Ölen Kişinin Banka Borçları Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

10.10.2019
A+
A-

Her ne kadar yarını düşünmeden yaşıyor olsak da günümüz dünyasında “ölüm” adında acı bir gerçek var. Bizlerin ölümü ile birlikte arkamızda kalan şeyler çok büyük önem arz ediyor. İnsan öldükten sonra arkasında sevenleri ve sevmeyenleri kaldığı gibi borçları da kalıyor. Ölen kişinin borçları mirasçılarına ya da borçlanma esnasında belirlenen kefile yönlendiriliyor.

Elbette ölen birinin borçlarından kurtulmak için farklı seçenekler mevcut. Bu yazımızda ölen kişinin borçlarını öğrenmek ve vefat edenin borçlarını ödemek isteyenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini sizlere anlatacağız.

Ölen kişinin borçlarına ne oluyor? sorusunun birkaç farklı cevabı bulunmakta. Duruma göre ve borçlanma çeşidine göre bu sorunun cevabı değişiyor. Kredi borcu, kredi kartı borcu, senet borcu ve diğer bireysel borçlanmalar farklı sonuçlara tekabül ediyor. En temelde ölen kişinin borcunu kimin ödeyeceği konusu hayat sigortası tarafından belirleniyor. Öncelikle bu konuyu öğrenelim.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası

ölen kişinin hayat sigortası

Hayat sigortası nedir? Hayat sigortası resmi borçlanmalarda alacaklı kurum tarafından müşteriye sunulan borç sigortasıdır. Birçok türü bulunan hayat sigortası, borçlu kişi öldüğü takdirde borçların ödenmesi noktasında sorumlu olan kurumdur.

Kişi kredi çekerken veya kredi kartını teslim alırken hayat sigortası yaptırdıysa banka borçları için kalan varislerin endişelenmesine gerek yoktur. Hayat sigortası olan kredilerin borçları sigorta şirketleri tarafından ödenir. Sigorta şirketleri borcun tamamı için sigorta sunarlar.

hayat sigortasının olması durumunda

Hayat sigortası olan borçlar bankaların bağlı oldukları sigorta acenteleri tarafından ödenir. Hayat sigortası olmayan kredi ve kredi kartı borçları ise mirasçılar tarafından ödenir. Elbette her durumda borçlar mirasçılara kalmaz. Kredinin veya kredi kartının kefil eşliğinde kullanılması durumunda işler değişebilir. Bazı şüpheli durumlarda acenteler de ölünün borcunu ödemeyebilir.

Ölen Kişinin Bankadan Parası Nasıl Alınır?

Hayat Sigortası Ölenin Kredi Borcunu Öder Mi?

  • Şüpheli ölümler,
  • Hastalık beyanı,

Sigortanın Borcu Ödemediği Birinci Durum: Kişi otopsi raporu ve diğer incelemelere göre kurallara aykırı bir şekilde vefat ettiyse sigorta acentesi hayat sigortası olsa bile ödeme yapmayabilir. Şüpheli ölümler, haksız ölümler ve sigorta sözleşmesinde geçen maddeler bu konuyu aydınlatmaktadır.

Sigortanın Borcu Ödemediği İkinci Durum: Kişi sigorta yaptırırken ağır bir hastalığa sahipse ve bunu sigorta şirketine bildirmediyse, sigorta şirketi hayat sigortasını işleme sokmayabilir. Bunun tespiti otopsi ve benzeri araştırmalarda belli olmaktadır.

hayat sigortasının olmaması durumunda banka borcu

Ölen kişinin kredi iadesini almak için hayat sigortasının ölümü kabul etmiş olması gerekir. Eğer bir üstte anlattığımız durumlardan herhangi biri yoksa hiçbir sorun çıkmayacaktır. Ölen kişinin borçlarını sorgulamak için gittiğinizde aynı şekilde ödenmiş kredi taksitlerini de görebilirsiniz. Hayat sigortası sözleşmesinde ölen kişinin ödediği kredi taksitlerinin geri alınması tarzında bir madde varsa geri ödeme alabilirsiniz. Ölen kişinin kredi iadesini alma süresi 1 yıla kadar uzayabilir.

Ölen Kişinin Borçlarını Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığımız gibi ölen kişinin kredi borcu hayat sigortasının olup olmamasına göre farklı kişi veya kurumlar tarafından ödenmektedir. Ölen kişinin borçlarını sorgulamak için veraset ilamı çıkarılmış olmalıdır. Ölüm gerçekleştikten 3 ay sonrasına kadar bu evrakın mirasçılar tarafından alınmış olması gerekir. Vefat eden kişinin borçlarını sorgulamak için yapmanız gereken tek bir şey bulunuyor.

Veraset ilamı çıktıktan sonra ölen kişinin müşteri olduğu bankalara mirasçılar gidiyorlar. Veraset ilamı ile zaten bankalar kimlik tespiti yapıyor. Buna bağlı olarak ölen kişinin bankadaki borçları ortaya çıkıyor. Hayatını kaybedenin borçlarını sorgulamak için başka bir şey yapmanıza gerek yok. Banka memurları hayat sigortası sorgulaması yapıp mirasçılara bilgi veriyorlar.

ölen kişinin banka borcu sorgulama

Ölmüş kişinin borçlarının ödenmesi konusunda işler biraz karışık. Bu noktada eğer net bir bilginiz yoksa ve durum sandığınızdan daha karışıksa mutlaka hukuki anlamda destek alınız. Ölen kişinin borçları eğer kefil varsa öncelikle kefile yansıtılır.

