Bayfinans

Olumlu / Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Olumlu / Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Olumsuz sonuçlanan kredi ve kredi kartı başvurularının sistemden silinmesi 180 güne kadar sürebilmektedir. Teknolojik gelişmeleri en iyi şekilde sektöre uygulayan bankalar, en doğru müşteriye ulaşmak için çeşitli güvenlik önlemleri getiriyor. Bu önlemlerden bir tanesi de fazla başvurusu olan kişilere yeni kredi açılmamasıdır.

Olumlu ya da olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları, KKB Risk raporunuzda yer alacaktır. Çok sayıda yapılan kredi ve kart başvuruları, kredi notunuz yüksek, kredi ve kredi kartı ödemeleriniz düzenli olsa dahi kredi alamamanıza neden olacaktır.

Kredi başvuru sayısı, özel bankalar tarafından yapılan kredi başvurusu değerlendirme sürecinde önemli bir yere sahiptir. Müşterilerinin kredi arayışı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen bankalar, müşterinin hangi tarihte, ne kadar tutarlı bir krediye başvurduğunu görebilmektedir.

Kredi başvurusu değerlendirme sürecinde dikkat edilen kredi başvuru sayısı, aynı tarihlerde artış göstermiş ise ilgili banka şüpheye kapılacak ve krediniz onaylanacak olsa da ret sonuçlandıracaktır. Burada bankanın amacı kendisini koruma altına almaktır.

Kredi Başvurularının Sistemden Silinmesi

Çok sayıda kredi başvurusunun sistemden silinmesi uzun bir zaman gerektirecektir. Küçük bir örnek ile açıklamak gerekirse; bugün 2 bankaya ve dün 1 bankaya kredi başvurusu yaptınız. Bu durumda dün yaptığınız kredi başvurularının sistemden silinmesi 179 gün, bugün yaptığınız başvurunuzun silinmesi ise 180 gün sürecektir.

Aynı dönemde çeşitli bankalara yaptığınız kredi başvurularının sisteme yansıması ve diğer bankaların bu başvuruları görmesi, sizin para arayışı içerisinde olduğunuz izlenimini yansıtacaktır. Bunun yanı sıra kredi başvurunuzu onaylamayı düşünen banka, daha önce ret sonuçlanan kredi başvurularınızı görecek ve kendisinin tahmin edemediği bir sorun olduğunu, diğer bankaların bu nedenle kredi başvurunuzu ret ettiğini düşünecektir. Bu düşünce ile birlikte fazla başvuru nedeniyle kredi başvurunuz ret sonuçlanmış olacaktır.

Elbette başvuru sayısı fazla olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak bu bankalardan kredi almak için bazı şartları da taşımanız gerekmektedir. Bu şartların ilk sırasında ise kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması, kredi notunuzun yüksek olması gelmektedir. Kredi notunuz düşük ise kredi notunu artırmak için bir yola girmeli, bu süreçte kesinlikle yeni kredi başvurusu yapmamalısınız.

Kredi Başvuru Sayısı Neden Artar?

Kredi başvuru sayısının artma nedenlerinden ilki; ihtiyaç olmadan yapılan başvurulardır. Bir çoğumuz acaba bu kez bana kredi çıkar mı? Bu kez kredi kartı alabilir miyim? sorulana cevap bulmak için gereksiz başvuru yapıyoruz. Ayağımıza kadar gelmiş olan banka çalışanlarını kırmamak, oturduğumuz yerden çıkan reklama tıklamak ve başvuru yapmak, en sık tercih edilen kredi başvuru yöntemleri oldu.

Unuttuğumuz konu ise yaptığımız tüm bu başvurularının zaman içerisinde birikmesi ve bizleri kredi alamayacak durumda bırakmasıdır. Doğru bilinen bir diğer yanlış ise; kredi başvuru sayısının ayrı, kredi kartı başvuru sayısının ayrı ve ek hesap başvuru sayılarının ayrı tutulduğudur. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır.

Bankalara yapmış olduğunuz kredi, kredi kartı, ek hesap başvurularının tamamı başvuru sayısı olarak tek çatı altında toplanmakta, yaptığınız her yeni başvuru bu başvuru sayısı rakamına eklenmektedir. Yoğun hedef baskısı altında çalışan banka çalışanları, kredi başvurunuz sırasında sizler için kredi kartı ve ek hesap başvurusunda da bulunabilirler. (Bilginiz dahilinde) Bir kredi başvurusu yapmak için gittiğiniz bankadan; kredi,  kredi kartı ve ek hesap olmak üzere toplamda 3 adet başvuru yapmış olarak çıkabilirsiniz.

Her Başvuru Kredi Sayısını Artırır Mı?

Bir bankadan kredi kartı, kredi ya da ek hesap kullanmak için yaptığınız tüm başvurular kredi başvuru sayısını artırmakta ve kredi notunuzu düşürmektedir. Kredi notunuzun düşmesi ise kredi alamama nedeni olarak önünüze çıkmaktadır. Dilerseniz, kredi notunuzun nasıl düştüğüne kredi notunu düşüren nedenler başlıklı makalemizden öğrenebilirsiniz.

Olumsuz sonuçlanan, ret olan kredi başvurusunun sistemden silinmesi için biraz sabırlı olmalı, kredi notu dahi sorgulamamalıyız. Yapacağımız her deneme başvurusunun karşımıza zarar olarak çıkacağını da unutmamalıyız. Kredi başvuru sayınız yüksekse ve aradan geçen zamana rağmen azalmıyorsa, bu durumda bir dilekçe ile başvuru yaparak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Doğru bilinen bir diğer yanlış ise onaylanan kart ya da kredi başvurularının başvuru sayısını artırmadığıdır. Bu tamamen yanlış bilinen bir durumdur. Yaptığını kredi, kart ya da ek hesap başvurunuzun sonucu olumlu da olsa olumsuz da olsa kredi başvuru sayınızda artış meydana gelecektir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.