Önlisans Mezunu Zabit Katibi Maaşı

16.07.2020

Önlisans mezunu zabıt katibi maaşı ne kadar? Yüksek mevkili adli personelin yazı işlerini üstlenen meslek grubuna zabıt katibi adı verilmektedir. Hakimlerin ve benzeri adli makamların yazı işlerini sürdüren bu insanlar, yetkililer tarafından söylenenleri büyük bir titizlik ile yazılı hale getirmektedir. 2 yıllık önlisans yüksekokul mezunu zabıt katibi maaşları ve nasıl zabıt katibi olunabileceği çoğu vatandaş tarafından merak edilmektedir. Ben de bir zabıt katibiyim ve zabıt katibi olmak için ne gibi bir yol izleyip ne kadar para aldığımı sizlerle paylaşacağım. 

Günümüzde Adalet Bakanlığı tüm kadrolarına “sözleşmeli” personeller yerleştirmektedir. Bu nedenle insanların kafasındaki ilk soru işareti yeni başlayan sözleşmeli zabıt katibi maaşıdır. Öncelikle şunu belirtelim en düşük adliye katibi maaşı 4.000₺ civarındadır. Sözleşmeli ya da normal kadroyla başlasanız bile giriş ücretiniz bu şekilde olacaktır. Hakim katip maaşları yıllar geçip, kıdem aldığınız takdirde çok daha iyi noktalara gelecektir. 

Önlisans Mezunu Zabıt Katibi Nasıl Olunur? 

zabıt katipliği maaşları 2020

Ben de sizler gibi zabıt katibi olmak için ne yapılır? sorusuna yanıt ararken binlerce sonuçla karşı karşıya kalmıştım. Adliyelerin ara personel birimleri içerisinde yer aldığımızdan katiplerin çok sert alım şartları bulunmuyor. Yani katip olmak için birkaç farklı yolu tercih edebilirsiniz. Lise mezunu, önlisans mezunu ve lisans mezunu zabıt katipleri her yıl düzenli olarak atanmaktadır. Şimdi sizlere zabit katipliği mesleği hakkında hayati bilgiler vereceğim. 

Zabıt Katibi Olmak İçin Hangi Bölümlerden Mezun Olmak Gerekir?

  • Meslek Liselerinde eğitimi verilen adalet programlarından ya da bilgisayar bölümünden
  • 2 yıllık önlisans bölümleri arasında bulunan adalet ya da bilgisayar bölümlerinden
  • 4 yıllık bilgisayar ve işletmenlik bölümlerinden
  • Ya da en az lise dengi bir diplomaya sahipseniz MEB onaylı bilgisayar işletmenliği ya da 10 parmak klavye (daktilo) sertifikası alarak da zabıt katibi olma başvurusu yapabilirsiniz. 

Zabıt Katibinin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Güncel zabıt katibi maaşları birçok vatandaşın hayallerini süslüyor diyebiliriz. Bu ödenen para miktarının tatmin edici olmasının sebebi yapılacak olan işin zor ve dikkat gerektirici olmasıdır. 
  • Zabit katipleri hakim ve diğer adli makamların altında çalışırlar. Yetkililerin emir ve talimatlarını yerine getirerek yazı işlerini yürütürler. 
  • Dava dosyalarıyla alakalı tüm yazışmaları, imzaları ve mühürleri takip ederler ve en sonunda dosyaları düzenleyerek arşive saklanmak üzere kaldırırlar. 
  • Zabıt katipliğinin zorluğu çok dikkat gerektiriyor olmasıdır. Tüm evrakların gözleriniz önündeyken kusursuz olması ve hatasız bir şekilde imzalatılması gerekir. 
  • Zabit katipleri mahkemenin seyrinde önemli rol oynayan diğer kurumlarla olan yazışmaların takibini de üstlenmektedir. 

Zabıt Katipliği Zor Mu? Hakim Katipliği Nasıl Bir Meslek

hakim katipliği hakkında bilgi

2 yıllık Adalet bölümünü bitirdikten sonra zabıt katibi olan biri olarak bu mesleği sevmeniz gerektiğini en başında söylemeliyim. Ben bu mesleği severek seçtim ve şu anda çok huzurlu bir şekilde hayatımı sürdürüyorum. Birçok insan garanti ataması olduğu için bu mesleğe yönelse de sizlerin bunu yapmasını önermiyorum. Zabıt katibi alımları ve atamaları her ne kadar fazla olsa da sevmeden ve benimsemeden bu mesleği yapamayacağınızı unutmayın. Ayrıca bu mesleğin çok fazla dikkat gerektirdiğini de belirtmekte fayda var. Zabıt katibi olacaklarda aranan nitelikler sanıldığından çok daha ağır. Hızlı okumanız ve okuduklarınızı anında yorumlayabiliyor olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra dikkate bağlı hataları da yapma şansınız yok. Tüm memurluklardan çok daha farklı bir alana girdiğinizi sakın unutmayın. Yeri gelecek sabahtan akşama kadar bilgisayar başında koşturmanız gerekecek. Kolay ya da zor bir meslek demek kişisel bir tercih anlayacağınız. Tüm bunları göze alarak bu mesleğe girişmenizi tavsiye ediyorum. 

Önlisans Mezunu Zabit Katibi Maaşı Kaç Lira? 

2020 yılında mesleğe yeni başlamış 2 yıllık mezunu sözleşmeli zabıt katipleri 3.931₺ maaş almaktadır. Önlisans mezunu hakim katibi aylıkları eğitim düzeyi arttıkça yükselir ancak uçurum olacağını da düşünmeyin. 4 yıllık üniversite (lisans) mezunu zabit katibi maaşı da 2020 yılı itibariyle 3.952₺’dır. Meraklısı için lise mezunu zabit katiplerinin maaşları da 3.919₺ olarak ödenmektedir. Aynı şekilde kıdem aldıkça, aldığınız paranın miktarı da artacaktır.

zabıt katibi maaşı 2020

Memura yapılan çocuk ve çalışmayan eş yardımları da eklendiğinde bu maaşlar zamanla tatmin edecek seviyelere ulaşıyor. Bunun yanı sıra çocuk yardımı gibi ek ödemelerden de çocuklarınız büyüdükçe yararlanabilir, doğan çocuklarınız için doğum parası ödeneklerinden faydalanabilirsiniz. 

yeni başlayan sözleşmeli zabıt katibinin maaşı

Gelin biraz da bu mesleğin sosyal haklarından bahsedelim. Zabıt katibi olduğunuzda memur oluyorsunuz ve temel olarak memurlara sunulan tüm haklardan faydalanabiliyorsunuz. Adaletten Hukuka geçiş yaparak zabıt katipliğinden çok daha iyi yerlere gelen insanlar da bulunuyor. Bu nedenle bu işlere merakınız varsa maaşı vs. ikinci plana atmanızı öneririm. Meslek güzel ancak sevene… 

2020 yılı zabıt katibi maaş zammı için beklenti büyük. Resmi kurumların açıklama yapması bekleniyor. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.