Eğer kefile ulaşılamazsa bu durumda ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu mirasçılara yansıtılır. Çocukları, eşi, annesi ve babası duruma göre mirasçı durumundadır. Veraset ilamı işlemleri sırasında ölen kişinin borcu için kimlerin sorumlu durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

Vefat Eden Kişinin Borcunu Ödeme

Kişinin resmi kurumlara olan borcunu veraset ilamı göstererek ödeyebilirsiniz. Ödediğiniz her borç için resmi evrak almayı lütfen unutmayınız. Ölen kişinin meşru olmayan borçları ise tamamen size kalmış durumda. Alacaklılar ile görüşerek sorunu nasıl çözeceğinizi anlatabilirsiniz. Vefat eden kişinin borçlarını ödemek için mutlaka veraset ilamı çıkarılmış olmalıdır. Ölen kişinin borçlarını ödemek için bankaya da gidebilirsiniz.

Ölen kişinin kredi kartı borcunu ödemek için kişinin öldüğü resmi kayıtlara geçmeden internet şube gibi benzeri ortamlardan da işlem yapabilirsiniz. Eğer çok yakınınız ise bu gibi hızlı işlemler yaparak resmi evrak sürecini kısaltabilirsiniz. Elbette bunu yapacak olan kişinin bilinçli olması gerekir.

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Ölen kişinin banka borçları yukarıda da anlattığımız üzere eğer hayat sigortası varsa sorun değilir. Eğer kişinin hayat sigortası varsa ve ölmeden önce bankalara borçlandıysa, bu durumda borçlardan kurtulmak mümkün. Ölen kişinin borçlarını ödememek için mirası reddetmeniz gerekiyor.

Reddi miras yapmak ölen kişinin borçlarını da üzerinizden atmanıza yardımcı oluyor. Bunun yanında ölen kişinin mallarından alacağınız hakları da reddetmiş oluyorsunuz. Devlet birisi öldükten sonra mallarını mirasçılarına bıraktığı gibi borçlarını da mirasçılarına bırakıyor. İstemeyen mirasçılar vefat eden kişinin banka borçlarını ödememek için mirası reddedebiliyor.

Bu konuda mutlaka bir hukuk bürosuna başvurunuz.

Ölen kişinin kredi kartı ve kredi borcunu ödememek için diğer mallardan da vazgeçmeniz gerekiyor. Borç, malların tutarından azsa mirasçılar ile anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

Öncelikle senet borcunun varlığı ve gerçekliği mutlaka sorgulanmalıdır. Sonrasında eğer borçlar gerçekten ölen şahsın üstüneyse gerekli işlemler başlatılmalıdır. Senet sahibine gidilmeli ve durum aktarılmalıdır. Ödeme için yeni bir plan yapılabilir. Ya da bir hukuki destek ile bu durum reddi miras sürecine dahil edilebilir. Bu konuda mutlaka bir hukuk bürosundan destek alınız.

Ölen Kişinin Borçlarını Ödememek İçin Reddi Miras Yapınca SGK Maaşı Kesiliyor Mu?

Kanun ölen kişinin arkasında kalan kişilere sahip çıkıyor. Birisi öldü ve arkasında borçlar bıraktı. Siz bu borçları ödememek için mirası reddettiğinizde SGK tarafından ölünün maaşını yine alabiliyorsunuz. Yani eğer bakıma muhtaç durumdaysanız ve mirasçı konumdaysanız, mirası reddedip borçları ödemeseniz bile SGK’dan emekli maaşını almaya devam edebilirsiniz.

Ölen kişinin borçlarını sorgulamak için bankaya gittiğinizde bu konuyu da dile getiriniz. Güncel kurallar hakkında o memurlar daha net bilgiler sunacaktır.

Ölen babanın borçlarını ödemeyen çocuklar mirası reddedince ne oluyor? Yine aynı prosedür işliyor. Çocuk babanın borçlarını reddi miras yaparak kabul etmiyor. SGK’dan ölen baba/anne maaşı alabiliyor.

Ölen kişinin alacağını almak için resmi kurumlarda sorun yaşamazsınız. Kurumlar zaten verasat ilamı beyanına bağlı olarak tarafınıza gerekli ödemeleri yaparlar. Ölenin senetle alacağı var ise bu konuda borçlu ile iletişime geçiniz. Sorun sizi aşan bir boyuttaysa ve belli başlı belirsiz noktalar varsa borçlu ile iletişime geçtikten sonra hukuk bürolarına başvurmanız gerekir.

Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Silinir mi?

Ölen kişinin kredi borcunun silinmesi ancak ve ancak tek bir durumda gündeme gelebilir. Eğer kişi doğal afetler (depremde, yangında, selde) nedeniyle öldüyse, banka borcu sildirme kararı alabilir. Bu yasal bir mecburiyet değildir. Banka kurumsal politikası gereğince böylesi bir karar alabilir. Vefat eden kişinin kredi ve kredi kartı borçlarını başka türlü ölümlerde sildirmek yasal olarak mümkün değildir.

borç sildirme işlemleri

Bir de kişinin ölmeden önce çektiği kredinin “batık kredi” kapsamında değerlendirilmesi, borcun mirasçılara ve kefile kalmasını önleyebilir. Banka davalar neticesinde ölen şahsın miras haklarından ve mirasçı şahıslarından sonuç alamazsa kredi batık kredi olur ve banka borcun peşini bırakır. 

Murisin Bankada Olan Parası Nasıl Alınır?

Kanserden Ölenlerin Borcu Ne Olur?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.