Olumsuz Sicil Bildirimi Nedir? Olumsuz Sicil Nasıl Düzeltilir?

20.03.2019
A+
A-

Olumsuz sicil bildirimi son zamanlarda özellikle bankalar tarafından borcu bulunan müşterilere gönderilmektedir. Ödemediğiniz bir kredi, kredi kartı ya da ek para borcunuz bulunuyorsa, bu mesaj muhtemelen sizlere de gelmiştir. Öncelikle olumsuz sicil bildirimin ne olduğuna sonrasında ise bu bildirimi düzeltmenin bir yolu olup olmadığına bakalım.

Bankalar tarafından ya da avukatlık firmaları tarafından gönderilen olumsuz sicil kaydı, tamamen bir kelime aldatmasıdır. Bu mesaj ile anlatılmak istenen tam olarak kredi notunuzun düşeceği, KKB raporunuzda yaşanılan ödeme gecikmesinin görünmesidir.

Olumsuz Sicil Bildirimi

Olumsuz sicil bildirimi bankalar tarafından Kredi Kayıt Bürosu’na yapılan ve kredi notunuzun düşmesine neden olan bir bildiri türüdür. Bankalar belirli günlerde Kredi Kayıt Bürosu’na müşterileri ile ilgili ödemeleri, gecikmeleri göndermek zorundadır. Bu bildirimler  bir araya gelir ve KKB Raporu oluşur.

Oluşan bu rapor sayesinde bankalar sizlere kredi verip vermeyeceklerine karar verir ve kredi notunuzun kaç olduğunu görebilirler. Ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi ile sizlerde bu verilere erişebilirsiniz. Olumsuz sicil bildiriminin yapıldığı sizlere iletilmiş olsun ya da olmasın Kredi Kayıt Bürosuna bu bildirim yapılacaktır.

Olumsuz Sicil Kaydı Nasıl Düzeltilir?

Olumsuz sicil kaydının düzeltilmesi ancak gecikmesi bulunan ödemenin yapılması ve sonrasında düzenli olarak ödemelerin devam etmesi ile düzelir. Yani kredi ya da kredi kartı borcunuzu zamanında ödemediniz, bu durumda olumsuz bildirim olur. Zamanında ödediğinizde ise bu durumda olumlu bildirim yapılır.

Yapılan her olumsuz bildirim kredi skorunuzu düşürürken, her olumlu bildirim kredi skorunuzu yükseltecektir. Kredi puanınızı daha fazla yükseltmek isterseniz, kredi notu nasıl yükselir? isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kredi yada Kredi Kartı Borcu Geç Ödenirse Ne Olur?

Kredi ya da kredi kartı borcunuzu geç ödemeniz durumunda ilk olarak KKB raporunuza bu geç ödeme yansır. Yansıyan geç ödeme kredi skorunuzu aşağı yönde etkiler ve bankaların ödemelerinizi geç yaptığınızı görmesine imkan sağlar.

Ödemelerinizin zamanında yapılmadığını gören bankalar ise şuan ki ödemelerinizi de düzenli olarak yapamadığınız için sizlere kredi ya da kredi kartı vermeyi tercih etmez. Böyle bir durumda bir ya da birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmış olabilirsiniz. Ancak bu başvurular da büyük bir hatadır.

Yapılan her başvuru cevabı olumlu ya da olumsuz olsun kredi notunuzu etkilemektedir. Yapılan başvuruların kredi skorunuzu etkileme nedeni ise para arayışının başlamış olması ve bankaların bu durumu online olarak görmesidir.

Yaşadığınız ödeme gecikmeleri nedeniyle kredi ya da kredi kartı alamıyorsanız, Çok sayıda başvuruya kredi veren bankalar ile iletişim kurabilirsiniz. Ancak kredi başvurunuzun öncesinde gecikmesi olan ödemelerinizi yatırmanız ve kredi başvurusunda bu dekontu da sunmanız gerekmektedir.

Olumsuz sicil bildirimi, sadece kredi skorunun düşeceğini belirten bir mesajdır. Düşen skorunuz, ödemelerinizin düzene girmesi ve zamanında yapılması ile tekrar yükselişe geçecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.