri ise acınacak halde. Malumunuz ülkede özel sektör çökme noktalarına gelebiliyor. Hazır konusu açılmışken gelin bir de KPSS atama puanlarından bahsedelim.

Orman Mühendisi Atamaları KPSS Taban Puanlar

orman mühendisi atamaları

Açık konuşayım. Devletin mühendis atamaları arada bir olduğu için her sene şu kadar alım yapılıyor diyemiyorum. Tarım ve Orman Bakanlığı atamalarının yanı sıra DSİ ve BOTAŞ gibi kurumların da alımlarını takip etmenizi öneririm. İlla mühendis kadrosundan gideceğim demiyorsanız ofis içi düz memur da olabilirsiniz. Mühendislik okuyup memur olmak binlerce insanın tercih ettiği bir yaşam tarzı. 2020 yılı itibariyle güncel atama puanları 87 civarında seyrediyor. Alım olacağı garanti olmamakla birlikte herhangi bir yılda orman mühendisi olarak atanmak istiyorsanız KPSS’den 90 ve üstünde puan almanızı öneririz. Aksi takdirde atanmak gerçekten çok ama çok zor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.