Ölen Kişinin Bankadan Parası Nasıl Alınır? Nasıl Sorgulanır?

09.06.2019
A+
A-

Ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir? Ölen kişinin bankada parası var mı? nasıl sorgulanır? Ölen kişinin bankadaki parası nasıl paylaşılır? Ölen kişinin banka hesabı nasıl sorgulanır? Bu yazımızda hem bu soruların cevaplarını, hem de aklınıza takılan ölen kişiden kalan bankadaki para ile ilgili diğer soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Ölen kişinin banka hesabında para olması sıklıkla karşılaşılan ve akrabalarının ne olacak şimdi? dedikleri bir durumdur. Vefat eden kişinin bankada parası olup olmadığını bilmeyebilirsiniz. Vefat eden (ölen) kişinin bankadaki parası 3. kişiler tarafından çekilemez. Bankada olan parayı sadece ve sadece mirasçılar çekebilir.

Murisin bankadaki parasını çekmek, miras kalan paranın bankadan alınması için öncelikle mirasçılık belgesi çıkartılması gerekmektedir. Mirasçılık belgesi, ölüm belgesi ile birlikte notere yapacağınız başvurunun ardından çıkarılacaktır. Bu belgede ismi bulunan mirasçılar ölen kişinin bankadaki parasını çekebilir.

Ölen Kişinin Banka Borçları Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

Vefat eden kişinin parasını çekmek, bankalara borcunu sorgulamak da bireysel başvuru ile yapılacak işlemlerdir. Bir bankaya borcu olup olmadığını öğrenmek için ilgili banka şubesine gitmeniz, mirasçılık ve ölüm belgesini sunarak ölen kişinin banka hesabını sorgulayabilirsiniz. Böylece hesapta para olup olmadığını ya da bankaya borç olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ölen Kişinin Banka Hesabındaki Parayı Çekmek

Ölen kişinin banka hesaplarındaki paraları çekmek için veraset ilamının çıkartılmış ve yanınızda bulunuyor olması gerekmektedir. Veraset ilamı ile mirasçılık belgesi aynıdır. Noterde yapacağınız mirasçılık belgesi alma işlemi sırasında aranızdan bir mirasçı belirleyerek o kişiye velaket verebilirsiniz. Bu sayede tüm işlemleri tek bir kişi takip edebilir. Aksi halde tüm mirasçıların banka hesabı kontrolü için bankaya gitmesi gerekmektedir.

Veraset ilamı Noter’in yanı sıra Sulh Mahkemesi’nden de çıkarılabilmektedir. Ancak bu işlem belirli bir zaman geçmesine neden olacağı için noterleri tercih edebilirsiniz.

Ölen kişinin bankada parası var mı? yok mu? öğrenmek için tek tek şubeleri dolaşmanızı ilettik ancak bunun için zamanınız olmayabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda bankalar birliğine yazacağınız bir dilekçe ile ölen kişinin banka hesaplarını sorgulayabilirsiniz.

Kanserden Ölenin Borcu Hayat Sigortası

Vefat eden kişiden kalan bankadaki parayı çekmek için sadece şubeye gitmeniz ve veraset ilamı ile birlikte başvurmanız yeterlidir. Ölen kişiden kalan para büyük bir rakam ise veraset ve intikal vergisine dahil olacağı için para çekme işleminden önce vergi ödemeniz gerekecektir. Veraset ve intikal vergisi ödenmeden ölen kişinin banka hesabındaki para çekilemez.

Ölen Kişinin Banka Hesabını Kapatmak

Ölen kişinin banka hesabını kapatmak için veraset ilamı ile birlikte dilekçe yazmanız gerekmektedir. İlgili banka şubesine giderek bir dilekçe yazabilir, ilgili kişinin vefat ettiğini, mirasçısı olarak banka hesaplarının kapatılmasını talep ettiğinizi belirtebilirsiniz. Bu durumda ölen kişiye ait ilgili bankadaki hesaplar, kredi kartları ve ek hesap limitleri kapatılacaktır. Ölen kişinin bankaya borcu olması halinde ise mirasçıların kalan borcu ödemeleri gerekmektedir.

Ölen kişinin banka hesaplarını kapatmak için tek tek bankalara gitmek yerine yine bankalar birliğine bir dilekçe ile başvuru yaparak bu hesapların kapatılması için talepte bulunabilirsiniz.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kimlere Kalır?

Ölen kişinin bankadaki parası, borçları mirasçılarına kalmaktadır. Eğer borç fazlaysa ve ölen kişiden kalan bir miras bulunmuyor ise reddi miras işlemi ile bu borcu ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak unutmamalısınız ki ölen kişi sizin yakınınız ve bu borçları ödemek ile yükümlüsünüz. Reddi miras işlemi için mahkemeye dava açmanız gerekmektedir. Mirasçılardan biri ya da birkaçı reddi miras davası açarak ölen kişiden kalan banka borçlarını ödemek zorunda kalmayabilir. Ölen kişinin kredi borçları için bazı durumlarda “borç sildirme” durumu gündeme gelebilir.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Ne Zamana Kadar Çekilebilir?

Ölen kişinin banka hesabında bulunan paralar 10 yıl boyunca alınmadığı taktirde TMSF (Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu) hesaplarına aktarılır, borçlar ise sizlere kalır. Eğer vefat tarihinin üzerinden henüz 10 yıllık süre geçmemişse, banka hesaplarında bulunan paraları mirasçı olarak çekebilirsiniz.

Murisin Bankadaki Parası Nasıl Çekilir?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.